U organizaciji rovinjske Udruge Faro11, uz potporu Istarske županije, ovog će se petka, 21. studenog, s početkom u 18 sati, u Centru za mlade Dino Škrapić u Rovinju održati panel rasprava „Mladi pred izazovima umjetne inteligencije" u sklopu završnog događaja projekta „Mladi i umjetna inteligencija: Edukacija za budućnost".
Panel će okupiti ugledne stručnjake i predstavnike obrazovnog i javnog sektora kako bi potaknuli dijalog o sve većem utjecaju umjetne inteligencije (UI) na mlade, kreativnost, obrazovanje i buduće tržište rada.
Polaznici će steći praktična znanja o korištenju AI alata, sudjelovat će u izradi vlastitih projekata temeljenih na umjetnoj inteligenciji, a njihovi radovi bit će predstavljeni na završnoj izložbi i panel raspravi o budućnosti umjetne inteligencije.
13:34Prije 193 d05.10.2025
Rasprava će se fokusirati na tri ključna i aktualna pitanja:
Kako umjetna inteligencija mijenja način na koji učimo i stvaramo?
Može li AI postati saveznik kreativnosti?
Kako odgovorno i etično koristiti nove tehnologije?
Cilj panela je razmijeniti mišljenja, ideje i iskustva o ulozi umjetne inteligencije u svakodnevnom životu mladih i dati smjernice za budućnost.
Panel će okupiti stručnjake iz različitih područja, osiguravajući interdisciplinaran pristup temi:
Pod vodstvom prof. Lucie Ugrin, sudionici će imati priliku razvijati svoje likovne vještine kroz blagdanski kreativni program, uz izradu raznih božićnih razglednica.
Besplatno psihološko savjetovanje za mlade održat će se danas, 10. studenog, od 18 do 20:15 sati te ponovno u istom terminu 24. studenog.
11:41Prije 157 d10.11.2025
Doc. dr. sc. Snježana Babić, predstavnica Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli. Ugledna stručnjakinja za e-učenje, online kompetencije i IKT, s posebnim fokusom na promicanje algoritamskog načina razmišljanja i ranog učenja programiranja.
Denis Sardoz, prof., predstavnik Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn u Puli. Profesor likovne kulture i mentor Grafičkog odjela u Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn (ŠPUD) Pula, aktivan u međunarodnim projektima.
Tea Batel, dipl. komunikologinja, predstavnica Istarske županije: Pročelnica Upravnog odjela za talijansku nacionalnu autohtonu zajednicu, nacionalne manjine i mlade Istarske županije.
Događaj će moderirati Toni Žufić, mag.art.paed., učitelj likovne kulture u OŠ Vladimira Nazora Rovinj i dizajner u vlasitoj agenciji za marketing i dizajn, Žufić Studio, koji se posebno ističe inovativnim pristupom generativnoj umjetnoj inteligenciji.
Rovinj ove subote postaje domaćin međunarodnog hrvačkog turnira na kojem će nastupiti više od 100 mladih sportaša iz čak devet zemalja, donoseći u dvoranu Valbruna vrhunsku sportsku atmosferu i borbe na visokoj razini.
U Puli je održana međunarodna konferencija o zaštiti voda i digitalnim inovacijama u plavoj ekonomiji, koja je okupila više od 50 stručnjaka s fokusom na održivi razvoj i problem mikroplastike.
Cilj akcije je jasan – smanjiti broj prometnih nesreća i spriječiti stradavanja pješaka, uz poruku da sigurnost u prometu ovisi o odgovornosti svih sudionika.
Cilj manifestacije je dodatno osvijestiti izazove s kojima se adolescenti susreću, ukazati na opasnosti skrivene iza ekrana i njihove posljedice te ponuditi smjernice za primjereno reagiranje i traženje pomoći u rizičnim situacijama.
Evaluacija se temelji na data‑driven, višeslojnom indeksu, koji uključuje standardizirane upitnike, relevantne javno dostupne statistike, analizu destinacije i okruženja, te dodatni dio ocjene čini procjena stručnog žirija.
Kroz 28 poglavlja čitatelja vodi na unutarnje putovanje, otvarajući prostor za promjenu, jasnoću i dublje razumijevanje sebe, a upravo iz tog iskustva nastao je i projekt „Hodajmo za one koji ne mogu “, koji kroz hodanje potiče inkluziju, zajedništvo i podršku osobama s invaliditetom.
Na današnji dan 1955. otvoren je prvi McDonald’s, a ono što je krenulo kao mali restoran ubrzo je preraslo u jedan od najpoznatijih brendova na svijetu.
Legendarna Hanka Paldum ovog ljeta dolazi u Pulu gdje će 6. kolovoza u Malom rimskom kazalištu održati svoj prvi veliki koncert pred istarskom publikom.
Projekt TRANS MARIS, usmjeren na prijenos pomorskih vještina i razvoj održivog kulturnog turizma, službeno je započeo online sastankom, okupljajući partnere iz Hrvatske i Italije.
Ovog petka i subote u pulskom Max Cityju održavaju se Dani zdravlja tijekom kojih građani mogu obaviti niz besplatnih pregleda i zdravstvenih mjerenja.
Na 114. obljetnicu potonuća Titanica donosimo priču iz Istre – o Matetu Kiršiću iz Nedešćine koji je kao član posade Carpathije sudjelovao u spašavanju preživjelih, a nakon toga zauvijek napustio more.