VELIKI INTERVJU Anton Kliman: Politika ne bi trebala biti borba na život i smrt
Kampanja koju vodi, kaže, nije temeljena na osobnim ambicijama, već na uvjerenju da politika može biti ozbiljan posao koji donosi konkretne koristi građanima.
Mjesec dana uoči lokalnih izbora razgovarali smo s Antonom Klimanom, predsjednikom županijske organizacije HDZ-a Istarske županije i kandidatom te stranke za istarskog župana.
U razgovoru je otvoreno govorio o strategiji kampanje, izazovima s kojima se suočava HDZ u Istri te ključnim infrastrukturnim projektima koje planira realizirati u suradnji s Vladom Republike Hrvatske.
Anton Kliman ponovno je izabran na čelo županijske organizacije HDZ-a u Istri, a u razgovoru za naš portal otvoreno je progovorio o unutarstranačkim izborima, odnosima s IDS-om, političkoj stabilnosti te ključnim infrastrukturnim projektima.
U najvećim istarskim gradovima potvrđene su stabilne pozicije stranke na terenu. U Puli mandat je ponovila Irena Hrstić. U Rovinju je Milan Košara, koji u Gradskom vijeću ima presudnu ulogu za sastavljanje većine, ostao na čelu gradske organizacije.
08:21Prije 137 d27.10.2025
Naglašava kako njegova kampanja nije vođena osobnim ambicijama, već željom da pokaže kako politika može biti odgovoran i konkretan posao u službi građana.
Za razliku od drugih kandidata, kaže, ne želi voditi kampanju temeljenu na podjelama i sukobima, već na projektima i rješenjima.
Smatra da politika mora biti prostor ozbiljnosti, dijaloga i rezultata, a ne arena u kojoj se vodi borba "na život i smrt".
U Hrvatskoj demokratskoj zajednici danas se održavaju unutarstranački izbori po načelu “jedan član – jedan glas”, a članovi HDZ-a u Istarskoj županiji biraju nova vodstva u 34 gradske i općinske organizacije.
Anton Kliman, kandidat HDZ-a za istarskog župana, poručuje biračima da biraju konkretne projekte, rad i stabilan iskorak umjesto svađa i praznih obećanja, nudeći viziju Istre koja se temelji na prometnom, gospodarskom i turističkom razvoju.
11:21Prije 301 d16.05.2025
Kliman posebno ističe važnost kontinuiteta između lokalne i državne razine vlasti kako bi se osigurala realizacija najvažnijih projekata u Istri. Prema njegovim riječima, upravo su aktualna Vlada i HDZ zaslužni za najveće infrastrukturne pomake na istarskom području.
"Politika ne bi trebala biti borba na život i smrt. To je prostor odgovornosti, dijaloga i konkretnog djelovanja. I to je ono što nudimo biračima," poručuje u razgovoru Anton Kliman.
Mjesec dana je do lokalnih izbora. Vidimo da je kampanja uvelike krenula kod brojnih kandidata..
"Ne mogu reći da i ja nisam u kampanji, ali ne tako intenzivno kao neki kandidati koji su sve položili na politički život ili smrt. To vidimo i u ovoj pretkampanji. Bilo je jako ružnih ispada, riječi... Rekao bih da su ulozi veliki kod nekih ljudi. Ne toliko veliki koliko je to u njihovim glavama veliko.
Kampanja koju ja vodim je kampanja u kojoj želim pokazati da je politika ozbiljan posao, da može utjecati na sudbine mnogih ljudi i jedinica lokalne i regionalne samouprave, te da se politikom može mnogo dobra učiniti.
Osobne ambicije stavljam po strani i ne želim 'iskakati iz paštete'. Mi ćemo ići programskom, afirmativnom i projektnom kampanjom kako bismo ljudima pokazali da će se sve ono što je Vlada dala i učinila za Istru, i realizirati.
Ono što mi stavimo na stol niti jedan izabrani župan neće moći zaobići – to će se morati odraditi."
Foto: IstraIN
Koliko je teško imati predznak HDZ-a u Istri?
"Nećemo se lagati. Znate i sami da je istarsko biračko tijelo lijevo usmjereno i da preferira kandidate s centra na lijevo. Da kažem nešto drugo, ispao bih neozbiljan. Mi želimo dati optimizam i dobru poruku biračima da se isplati dati glas HDZ-u.
HDZ zadnjih godina nije problem u Istri, već je HDZ rješenje problema – i to se pokazalo na mnogo primjera. Velike infrastrukturne projekte u Istri odradili smo mi, a ne stranke lijevog centra, i to mora priznati svaki pošteni građanin Istre. "Mi imamo vertikalu u kojoj možemo ono što stavimo na stol – u projektnom smislu – i izvršiti.
Danas slušamo svakakva obećanja i lijepe želje, a ja se pitam – kako misle to odraditi? Sami, svojim sredstvima ili u suradnji s hrvatskom Vladom? Tu tražimo svoju snagu i tu nudimo svoje rješenje.
Lokalni izbori ne bi trebali biti toliko ispolitizirani. Iza nas stoje rezultati. Vlada RH je učinila jako puno za Istru i to će činiti i dalje. Nikada nije bilo potrebno napominjati tko je na vlasti u Istri – uvijek se krenulo sa zdravim razumom da Istru treba razvijati jednako kao i svaki drugi dio Hrvatske. Na tome gradimo naš optimizam i našu ponudu biračima Istre."
Koliko vam je lakše s obzirom na to da ste jedini kandidat desnog centra?
"Lakše u smislu komunikacije i političkog pozicioniranja, da. Podijelit će se biračko tijelo između četvero kandidata s lijevog centra.
Neću biti gatara, ali kad se sve stavi na stol, uvijek se nadamo dobrom rezultatu."
Foto: IstraINButković, Kliman I Miletić na potpisivanju sporazuma
Prije četiri godine kao stranka ste ostvarili dobar rezultat. Irena Hrstić imala je više od 18 % podrške..
"To je jako dobar rezultat, ali danas su okolnosti drugačije, više je kandidata. Meni Irena nije protukandidat, meni su protukandidati oni koji su istaknuli kandidaturu. Ja tu nemam protivnika u smislu 'života i smrti', već suparnike u političkom ringu.
Poštujem ih i očekujem fer i korektnu kampanju."
Kazali ste da su na Miletiću i Pausu trenutačno najveći ulozi..
"Miletić se bori za drugi mandat, ide s optimizmom na osnovu učinjenog. Kolega Paus je dao obećanje da će IDS vratiti mjesto župana u svoje ruke. Oni traže potporu istog biračkog tijela.
Kolegica Radolović je snažan igrač na lijevom spektru, kolega Boljun traži svoju poziciju kroz aktivističko-lijevu platformu i bit će jako zanimljiva borba.
Mi po tom pitanju imamo čistu poziciju na desnom centru. No, nadamo se i glasovima onih koji su prepoznali sve ono što je Vlada učinila za Istru."
Kako komentirate kandidaturu Dine Kozlevca za zamjenika župana ispred IDS-a
"Dino je ikona istarske politike i javnog života. Izuzetno dobro radi posao za koji je zadužen. Kad sam doznao ovu informaciju, pomalo me iznenadila, ali kasnije, kad se razmisli, ovo nije bila odluka donesena preko noći.
Dobro su je promislili. Pitanje je koliko će to donijeti efekta, a to će se vidjeti na izborima."
Foto: IstraIN
Govoreći o projektima, Kliman je kazao kako mu je uvijek bio interes da se projekti u Istri razvijaju. Ne iz razloga da nekoga jača, kaže, već uvijek gledajući interes građana.
Najavio je i kako idući tjedan u Istru stiže novi baterijski motorni vlak. Riječ je o prvoj fazi obnove istarske pruge od Svetog Petra u Šumi do hrvatsko-slovenske granice, vrijednoj 55 milijuna eura. Projekt se financira državnim kreditom jer je klasificiran kao projekt od nacionalnog interesa. Radovi kreću u svibnju, a rok izvedbe je 36 mjeseci.
"Bilo je naslikavanja i obećanja, no mi smo donijeli taj projekt u prvu fazu investicije, odnosno izgradnje. Neću biti neskroman ni samokritičan – bio sam ismijavan po tom pitanju, rekli su mi: 'Tone, to nikada neće biti, nema interesa', no bio sam izuzetno uporan. Znao sam što radim, a za to treba voditi puno razgovora i lobiranja.
To nije samo pitanje revitalizacije pruge, to je pitanje revitalizacije cijele središnje Istre i stvaranja uvjeta da se možemo brendirati kao zelena destinacija. Vozit će baterijskivlakovi, dok stari vlakovi odlaze u povijest. Mogu vam ekskluzivno najaviti da smo s HŽ Putničkim prometom uspjeli dogovoriti – sljedeći tjedan dolazi novi vlak u Istru."
Kliman je najavio i kako se radi na uspostavi međunarodne željezničke linije Pula–Ljubljana–Zagreb, inspirirane nekadašnjim Zelenim vlakom.
"Putovat će se znatno brže i pristojnije do Pule i to je jedan veliki korak. Nadamo se i pozdravljamo inicijativu kroz definiranje TEN-T koridora. To znači da nam se otvara mogućnost spajanja na europsku prometnu mrežu i tunel kroz Učku, koji bi se mogao doživjeti kao realnost.
Tada su svi naši europarlamentarci dali zeleno svjetlo – i Valter Flego je odradio značajnu ulogu i zahvaljujem mu na tome. Prepoznali smo svi zajedno problem koji muči Istru i uspjeli smo u tome."
Foto: IstraIN
Kliman je kazao i kako projekt istarskog "X-a" napreduje jako dobro.
"Mi ćemo sigurno poduprijeti pregovore o projektu istarskog 'X-a'. To su kompleksni pregovori. Županija treba odraditi svoj dio i promijeniti Prostorni plan. Sve skupa treba složiti kako bi građani s istočnog dijela istarske obale bili kvalitetno povezani s Ipsilonom."
HDZ-ov kandidat kazao je kako se u predizbornoj kampanji može čuti i obećati mnogo toga – poput jednosmjenske nastave, besplatnih vrtića i slično – no valja istaknuti kako sva ta sredstva dolaze iz pozicije NPOO-a, koje je osigurala Vlada. Subvencije lokalnih jedinica znatno su manje od onog što subvencionira Vlada, kazao je Anton Kliman.
Više od 1.800 frizera, barbera i edukatora iz deset europskih zemalja okupit će se 14. i 15. ožujka u Opatiji na 21. Hairstyle News festivalu, gdje će predstaviti trendove koji će obilježiti frizersku scenu 2026. godine.
Nakon sunčanog i stabilnog tjedna, pred nama je promjenjiv vikend. Subota donosi više oblaka, kišu oko Učke i u Gorskom kotaru te jako jugo, dok će nedjelja biti mirnija uz djelomice sunčana razdoblja.
Povodom Dana žena u Nedešćini je održan okrugli stol „Snažne žene naše zajednice“, na kojem je policijska službenica Radmila Pekas učenicima ispričala svoju 25-godišnju priču u policiji i poručila kako se uz upornost i podršku obitelji mogu ostvariti i najzahtjevniji ciljevi.
Krajem veljače u Hrvatskoj je bilo gotovo 200 tisuća građana s neizvršenim osnovama za plaćanje, a njihov dug premašio je tri milijarde eura. U blokadi je i više od 13 tisuća poslovnih subjekata.
Cijene građevnog materijala u Hrvatskoj i dalje rastu. U veljači su proizvođačke cijene na domaćem tržištu bile više za 0,4 posto nego u siječnju te za 2,4 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
U roku od 30 dana Gradsko vijeće objavit će novi javni poziv za izbor dva nova člana Savjeta mladih Grada Rovinja-Rovigno. Ako dodatni članovi budu izabrani temeljem tog javnog poziva, njihov mandat trajat će do isteka mandata sadašnjeg saziva Savjeta mladih.
Vlada je zbog nestabilnosti na globalnom tržištu uzrokovane ratom na Bliskom istoku ograničila cijene goriva, a premijer Andrej Plenković poručio je kako će država i ubuduće reagirati kako bi zaštitila standard građana i stabilnost gospodarstva.
Svjetski dan bubrega upravo zato podsjeća na jednostavnu, ali važnu poruku: briga o bubrezima počinje na vrijeme – redovitim kontrolama i zdravim životnim navikama.
Danas u 14 sati u Domu kulture održava se sjednica Gradskog vijeća Rovinja na kojoj će vijećnici raspravljati o 13 točaka dnevnog reda, među kojima su programi u kulturi i sportu, rad gradskih tvrtki te priprema turističke sezone.
“Počeli smo slušati samo one koji su nam govorili kako dobro radimo i zato smo kažnjeni.” U velikom intervjuu za naš portal glavni tajnik IDS-a Vladimir Torbica otvoreno govori o greškama stranke, konsolidaciji, Jakovčiću, Flegu, Puli i budućnosti IDS-a.