Na današnji dan: Prije 80 godina Rovinj oslobođen od njemačke okupacije
Za razliku od mnogih drugih europskih gradova, Rovinj je oslobođen bez borbi i bez razaranja. Njemačke trupe, svjesne nadolazećeg poraza, planirale su uništiti gradsku luku prije povlačenja, no zahvaljujući vještim pregovorima predstavnika Narodnooslobodilačkog pokreta, do toga nije došlo.
Danas se u Rovinju svečano obilježava 80. godišnjica oslobođenja grada, jednog od ključnih trenutaka u njegovoj modernoj povijesti.
Dana 30. travnja 1945., Rovinj je oslobođen od nacifašističke vlasti, čime je završilo teško i opasno poglavlje Drugog svjetskog rata za njegove stanovnike.
Ovaj datum ima posebno značenje za Rovinj i Rovinjštinu, ali i za mnoge druge istarske gradove i mjesta, koji su upravo krajem travnja i početkom svibnja 1945. godine oslobođeni od fašističkog terora. Oslobođenje nije donijelo samo kraj okupacije, nego i početak novog razdoblja mira, slobode i društvene obnove.
Za razliku od mnogih drugih europskih gradova, Rovinj je oslobođen bez borbi i bez razaranja. Njemačke trupe, svjesne nadolazećeg poraza, planirale su uništiti gradsku luku prije povlačenja, no zahvaljujući vještim pregovorima predstavnika Narodnooslobodilačkog pokreta, do toga nije došlo.
Ključevi zapovjedništva, koje se tada nalazilo u hotelu „Adriatico“, predani su rovinjskim antifašistima mirnim putem.
U ranim jutarnjim satima 30. travnja u grad su ušli borci Drugog partizanskog bataljuna pod vodstvom komandanta Petra Fornazzara. Dočekani su uz cvijeće, pjesmu i suze radosnice.
Foto: TZ Rovinj
Već sljedećeg dana, 1. svibnja, Rovinj je bio ispunjen glazbom i radošću – na trgu Valdibora održana je velika proslava oslobođenja i Praznika rada, prvi put nakon godina fašističke zabrane.
Posebnu ulogu u oslobođenju imale su članice Antifašističke fronte žena (AFŽ). U mjesecima i tjednima koji su prethodili oslobođenju, pripremale su zastave, izrađivale portrete savezničkih vođa, prikupljale pomoć, te u tajnosti uvježbavale borbene pjesme i organizirale kulturne aktivnosti za dan slobode.
Sjećanje na heroje Rovinja
Ovo je i dan kada se Rovinj sa zahvalnošću i ponosom prisjeća svojih narodnih heroja – Pina Budicina i Mattea Benussija Cia – simbola borbe za pravdu, slobodu i dostojanstvo. Njihova žrtva, kao i žrtve svih palih boraca Rovinjštine, ostaje duboko upisana u kolektivno pamćenje grada.
Oslobođenje Rovinja nije bilo izdvojeni slučaj – tih dana oslobađani su i mnogi drugi istarski gradovi: Pula, Poreč, Labin, Umag, Pazin i drugi. Rovinj time postaje dio šire povijesne slike antifašističkog pokreta u Istri, regiji koja je kroz povijest uvijek jasno birala stranu slobode i otpora.
Obilježavanjem ovakvih obljetnica Rovinj ne slavi samo svoju prošlost, već i čuva temeljne vrijednosti – slobodu, mir, solidarnost i antifašizam. U vremenu kada Europa ponovno svjedoči prijetnjama populizma i ekstremizma, ovakvi datumi podsjetnik su na cijenu slobode i na važnost njezina očuvanja.
Jubilarno izdanje Festivala održat će se na Trgu Slobode, u Poreču, 7. svibnja s početkom u 19:00 sati kada će nacionalne zajednice predstaviti svoj rad, kulturu i običaje.
Iako je službeni rok za objavu pravovaljanih kandidatura 1. svibnja u ponoć, neka gradska izborna povjerenstva već su objavila imena kandidata. U Puli, najvećem gradu u Istri, kandidaturu za mjesto gradonačelnika podnijelo je čak deset osoba.
Nevio Altin, koji više od 20 godina vodi galeriju u Grožnjanu, odlučio je Baljane darovati za Dan Općine. Iznad Trga Tomasa Bemba na ribarsku mrežu postavio je više od 1 300 šarenih staklenih leptira, simbola Bala. Bit će to dio dekora za vrijeme održavanja svečane sjednice Općinskog vijeća.
U subotu su Raša i raški rudnik postali središnje mjesto događanja za snimanje trećeg serijala iznimno popularne i međunarodno priznate serije Senke nad Balkanom.
Je li batina stvarno "izašla iz raja" – ili su je neki roditelji primjenjivali iz straha i neznanja? Ili je pak batina iz raja izašla jer joj tamo nije mjesto?