Sramotno skandiranje Armade: Gostujući navijači ponovno vrijeđali simbol Istre, hoće li HNS napokon reagirati?
Utakmicu Istre 1961 i Rijeke u Puli obilježilo je novo uvredljivo skandiranje gostujućih navijača, koje je ponovno izazvalo ogorčenje domaće publike i otvorilo pitanje zašto takvi ispadi i dalje prolaze bez ozbiljnih sankcija.
Nogometaši Istre 1961 upisali su poraz od Rijeke rezultatom 2:1 u nastavku odgođene utakmice SuperSport HNL-a, a susret je, osim rezultata, obilježen i velikim nezadovoljstvom zbog sudačkog kriterija.
Jedini pogodak Rijeke u nastavku postignut je iz kaznenog udarca, a upravo je ta odluka bila u fokusu kritika trenera zeleno-žutih Oriola Riere, koji nakon utakmice nije skrivao ogorčenje suđenjem.
Nogometaši Istre 1961 i Rijeke odigrali su bez pogodaka u 35. kolu SuperSport HNL-a. Puljani su protiv desetorice Rijeke dvaput pogađali okvir gola, ali se od svojih navijača oprostili tek bodom.
Nogometaši Istre 1961 u nedjelju protiv Rijeke igraju posljednju domaću utakmicu ove sezone. U zeleno-žutom taboru poručuju kako žele pred svojim navijačima zaključiti sezonu pobjedom u Derbyju della Učka.
Po prikazanoj igri, utakmica prema mišljenju mnogih nije zaslužila pobjednika, jer niti jedna momčad nije pokazala razinu igre koja bi opravdala osvajanje sva tri boda. Ritmom, brojem prilika i ukupnim dojmom, susret je više naginjao podjeli bodova nego konačnom slavlju gostiju s Kvarnera.
Unatoč radnom utorku i večernjem terminu, na stadionu Aldo Drosina okupilo se gotovo 3.400 gledatelja. Jedno je mjesto, međutim, ostalo simbolično prazno – ono vjernog navijača Đenara Lanče, kojem je NK Istra 1961 uoči početka susreta odao počast prigodnom zahvalom i emotivnim prisjećanjem.
Nogometaši Istre 1961 prekinuli su niz poraza velikom pobjedom na Rujevici. Zeleno-žuti su u derbiju della Učka svladali Rijeku 2:0, a ključan je bio sjajan ulazak u utakmicu i dva brza pogotka u prvih deset minuta.
Nogometaši Istre 1961 danas od 17:45 gostuju na Rujevici kod Rijeke u posljednjoj utakmici 26. kola SuperSport HNL-a, a pulska momčad traži izlaz iz rezultatske krize nakon pet uzastopnih poraza.
09:45Prije 133 d15.03.2026
Pozitivna slika večeri bio je i izostanak pirotehnike na sjevernoj i južnoj tribini, dok su Demoni pripremili lijepu i dojmljivu koreografiju. No, unatoč korektnoj atmosferi u većem dijelu gledališta, utakmicu je obilježio i neugodan moment s južne tribine, gdje su bili smješteni gostujući navijači.
Naime, navijačka skupina Armada u više je navrata tijekom susreta skandirala „Koza je kur*a“, što je izazvalo burnu reakciju domaće publike. Povici su bili ispraćeni glasnim zvižducima sa zapadne, sjeverne i istočne tribine, a negodovanje je bilo jasno i nedvosmisleno.
Foto: Alessio Sponza/Island Media
Ovo, nažalost, nije prvi takav slučaj. Podsjetimo, nakon utakmice između Istre 1961 i Rijeke u veljači prošle godine, pulski je klub uputio službeni prigovor disciplinskom sucu SuperSport HNL-a, izražavajući nezadovoljstvo zbog izostanka sankcija za ovakvo ponašanje gostujućih navijača.
U tom su dopisu iz kluba istaknuli da su na više međusobnih susreta svjedočili ponavljajućem skandiranju izraza „Koza je kur*a“, koje smatraju uvredljivim i diskriminatornim prema simbolima Istarske županije i Republike Hrvatske.
NK Istra 1961 tada je naglasila da je takvo skandiranje u suprotnosti s člankom 87. Disciplinskog pravilnika HNS-a, koji zabranjuje vrijeđanje i omalovažavanje na regionalnoj osnovi.
„Kazne koje dobivamo zbog navijačkih ispada našeg kluba redovito su evidentirane i sankcionirane, dok ovakve uvrede s druge strane prolaze bez posljedica“, poručili su tada iz kluba, upozorivši na neujednačen kriterij i selektivnu primjenu disciplinskih mjera.
U školskoj zgradi u Muntrilju u tijeku je obnova kojom će se unaprijediti uvjeti za boravak i rad korisnika. Radovi napreduju prema planu, a završetkom projekta objekt će biti moderniziran i prilagođen kvalitetnijem korištenju.
Nakon što su američki astronauti zbog tehničkih kvarova u svemiru proveli gotovo deset mjeseci umjesto planiranih devet dana, Boeingov Starliner i dalje nema odobrenje NASA-e za novi let. Problemi su daleko ozbiljniji nego što se isprva mislilo.
Dva vrhunska glazbena programa obilježila su protekli tjedan festivala Rovinj Art & More. Zagrebački kvartet i koncert "Tango – Historia de un Amor" oduševili su brojnu publiku te još jednom potvrdili status festivala kao jednog od kulturnih aduta ljeta.
Nakon sunčanih i sparnih dana, u Istru je stigla izražena hladna fronta koja je donijela grmljavinske pljuskove i snažne neverine. DHMZ je za cijelu regiju izdao narančasto upozorenje zbog mogućeg nevremena.
Jedan neoprezan potez na pješačkom prijelazu pretvorio se u nesreću u kojoj su ozlijeđene četiri osobe. Vozač električnog romobila u Rovinju udario je u automobil, a potom odbačen na nogostup gdje je naletio na austrijsku obitelj.
Nogometaši Istre 1961 remizirali su 2:2 protiv talijanskog prvoligaša Leccea u posljednjoj pripremnoj utakmici uoči početka nove SHNL sezone. Puljani su odigrali odlično prvo poluvrijeme, a do boda stigli pogotkom u završnici susreta.
Kalilou Traoré, bivši veznjak Istre 1961 i reprezentativac Malija, poginuo je u prometnoj nesreći u 38. godini života. Vijest o njegovoj smrti rastužila je nogometnu javnost, a u Puli ga pamte kao jednog od ključnih igrača u povratku Istre u prvoligaško društvo.
Istra 1961 nakon odlaska Smaila Prevljaka traži novo napadačko rješenje, a prema pisanju tportala na meti Puljana je Mariano Díaz, bivši napadač Real Madrida kojeg su Madriđani prije nekoliko godina platili 20 milijuna eura.
Sedmo izdanje Valdebek Cupa održat će se od 28. do 31. srpnja u sportsko-rekreacijskoj zoni Valdebek – Olimpija. Posjetitelje očekuju sportski turniri, sadržaji za djecu, natjecanja, glazbeni program i koncert Indire Forza.
Zaklada za sport Grada Pulae dodijelila je 77.500 eura bespovratnih sredstava za 39 sportskih programa u 2026. godini. Potporu su dobili sportski klubovi, perspektivni mladi sportaši, seniori i organizatori sportskih manifestacija.