Mladi fažanski robotičari osvojili treće mjesto na međunarodnom natjecanju!
Zanimljivo je da su Hrvatsku na ovom prestižnom natjecanju predstavljale dvije ekipe iz Istre, što dokazuje da u županiji postoji velik potencijal i izvrsni mentori.
Mladi robotičari Udruge Bit kids 101 iz Fažane postigli su izniman uspjeh na međunarodnom kvalifikacijskom turniru Alpe-Adria regije natjecanja First Lego League, održanom u subotu, 15. ožujka 2025. godine, u Kopru.
U konkurenciji najboljih 30 ekipa iz Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Hrvatske, talentirani Fažanski robotičari osvojili su visoko treće mjesto.
Ispred njih bile su samo dvije vrhunske slovenske ekipe, među kojima i prošlogodišnji prvak Europe. Ovaj sjajan rezultat ostvarili su učenici od osmog razreda osnovne do trećeg razreda srednje škole: Nora Černac, Andera Dravec, Frane Klarić-Tomac, Nina Paćelat, Petar Paćelat, Greta Percan, Petar Radošević i Marko Tripković. Njihov uspjeh ne bi bio moguć bez stručnog vodstva mentora Alena Gromile i Mladena Radoševića.
Svoj su plasman osigurali prezentacijom inovativnog projekta na temu zaštite morskog svijeta od buke koju stvara čovjek, izvanrednim dizajnom robota, odličnom izvedbom robotske igre i izraženim timskim duhom. Ocjenjivači s renomiranih fakulteta regije pohvalili su njihov trud, kvalitetan rad i entuzijazam.
Ovaj uspjeh predstavlja još jednu prekretnicu u razvoju fažanskih robotičara, koji su u prethodnim trima godinama na državnom prvenstvu osvajali peto, treće i četvrto mjesto. Njihov kontinuirani napredak svjedoči o predanosti i visokoj razini znanja koje razvijaju.
Zanimljivo je da su Hrvatsku na ovom prestižnom natjecanju predstavljale dvije ekipe iz Istre, što dokazuje da u županiji postoji velik potencijal i izvrsni mentori.
Bit kids 101
Uz Bit kids 101, u natjecanju su sudjelovali i Mecha pingvini iz Buzeta, ovogodišnji viceprvaci Hrvatske, koji su u Kopru osvojili nagradu Naj FACE. Posebno je dirljivo bilo vidjeti međusobnu podršku i zajedničko druženje Buzećana i Fažanaca tijekom natjecanja.
Ekipa Bit kids 101 sada se nada pozivnici organizacije First Inspires za sudjelovanje na jednom od nadolazećih međunarodnih natjecanja. Kako sami kažu, žele nastaviti ovo nezaboravno iskustvo i prijateljstvo.
S velikim uzbuđenjem i ambicijama očekuju novu sezonu, čiji će izazovi biti objavljeni već početkom travnja. Također, nadaju se pridruživanju novih mlađih članova, kojima će s radošću prenijeti stečena znanja. Spoj lego kockica i robotike pokazao se kao savršen "mamac" za buduće naraštaje.
Bit kids 101
Udruga Bit kids 101 zahvaljuje svima koji su pridonijeli njihovom uspjehu: Općini Fažana, Turističkoj zajednici općine Fažana, znanstvenicima iz Aquariuma Pula, gospodinu Seanu Lisjaku iz Tehnomontove Marine i biologinji Aleni Sprčić iz Nacionalnog parka Brijuni.
Posebna zahvala ide osnovnim školama i dječjim vrtićima koji su podržali prezentaciju njihove edukativne slikovnice o onečišćenju podmorja bukom, kao i svim roditeljima i volonterima koji su pomogli u stvaranju poticajnog okruženja za rad Udruge.
Njihova priča inspiracija je svima koji vjeruju u moć obrazovanja, inovacija i timskog rada.
Ispunjeni glavni gradski trg u Rovinju bio je mjesto velikog novogodišnjeg slavlja, gdje su Rovinjci i brojni gosti uz nastup Plavog orkestra i odbrojavanje zajedno ušli u 2026. godinu.
Ukidanje vinjete na ovom dijelu ceste ubrzat će prelazak granice i smanjiti troškove brojnih vozača. Ipak, riječ je o privremenoj mjeri, a dio javnosti u Sloveniji povezuje ju s izbornom godinom.
Poskupljenja struje, registracije i cigareta obilježit će početak 2026. godine, no istodobno na snagu stupaju i mjere koje donose veće mirovine, rast minimalne plaće i studentske satnice te nova pravila poslovanja kroz Fiskalizaciju 2.0.
Ulaskom u 2026. godinu, iza nas ostaje još jedna izazovna godina, a redakcija IstraIN-a zahvaljuje čitateljima na povjerenju i podršci te im upućuje iskrene novogodišnje želje za zdravlje, mir i uspješniju godinu pred nama.
Okupljanje sudionika i start biciklijade predviđeni su u 12 sati na Trgu 1. svibnja. Sudionike očekuje rekreativna i lagana staza duljine oko 26 kilometara, pogodna za sve uzraste i razine kondicije.
Lovaković je nakon jutarnjih kvalifikacija u svim disciplinama u kojima je nastupila izborila plasman u popodnevna finala. Tijekom natjecanja ostvarila je i nekoliko novih osobnih rekorda, potvrdivši stabilnu formu i kontinuitet rada.