Foto: Sasa Miljevic/PIXSELLJakovčić, Paus i Miletić
Danas će se u Puli, u hotelu Brioni, održati 39. Sabor IDS-a, a svi pogledi uprti su u zatvoreni dio sjednice koji počinje u 12:15 sati.
Najvažnija točka dnevnog reda bit će glasanje o povjerenju aktualnom predsjedniku Daliboru Pausu i članovima Predsjedništva. Ishod ovog glasanja mogao bi odrediti smjer stranke i odgovoriti na pitanje je li IDS pred novim raskolom ili će vodstvo uspjeti sačuvati stabilnost.
Usred 40. izbornog Sabora IDS-a u Novigradu, na kojem stranka bira novo vodstvo i raspravlja o važnim statutarnim promjenama, oglasio se i bivši predsjednik IDS-a Ivan Jakovčić.
12:49Prije 282 d08.11.2025
Iako je uvodni dio Sabora otvoren za medije, ključna politička pitanja rješavat će se iza zatvorenih vrata.
Atmosfera u stranci već neko vrijeme nije mirna, a dodatnu neizvjesnost unosi najava bivšeg predsjednika Ivana Jakovčića da će "napraviti show" aktualnom predsjedniku.
Zanimljivo, upravo je Jakovčić, nekadašnji župan i počasni predsjednik IDS-a, početkom tjedna viđen na prijemu kod aktualnog istarskog župana Borisa Miletića. Miletić, koji je godinama bio jedan od najprepoznatljivijih lica IDS-a, i dalje uživa podršku dijela članstva, a neki ga i dalje zazivaju kao mogućeg kandidata za župana.
Foto: Istarska županija
U travnju prošle godine Jakovčić je u intervju za Nacional hvalio Pausa, dok je Miletića istaknuo kao glavnog krivca za poraz u Puli.
"Reći ću vam iskreno. Predsjednik Dalibor Paus je vrlo samozatajna osoba i to nam stvara probleme jer je medijski vrlo malo vidljiv. Međutim, s druge strane je sjajno stabilizirao stranku nakon svih avantura koje smo imali s Miletićem.
Ja sam se sada pomalo vratio u stranku nakon što sam u potpunosti prepustio stranku Borisu Miletiću. To je bila moja greška jer kao počasni predsjednik stranke imam neku odgovornost prema njoj i prema svemu što se u IDS-u događa.
U tom kontekstu sam sada bliži Pausu i vodstvu stranke i moram priznati da sam jako zadovoljan kako vodi stranku. Iznenađen sam s njime jer sam se bojao da će on samo biti prijelazni predsjednik, ali on će svoj mandat odraditi do kraja" kazao je tada Jakovčić.
Jakovčićeva prisutnost u političkom prostoru otvara pitanje koliko bivša stranačka elita i dalje utječe na zbivanja u IDS-u i hoće li pokušati preuzeti kontrolu nad strankom.
Danas bi moglo postati jasno ide li IDS putem unutarstranačke konsolidacije ili će se produbiti podjele koje su posljednjih godina uzdrmale stranku.
Hoće li Paus uspjeti zadržati povjerenje ili će se otvoriti prostor za nova kadrovska preslagivanja – odgovor bi mogao stići već ovog poslijepodneva.
Tijekom dva dana posjetitelje očekuje bogata ponuda lokalnih sireva i drugih tradicionalnih proizvoda, degustacije te zabavni program, a jedan od prepoznatljivih dijelova manifestacije ponovno će biti izbor „Naj koze“.
Rovinj će od 21. do 26. kolovoza ponovno živjeti u znaku zborske glazbe. Međunarodni festival Chorus Inside Croatia donosi nastupe zborova iz više europskih zemalja, veliku paradu gradom i svečani koncert u crkvi sv. Eufemije.
Umaška policija sumnjiči 22-godišnjaka da je tijekom desetak dana čak šest puta krao novac s recepcije hotela na području Vilanije. Hotel je oštećen za nekoliko stotina eura, a mladić je završio u pritvorskoj jedinici.
Političke tenzije između IDS-a i SDP-a danas su izbile u prvi plan. Iz IDS-a su oštro reagirali na izjave Siniše Hajdaša Dončića te mu poručili da se ozbiljna politika ne vodi skupljanjem političkih bodova na pitanjima zdravlja građana.
Europska unija priprema veliku reformu oporezivanja duhanskih i nikotinskih proizvoda. Europska komisija predlaže znatno više minimalne trošarine na cigarete, ali i nova pravila za e-cigarete, grijani duhan i nikotinske vrećice. Prijedlog još moraju odobriti države članice.
Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić iz Gospića je oštro prozvao IDS, otvorivši pitanje njegove pozicije unutar oporbe. Poručio je kako je vrijeme da se građani Istre zapitaju „što je IDS“ i „šuruje li možda s nekim drugim“.