ACI d.d. u 2024. godini ostvario 38,2 milijuna eura poslovnih prihoda
Gotovo sve marine unutar ACI-jeva sustava u 2024. godini su ostvarile rast prihoda od prodaje, dok je najznačajniji rast ostvaren u ACI marinama Split, Dubrovnik, Korčula i Rovinj.
ACI d.d., najveći lanac marina na Mediteranu i regionalni predvodnik nautičkog sektora, u 2024. godini je ostvario 38,2 milijuna eura poslovnih prihoda.
Najveći je rast pritom zabilježen od usluge godišnjeg veza, s povećanjem prihoda od 2,2 milijuna eura u odnosu na 2023. godinu.
U 2024. godini ostvarena je neto dobit od 1,3 milijuna eura, te EBITDA u iznosu od 10,2 milijuna eura.
Gotovo sve marine unutar ACI-jeva sustava u 2024. godini su ostvarile rast prihoda od prodaje, dok je najznačajniji rast ostvaren u ACI marinama Split, Dubrovnik, Korčula i Rovinj.
Sukladno planovima i postavljenim ciljevima, prihodi od usluge godišnjeg veza u prethodnoj su godini iznosili 18,9 milijuna eura, što predstavlja povećanje od 2,2 milijuna eura. Istovremeno, najveći rast bruto dobiti u 2024. godini zabilježile su ACI marine u Splitu, Opatiji, Korčuli i Cresu.
Tijekom izvještajnog razdoblja Društvo je uložilo 3,5 milijuna eura u unaprjeđenje sustava – ponajprije u sanaciju sidrenih sustava i gatova u pojedinim marinama, čime se dodatno osigurala kvaliteta i sigurnost usluge, te buduće zadovoljstvo korisnika marina.
ACI
„Poslovni rezultati za 2024. godinu u skladu su s očekivanjima. Ostvarili smo rast poslovnih prihoda za 2,3 milijuna eura, što predstavlja povećanje od 6% u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, zbog tržišnih kretanja i inflacijskih pritisaka, poslovni rashodi porasli su za 4,7 milijuna eura.
Unatoč tome, ostvarili smo bruto dobit od 1,6 milijuna eura. Naše poslovanje strateški je usmjereno na osiguravanje odgovarajuće razine profitabilnosti i povrata ulaganja, stvaranje dodatne vrijednosti za dioničare te kontinuirano ulaganje u razvoj i unaprjeđenje ljudskih potencijala, koji su jedna od ključnih poluga našeg uspjeha.
Međutim, prema važećim koncesijskim ugovorima, svim ACI marinama, izuzev marine u Slanom, koncesije istječu do kraja 2030. godine, što trenutno predstavlja najveće ograničenje našeg daljnjeg razvoja“, istaknuo je Kristijan Pavić, predsjednik Uprave ACI d.d.
S obzirom na uspješne rezultate poslovanja i politiku kompanije, ACI kontinuirano provodi praksu društveno odgovornog poslovanja i očuvanja okoliša te posebnu brigu posvećuje lokalnoj zajednici.
ACI
Kontinuirano se održavaju akcije čišćenja mora i priobalja od kojih se u 2024. ističu one u ACI
marinama Vodice, Šimuni, Skradin i Milna.
Uz to, ACI je u protekloj godini postao član Međunarodnog instituta za klimatske aktivnosti (IICA), čime je dodatno potvrdio svoju stratešku posvećenost zelenoj tranziciji i okolišnoj održivosti.
Nadalje, svim ACI-jevim cjelogodišnjim marinama dodijeljene su Plave zastave, kao potvrda dugogodišnje predanosti očuvanju okoliša i održivom poslovanju.
Kako bi se osigurala daljnja profitabilnost poslovanja kompanije te doprinijelo razvoju nautičkih usluga
i infrastrukture, nužno je što skorije rješenje pitanje trajanja koncesijskih ugovora, koji u najvećoj mjeri
ističu 2030. godine, a čemu menadžment ACI-ja posvećuje kontinuirane napore.
S ciljem dodatnog poboljšanja usluge i infrastrukture za 2025. godinu planirana su ulaganja u iznosu od 9,7 milijuna eura.
Kaštelirski je kraj poznat po uzgoju kvalitetnog krumpira koji se koristi u brojnim domaćim receptima. Stoga ne čudi da upravo gramper zauzima središnje mjesto u programu.
Posjetitelji mogu kušati polpete od plave ribe, punjene srdele, pljukance s kaneštrelama, buzaru od kapešanta i pedoća, tuna burger, lignje na ražnju, pečene kraci hobotnice i brodet.
Ministarstvo unutarnjih poslova poziva sve mlade koji sanjaju o policijskoj karijeri da se prijave na jedan od dva aktualna natječaja, a prijave su otvorene još samo do 1. kolovoza 2025. godine.
Staničić je upozorio da se ovakva cjenovna politika negativno odražava i na imidž Hrvatske, jer se o visokim cijenama sve više piše u domaćim medijima, što zatim prenose i inozemni izvori.
Najveći udio zaposlenih čine radnici u pravnim osobama – njih 1 499 127, od čega su 710 324 žene. U ovoj skupini zaposlenost je porasla za 0,7 posto u odnosu na svibanj, a broj zaposlenih žena za 0,9 posto.
Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće