IDS osudio skidanje transparenta u Puli: "Partizani su zaslužni što je Istra dio Hrvatske"

Povodom Dana antifašističke borbe i nedavnog skidanja transparenta s natpisima "Partizani hvala vam" i "Partizanke hvala vam" u Puli, predsjednik pulske podružnice IDS-a Valter Boljunčić poručio je kako je riječ o činu koji zaslužuje najoštriju osudu.

Ana Totman
Ana Totman

26 Lipanj 2026 I 12:30

IDS osudio skidanje transparenta u Puli: "Partizani su zaslužni što je Istra dio Hrvatske"
Foto: IDS

Boljunčić je podsjetio kako je Pula grad koji, kako navodi, svoju antifašističku tradiciju obilježava i kroz Dan grada, 5. svibnja, kada se slavi oslobođenje od nacifašizma.

"U Puli, koja se ponosi svojom antifašističkom tradicijom, svjedočili smo događaju za svaku osudu. Skidanje transparenta s natpisom 'Partizani hvala vam' i 'Partizanke hvala vam' je, osim za najoštriju osudu, i neshvatljivo", poručio je.

Predsjednik pulskog IDS-a istaknuo je kako su upravo partizani i partizanke, prema njegovim riječima, imali ključnu ulogu u povijesti Istre i njezinu priključenju Hrvatskoj.

"Upravo su partizani i partizanke zaslužni što je Istra dio Hrvatske, zaslužni su što je Hrvatska u Drugom svjetskom ratu bila na pravoj strani. Ovaj čin je direktno negiranje civilizacijskih vrijednosti antifašizma", rekao je Boljunčić.

U priopćenju se također pita jesu li osobe koje su uklonile transparent svjesne povijesnog konteksta i važnosti antifašističke borbe za Istru, podsjećajući pritom na Pazinske odluke, stradanja tijekom Drugog svjetskog rata i borbu protiv fašizma.

Boljunčić smatra kako odgovor na takve događaje ne može biti isključivo osuda, već i kontinuirano podsjećanje na povijesne činjenice te obrazovanje o vrijednostima antifašizma.

"Ono što nam preostaje je raditi na objašnjavanju što je to antifašizam, objašnjavati kako bi danas svijet izgledao da naši preci nisu štedjeli živote za bolje i pravednije sutra", poručio je.

Na kraju je zaključio kako se društvo danas nalazi pred jednostavnim izborom.

"Pitanje je veoma jednostavno – želimo li mi graditi civilizaciju ili je rušiti?", zaključio je Boljunčić.