Mataja i Vukmir predvode Hrvatsku u borbi za europsko finale
Hrvatska futsalska reprezentacija danas od 17 sati u ljubljanskoj Areni Stožice protiv moćne Španjolske igra polufinale Europskog prvenstva, tražeći na krilima istarskih asova Davida Mataje i Nike Vukmira povijesni plasman u finale.
Hrvatska futsalska reprezentacija danas od 17 sati u ljubljanskoj Areni Stožice protiv Španjolske igra polufinale Europskog prvenstva i lovi jedan od najvećih uspjeha u povijesti hrvatskog futsala.
Na krilima dvojice sjajnih istarskih igrača – Davida Mataje i Nike Vukmira – Hrvatska futsalska reprezentacija pokušat će izboriti prolazak u finale protiv jednog od najvećih favorita turnira.
Nekoliko stotina građana okupilo se večeras na Portarati kako bi dočekalo pulske futsal reprezentativce Niku Vukmira i Davida Mataju, koji su s hrvatskom reprezentacijom osvojili broncu na Europskom prvenstvu.
Hrvatska futsal reprezentacija osvojila je povijesnu europsku broncu nakon dramatične utakmice protiv Francuske koja je odlučena tek nakon izvođenja šesteraca, a jedan od junaka raspleta bio je Istrijan Niko Vukmir.
18:02Prije 191 d07.02.2026
Izbornik Marinko Mavrović ne skriva ponos zbog onoga što je njegova momčad već ostvarila. “Najprije bih još jednom čestitao igračima i cijelom stožeru na ovom fenomenalnom rezultatu, bili smo kao jedan. Velika je stvar biti u polufinalu Europskog prvenstva, Hrvatska u društvu Španjolske, Portugala i Francuske, to je nešto prekrasno.”
Hrvatski izbornik naglašava da se Španjolska savršeno poznaje, ali i da se i protiv takvog velikana može igrati ravnopravno.
“Sve znamo o Španjolcima kao što i oni sve znaju o nama. Riječ je o fantastičnoj momčadi koja je sedam puta bila europski prvak, ali imamo primjere i u drugim sportovima da se može protiv favorita, naši nogometaši i rukometaši su najbolji primjer. Znanjem i srcem. Hrvatska nogometna reprezentacija pobjeđivala je Brazil i Argentinu, dakle može se. Pogotovo u jednoj utakmici, pogotovo u polufinalu.”
Mavrović ističe da Španjolska ima vrhunsku kvalitetu, ali i određene slabosti koje Hrvatska namjerava pokušati iskoristiti. “Španjolska jest vrhunska momčad, ali ima svojim mana koje ćemo pokušati iskoristiti. Imaju pivote koji nisu previše motorični i igrače koji nisu toliko dobri u fazi obrane i pokušat u tom segmentu tigre tražiti našu priliku.”
Foto: HNS
Veliku ulogu u večerašnjem susretu trebala bi imati i publika, jer se u Ljubljani očekuje snažna podrška iz Hrvatske.
“Uvjeren sam da će nas puno ljudi iz Hrvatske doći bodriti u Ljubljani, imamo najave da će dvorana biti dobro popunjena, a ono što ja mogu obećati jest da ćemo parket napustiti krvavih koljena.”
Izbornik dodaje kako njegova momčad u polufinale ulazi bez pritiska, ali s velikom željom da napravi još jedan iskorak.
“Sa psihološkog stajališta ovakve je utakmice možda najlakše pripremati, mi uistinu nemamo što izgubiti. Zna se da je Španjolska favorit, ali favoriti postoje samo na papiru, jedno je pričati prije utakmice, a drugo to odraditi na terenu. Mi ćemo sigurno dati sve od sebe i ne želimo stati na ovome.”
Hrvatska tako večeras protiv jedne od najtrofejnijih futsalskih reprezentacija svijeta traži priliku za ulazak u povijesno finale.
Iz Nature Histrice zato pozivaju sve koji ovih dana uživaju u moru da dobro pogledaju što se nalazi ispod površine – možda se upravo ondje skriva jedna od rijetkih preživjelih plemenitih periski u Jadranu.
Dok se Dalmacija oporavlja od razornih požara, ponovno se otvara pitanje koje izaziva bijes – što ako je vatra podmetnuta? Ako netko svjesno ugrozi stotine života, domove i prirodu, kakva je kazna zapravo primjerena?
Iza istarske policije još je jedan intenzivan vikend na cestama. U 22 prometne nesreće ozlijeđeno je 14 osoba, a tijekom nadzora 622 vozila i vozača policija je evidentirala čak 353 prometna prekršaja. Najviše ih se odnosilo na brzinu.
Rovinj će u utorak, 18. kolovoza, obilježiti 100 godina rođenja Bruna Mascarellija. Grisia te umjetnikova kuća, dvorište i atelje postat će pozornica posebnog multimedijalnog događaja „D/Oživljena slika – Bruno 100“, uz gosta večeri Tonija Cetinskog.
Slovački državljani osumnjičeni su za krađu električnog bicikla u Novigradu. Policija ih je četiri dana kasnije zaustavila na starom graničnom prijelazu Kaštel dok su izlazili iz Hrvatske.
Mladi sportaši iz Pule predstavljat će Hrvatsku na Međunarodnoj završnici 30. Sportskih igara mladih u Splitu. Među 1.224 sudionika iz šest zemalja nastupit će MNK Futsal Pula, Arena Pula i ekipa Mile, a završnicu će obilježiti i dolazak brojnih svjetskih sportskih zvijezda.
Pula je dobila novi sportski klub. Zaljubljenici u golf iz Istre, Primorja, Gorskog kotara i Zagreba osnovali su Golf klub Arena, koji će poseban naglasak staviti na razvoj natjecateljskog golfa te uključivanje djece i mladih u ovaj sport.
Nastup na Svjetskom prvenstvu vrhunac je još jedne uspješne sezone mladog Puljanina. Iako još pripada U20 uzrastu, u veljači je osvojio naslov seniorskog prvaka Hrvatske u kategoriji do 72 kilograma.
Istra 1961 oduševila je Drosinu! Zeleno-žuti su pred oko 2.500 gledatelja uvjerljivo svladali Slaven Belupo 3:0, uz prvijenac Nika Škafara Žužića i dva gola Hamze Jaganjca, ali i igru koja je pokazala koliko ova mlada momčad može.