Ekipa udruge Bit kids 101 iz Fažane osigurala plasman u drugi krug natjecanja First Lego liga Hrvatska
IstraIN
7 Veljača 2025 I 13:52
Bit kids 101
Kao i prethodnih godina, ekipa Udruge za informatiku i robotiku Bit kids 101 iz Fažane nastupila je na natjecanju First Lego liga Hrvatska 1. veljače.
Ove godine prvi krug natjecanja održano je u Buzetu. Ekipa udruge za informatiku i robotiku Bit kids 101 nastupila je u sastavu: Nina Paćelat, Greta Percan, Nora Černac, Marko Tripković, Petar Pačelat, Andrea Dravec, Frane Klarić Tomac, Petar Radošević, a pod vodstvom mentora Alena Gromile i Mladena Radoševića ostvarili su odličan rezultat.
Naime, u konkurenciji 17 ekipa, plasirali su se u finalni krug natjecanja koji će se održati 8. ožujka u Zagrebu.
"Tema ovogodišnjeg natjecanja bila SUBMERGED svijet oceana.
Naša ekipa je istraživala utjecaj umjetnog zvuka koji proizvodi čovjek svojim aktivnostima u moru i oceanima na živi svijet u moru, načine smanjenja tog utjecaja i ono što su sebi zadali kao prioritet, a to je informiranje i edukacija o utjecaju umjetnog zvuka i mogućnosti smanjenja utjecaja čovjeka promovirajući važnost podizanja svijesti o istome na svim nivoima od obrazovanja, organizacija koje su vezane za more do zakonodavne i izvršne vlasti", otkrili su iz udruge.
Poseban naglasak stavljen je na važnost stvaranja prostora i prilika za aktivno sudjelovanje mladih u društvenom životu zajednice, kao i na razmjenu iskustava između predstavnika različitih lokalnih sredina.
Slijepi planinar Feručo Lazarić, koji je osvojio Kilimanjaro i prešao Viu Adriaticu, u petak 13. ožujka gostuje u kaštelu Morosini–Grimani gdje će publici ispričati inspirativnu priču o životu, planinarenju i novim avanturama.
Velike gužve stvaraju se danas na državnoj cesti D303 prema Rovinjskom Selu, gdje policija regulira promet zbog radova na održavanju ceste i sječe grana uz prometnicu.
Realizacijom projekta osigurat će se adekvatni prostorni uvjeti za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, izvannastavne aktivnosti i sportske programe, a nova dvorana bit će vrijedan sadržaj i za lokalnu zajednicu općine Kršan.
U Puli će nastupiti sa svojim triom, sastavom koji funkcionira kao dinamičan i organski glazbeni kolektiv. Uz Lewisa na tenor saksofonu, trio čine Josh Werner na električnom basu i Warren „Trae“ Crudup III na bubnjevima.
Klub žena liječenih od karcinoma dojke Gea Pula i ove godine organizira Dane narcisa, niz humanitarnih i edukativnih događanja kojima žele podsjetiti građane na važnost prevencije i ranog otkrivanja raka dojke.
Njezin glas istodobno je nježan i hrapav, brišući granicu između užitka i boli, a publika često opisuje njezine nastupe gotovo terapeutski snažnima. Inspiraciju za pisanje pjesama pronalazi u svakodnevnom životu i osobnim iskustvima, koje kroz glazbu prenosi s iznimnom emocionalnom iskrenošću.
Brijuni su posebno privlačni upravo u proljetnim mjesecima, kada priroda oživljava, a otok nudi mir, zelenilo i jedinstvene prizore koje je teško pronaći na drugim mjestima uz obalu.
Svi mi koji prometalima aktivno sudjelujemo u prometu, ili pak kao šetači boravimo u prirodi, dobro znamo koliko je važno imati dobre gume ili kvalitetne cipele odnosno tenisice.
Hrvatska modna dizajnerica Martina Herak predstavila je svoju kapsul kolekciju “Cap01” na Paris Fashion Weeku u Parizu, među više od 60 dizajnera iz cijelog svijeta koji su sudjelovali na ovom prestižnom modnom događaju.
Na današnji dan prije 26 godina preminula je hrvatska sopranistica i poznata rovinjska pjevačica Liliana Budicin Manestar, umjetnica koja je svojim glasom ostavila trag na opernim pozornicama, festivalima i koncertnim dvoranama u Hrvatskoj i inozemstvu.
Posjetitelje u utorak očekuje i prava mala gastronomska fešta. Iz općinske će se zbirke iznijeti velika istarska bukaleta od četiri litre, iz koje će se točiti domaći teran i supa, a posluživati će se i pjenušci vinarije Šošić iz Bubani.