
KRITIČNA SITUACIJA Prošle godine u Istri nije pronađena nijedna živa periska!
Alarmantne vijesti stižu iz podmorja: kolektori postavljeni za prikupljanje mladih periski prošle godine ostali su potpuno prazni.
10:17Prije 97 d07.01.2025
Nakon uspjeha na području Poreča, i prošle smo godine očekivali jednako dobre vijesti. Međutim, rezultati su nažalost sve slabiji.
Alarmantne vijesti stižu iz podmorja: kolektori postavljeni za prikupljanje mladih periski prošle godine ostali su potpuno prazni, dok se broj živih jedinki ove zaštićene vrste u moru sveo na kritične razine.
Znanstvenici još uvijek ne znaju točan uzrok masovnog pomora, a nade za očuvanje vrste sve su slabije. Situacija nije bolja ni na Mediteranu, gdje se mladih periski može izbrojati na prste jedne ruke, piše Dnevnik.hr.
Alarmantne vijesti stižu iz podmorja: kolektori postavljeni za prikupljanje mladih periski prošle godine ostali su potpuno prazni.
10:17Prije 97 d07.01.2025
Prema riječima biologinje Silvije Kipson, osim jedne male mrtve periske pronađene u venecijanskoj laguni i nekoliko mladih u Grčkoj, nijedan kolektor postavljen u Jadranu nije zabilježio pozitivan rezultat.
Čak su i kolektori na zapadnoj obali Istre, koji su prošle godine dali najbolje rezultate, ove godine prazni.
"Stanje je kritično, bez pretjerivanja. Iako uvijek postoji nada da će priroda pronaći način da se oporavi, zasad bilježimo samo daljnji pad", izjavila je Kipson.
Iznimno visoke ljetne temperature i teški uvjeti mogli bi biti jedan od uzroka, no to nije potvrđeno. "Ovo ljeto bilo je vruće i izazovno, ali nadamo se da će sljedeće godine ipak doći do poboljšanja", rekao je Sandro Dujmović iz JU Natura Histrica.
Trenutačno je u Jadranu ostalo svega dvadesetak živih jedinki. Gotovo cijelu populaciju desetkovala je bolest, čiji je točan uzrok još nepoznat. Pretpostavlja se da iza pomora stoji parazit Haplosporidium, no sve je više teorija koje ukazuju na moguće djelovanje virusa.
Nada u otpornost preživjelih jedinki
2023. godine iz kolektora je izvađeno osamdesetak mladih periski, no preživjelo ih je samo šest. Ove se jedinke čuvaju u strogo kontroliranim uvjetima u pokušaju da se otkrije rezistencija na bolest.
"Iako su vrlo vjerojatno zaražene, činjenica da su preživjele više od godinu dana daje nadu da su možda otpornije i da postoji potencijal za daljnji oporavak", izjavila je Tamara Sović Čalić iz Aquarium Pula.
Jedna od tih periski, nazvana Morana, jedina je koja je uspjela proslaviti treći rođendan. "Njezin rast prati sve što bi se očekivalo u prirodnim uvjetima, što daje barem tračak nade da nismo svjedoci potpunog izumiranja ove vrste", dodala je Sović Čalić.
Dok se znanstvenici nadaju boljim vijestima ove godine, trenutačni podaci jasno pokazuju koliko je situacija za periske u Jadranu i šire alarmantna.
Manifestacija Blueskrs uvertira je u sve popularniji i posjećeniji Dvigrad Blues Festival koji se u Kanfanaru održava sredinom rujna.
22:20Prije 10 h14.04.2025
Donosimo čak 15 zanimljivosti o ovim prekrasnim životinjama!
18:31Prije 14 h14.04.2025
Cilj projekta bio je okupiti učenike harmonike iz matične škole i područnih odjela te im pružiti priliku za javni nastup, međusobnu razmjenu iskustava, glazbeno druženje i upoznavanje s lokalnom kulturnom baštinom.
15:30Prije 17 h14.04.2025
U organizaciji Hrvatskog ureda za kreativnost i inovacije (HUKI) i u suradnji s Veleposlanstvom Sjedinjenih Američkih Država, trodnevna konferencija još je jednom dokazala koliko su mladi predani oblikovanju bolje i održivije budućnosti.
14:43Prije 18 h14.04.2025
Može narasti i do 10 metara dužine te je druga najveća riba na svijetu.
12:55Prije 20 h14.04.2025
Na nekoliko pozornica u staroj Tvornici duhana smjenjivali su se chefovi, poduzetnici, inovatori i znatiželjnici, svi povezani zajedničkom temom - hranom kao kulturom, poslom i strašću. Svoja iskustva i znanja podijelili su i brojni stručnjaci, chefovi i poslovni ljudi.
12:02Prije 21 h14.04.2025
U organizaciji Volonterskog centra Istra, za Tete i barbe pričalice, volontere koji čitanjem priča donose utjehu i radost djeci na pedijatriji Opće bolnice Pula, u Šijanskoj šumi je održan izlet kodnog imena “Kromanjonjac”.
08:52Prije 1 d14.04.2025
Ova svestrana umjetnica nije samo pjevačica, već i strastvena glazbena pedagoginja i aktivistica – predaje na glasovitim institucijama poput NYU-a i SUNY Purchasea, a 2024. godine dobila je i počasni doktorat Sveučilišta Post.
22:00Prije 1 d13.04.2025