Povećan proračun Grada Rovinja na 64 milijuna eura: Rast plaća, socijalnih davanja i ulaganja u sport!
''Povećanja koja smo usvojili odražavaju našu odgovornost prema zaposlenima, najmlađima, sportašima, umirovljenicima i socijalno najugroženijima, ali i prema budućem razvoju grada kroz ulaganja u infrastrukturu i zelene projekte'', poručio je Nimčević.
U Velikoj dvorani Doma kulture danas je održana osma redovna sjednica Gradskog vijeća Grada Rovinja.
Najvažnija točka na dnevnom redu bile su Izmjene i dopune Proračuna Grada Rovinja za 2025. godinu i projekcije za 2026. i 2027. godinu, kojima su prihodi i primici povećani za 7.501.124,00 eura te sada iznose 64.387.314,00 eura.
Najvažniji financijski dokument Grada naći će se pred gradskim vijećnicima u četvrtak, na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća, zakazanoj u 14 sati.
Uz velike kapitalne projekte, gradonačelnik Emil Nimčević naglasio je da proračun donosi konkretne koristi svim generacijama Rovinjaca – od djece i sportaša do roditelja, javnih djelatnika i umirovljenika – pri čemu se najveći dio sredstava usmjerava na podizanje životnog standarda.
16:18Prije 23 d04.12.2025
Na taj je način stvorena mogućnost povećanja plaća prvenstveno zaposlenicima osnovnih škola i vrtića te vatrogascima. Ukupni rashodi za zaposlene povećani su za 1.933.902,42 eura.
Povećanja su izvršena i kod financiranja prijevoza učenika osnovnih škola, gdje je osigurano dodatnih 10.000,00 eura, te kod financiranja pomoćnika u nastavi osiguranih putem projekta „PUNa torba zajedništva II“.
Nimčević je izdvojio i ključne projekte koji će oblikovati budućnost Rovinja, poput projekta H2O Parka i Parka Sveti Vid, dogradnje Osnovne škole Jurja Dobrile te izgradnje novog autobusnog kolodvora.
11:53Prije 33 d24.11.2025
U sklopu projekta ostvareno je pravo na sufinanciranje ukupno 25 pomoćnika u nastavi u rovinjskim osnovnim školama, s ciljem kvalitetne integracije djece s teškoćama. Povećan je i iznos namijenjen stipendijama za deficitarna zanimanja.
Povećana socijalna davanja
U području socijalnih mjera sredstva namijenjena potporama socijalno najpotrebitijim građanima uvećana su za 41.500,00 eura, budući da je broj korisnika tijekom godine porastao s početnih 369 na 430 osoba.
Dodatnih 25.000,00 eura namijenjeno je isplati jednokratnih pomoći umirovljenicima s nižim mirovinama, dok su sredstva za nabavu prigodnih paketa korisnicima Doma za starije „Domenico Pergolis“ povećana za 1.000,00 eura, pa ukupna pomoć umirovljenicima sada iznosi 122.630,00 eura.
Povećana su i sredstva namijenjena Gradskom društvu Crvenog križa, Dnevnom centru za rehabilitaciju Veruda – Pula, a novost u ovim izmjenama i dopunama proračuna predstavlja iznos od 3.000,00 eura za potrebe sufinanciranja udruge AjA, koja se bavi zbrinjavanjem osoba u beskućništvu kroz modele „Housing first“ i organiziranog stanovanja, kao i pružanjem usluga mobilnog tima.
IstraIN
Više sredstva za sport
U području razvoja sporta također su predviđena povećanja. Sredstva za sportske udruge sada iznose 582.000,00 eura, što je povećanje od 95.000,00 eura, a namijenjena su njihovom redovnom funkcioniranju.
Planirana sredstva za zajedničke projekte u sportu uvećana su za 14.000,00 eura, dok se dodatnih 10.000,00 eura osigurava za financiranje sportskih udruga koje postižu izvrsne rezultate u mlađim dobnim kategorijama, s ciljem poticanja izvrsnosti u sportu.
Novost koja će razveseliti građane tijekom božićnih blagdana jest osiguranje sredstava za nabavu sportskog mobilnog klizališta.
Realizacija planiranih kapitalnih projekta
Planirana povećanja omogućit će i realizaciju projekata u području zelene infrastrukture, među kojima se ističe hortikulturno uređenje parka sv. Vida te projekt H2O Rovinj.
Riječ je o integriranom projektu zelene urbane obnove kroz implementaciju sadržaja zelene infrastrukture, za koji je Gradu Rovinju-Rovigno odobreno 1.041.000,00 eura bespovratnih sredstava, dok je potrebno osigurati dodatnih 1.484.899,50 eura.
S obzirom na snažno nevrijeme koje je pogodilo Rovinj-Rovigno 16. lipnja ove godine, osigurana su i dodatna sredstva od 166.500,00 eura za sanaciju šteta na poslovnim i društvenim objektima te na komunalnoj i zelenoj infrastrukturi.
IstraIN
Proračun također predviđa sredstva za izgradnju autobusnog kolodvora „Concetta“, gradskih prometnica, hortikulturno uređenje te opremanje Dječjeg vrtića Naridola, a osigurana su dodatna sredstva za otkup, odnosno izvlaštenje pristupne prometnice u naselju Montepozzo, dijela južne obilaznice Grada Rovinja dionica D 303 - Ž 5105 - Monte Molini s oborinskom odvodnjom, nogostupa Fažanska - Turnina, prometnice u naselju Salteria, prometnice Monvi - Škaraba te kružnog toka Istarska ulica - Vijenac braće Lorenzetto.
Gradonačelnik Emil Nimčević istaknuo je kako su ovim izmjenama i dopunama proračuna osigurana sredstva koja će doprinijeti podizanju standarda života svih građana Rovinja.
''Povećanja koja smo usvojili odražavaju našu odgovornost prema zaposlenima, najmlađima, sportašima, umirovljenicima i socijalno najugroženijima, ali i prema budućem razvoju grada kroz ulaganja u infrastrukturu i zelene projekte.
Naš je cilj održiv i uravnotežen razvoj grada, na dobrobit svih generacija'', zaključio je gradonačelnik.
Veli Jože se povukao u goru i odlučio pričekati bolji trenutak za ostvarenje slobode. Možda još uvijek čeka, skriven na brežuljku s pogledom na dolinu rijeke Mirne.
U vremenu kad se često žurimo i zaboravljamo na male radosti, dvorište obitelji Rigo podsjetnik je da je ponekad dovoljno upaliti svjetlo – i sebi i drugima.
‘‘Stabilizacija cijena se dogodila diljem Europe i Mediterana i ta stabilizacija cijena se mora dogoditi i kod nas. Ako ne napravimo to samostalno danas u pripremi za kvalitetnu realizaciju dobre turističke 2026. godine, napravit će to tržište samo za nas, ali onda uz negativne posljedice."
Savjet mladih je savjetodavno tijelo koje promiče prava, potrebe i interese mladih na lokalnoj razini, a čini ga pet članova, uključujući predsjednika i zamjenika predsjednika.
"Možemo Pula izražava ozbiljnu zabrinutost zbog načina na koji je smijenjena članica Kazališnog vijeća INK-a, Sanela Pliško. Takva praksa otvara ozbiljna pitanja o poštivanju propisa i transparentnosti upravljanja javnim institucijama te dovodi u pitanje regularnost procesa izbora ravnatelja INK."
Velika ulaganja u škole i vrtiće, novi autobusni kolodvor, sportska i zelena infrastruktura te jačanje socijalnih programa obilježit će Rovinj u 2026. godini, najavio je gradonačelnik Emil Nimčević uoči završetka ove godine.