ŽCGO Kaštijun: Loša kvaliteta zraka posljedica je meteoroloških uvjeta, a ne rada postrojenja

Prenosimo priopćenje trgovačkog društva KAŠTIJUN d.o.o.

Iris Foriš
Iris Foriš

13 Veljača 2025 I 09:21

ŽCGO Kaštijun: Loša kvaliteta zraka posljedica je meteoroloških uvjeta, a ne rada postrojenja
Foto: IstraIN Kaštijun

U Puli je loša kvaliteta zraka, o čemu smo pisali u nekoliko navrata.

Osim tvornice cementa Calucem, mnogi to prepisuju i Kaštijunu, koji je poslao medijsko priopćenje upravo na ovu temu.

Prenosimo ga u cijelosti u nastavku.

"S ciljem informiranja građana o kvaliteti zraka zabilježenoj putem automatske mjerne postaje za praćenje kvalitete zraka (AMP Kaštijun), želimo izvijestiti javnost da povremena povećanja koncentracije lebdećih čestica PM10 i PM2.5 u siječnju i veljači 2025. godine, nisu posljedica rada ŽCGO Kaštijuna, nego se mogu pripisati nepovoljnim meteorološkim uvjetima (niske temperature, magla, temperaturna inverzija i sl.), a značajnu ulogu onečišćenju zraka lebdećim česticama imaju sezona grijanja i kućna ložišta što je uobičajeno za hladnijeg vremena.

Treba pojasniti kako za ocjenu kvalitete zraka za lebdeće čestice PM2.5 nije propisana dnevna ili satna granična vrijednost već se promatra isključivo srednja godišnja vrijednost.

Obveza tvrtke Kaštijun d.o.o. je da putem automatske postaje za praćenje kvalitete zraka osigura kontinuirano praćenje zadanih/propisanih parametara, što svakodnevno i činimo. Praćenje kvalitete zraka, sukladno zakonu, obavlja akreditirani laboratorij EKONERG d.o.o. ovlašten od strane resornog Ministarstva, a svi podaci prenose se na mrežne stranice Ministarstva, a dostupni su i putem stranice www.kastijun.hr.

ŽCGO Kaštijun

Zakonom o zaštiti zraka (NN 127/19, 57/22, 136/24) u članku 21., a prema razinama onečišćenosti, s obzirom na propisane granične vrijednosti (GV), ciljne vrijednosti i ciljne vrijednosti za prizemni ozon utvrđene se sljedeće kategorije kvalitete zraka:

  • prva kategorija kvalitete zraka - čist ili neznatno onečišćen zrak: nisu prekoračene granične vrijednosti (GV), ciljne vrijednosti i ciljne vrijednosti za prizemni ozon i
  • druga kategorija kvalitete zraka - onečišćen zrak: prekoračene su granične vrijednosti (GV), ciljne vrijednosti i ciljne vrijednosti za prizemni ozon.

Kategorije kvalitete zraka utvrđuju se za svaku onečišćujuću tvar posebno i odnose se na zaštitu zdravlja ljudi, kvalitetu življenja, zaštitu vegetacije i ekosustava. Kategorije kvalitete zraka utvrđuju se jedanput godišnje za proteklu kalendarsku godinu.

Uredbom o razinama onečišćujućih tvari u zraku (NN 77/2020) u PRILOGU 1., u odjeljcima A i B propisane su granične vrijednosti za PM10 i PM2,5 s obzirom na zaštitu zdravlja ljudi:

Foto: Kaštijun

Satni podatak je osnovni podatak dobiven automatskim analizatorom za mjerenje onečišćujućih tvari u zraku koji označava vrijednost unutar jednog sata (npr. između 9:00 i 10:00 sati). Takvih satnih podataka u jednom danu ima 24, a srednja vrijednost svih 24 satnih podatka u jednom danu daje dnevni prosjek i to je vrijeme usrednjavanja od 24 sata. Ako je za određenu onečišćujuću tvar propisana granična vrijednost za vrijeme usrednjavanja od 24 sata ta GV se uspoređuje sa svih 365 dnevnih prosjeka u jednoj kalendarskoj godini.

Za izračun broja prekoračenja za PM10 dnevni (24-satni) prosjeci uspoređuju se s graničnom vrijednosti od 50 μg/m3. Ako je dnevni prosjek veći od 50 μg/m3 taj dan se označava kao prekoračenje GV, a ako je manji iii jednak od 50 μg/m3 dnevna (24-satna) GV taj dan nije prekoračena.

Na razini jedne godine dozvoljen broj prekoračenja dnevne GV za PM10 je 35 puta. Ukoliko je dnevna GV prekoračena više od 35 puta u toku godine zrak se ocjenjuje kao druge kategorije kvalitete, a ako dnevna GV nije prekoračena više od 35 puta zrak se ocjenjuje kao prve kategorije kvalitete.

Iz satnih podataka se također izračunava prosjek svih satnih vrijednosti na razini cijele kalendarske godine i to je vrijeme usrednjavanja od 1 godine. Na taj način se dobije srednja godišnja vrijednost. Za usporedbu sa GV za PM10 propisana su dva kriterija, dok je za usporedbu sa GV za PM2,5 propisan samo kriterij srednje godišnje vrijednosti.

Ukoliko je srednja godišnja vrijednost PM10 veća od 40 μg/m3 prekoračena je GV, a ukoliko je manja iii jednaka 40 GV nije prekoračena. Također ukoliko je srednja godišnja vrijednost PM2,5 veća od 25 μg/m3 prekoračena je GV, a ukoliko je manja ili jednaka 25 GV nije prekoračena.

U 2025. godini dnevna granična vrijednost za PM10 prekoračena je 2 puta do 11. veljače 2025. god, i to 1. siječnja 2025. i 21. siječnja 2025. Nakon toga nije dolazilo do prekoračenja dnevne GV od 50 μg/m3. 

Iz mjerenja tijekom prethodnih godina može se zaključiti kako je pojava prekoračenja lebdećih čestica češća u zimskim mjesecima", poručuju iz trgovačkog društva KAŠTIJUN d.o.o.