Stiže nam novi krug poreznih reformi. Vladajući su prelomili - uvodi se porez na nekretnine, trebale bi rasti plaće, kao i prag ulaska u PDV.
U tjednu pred nama trebalo bi se saznati i što uključuje novi paket mjera pomoći Vlade za kojeg su ranije poručili da će biti manje sveobuhvatan, ali dovoljan da cijene energenata ne podivljaju.
Iako ljeto još traje, a živa na termometru često prelazi i 35 stupnjeva, vladajući se spremaju za vruću jesen. Proteklih tjedana glavno je pitanje bilo što će uključivati novi paket mjera pomoći koji bi trebao spriječiti drastičan porast cijena energenata, a vladajući će u tjednu pred nama predstaviti i novi paket poreznih reformi.
Iako još nije poznato što će sve biti uključeno u izmjene, valja očekivati slabiji porezni pritisak na rad, točnije rast neoporezivog dijela dohotka i daljnju izmjenu poreznih razreda. Dobra vijest za male poduzetnika je i rast granice ulaska u sustav PDV-a.
‘‘Prijedlog će biti povećanje osnovnog osobnog odbitka na 600 eura i podizanje praga ulaska u sustav PDV-a s 40 na 50 tisuća eura‘‘, pojasnio je ministar financija Marko Primorac.
Preduvjeti za priuštivo stanovanje
Ipak, najveću prašinu podigla je dugo očekivana najava uvođenja poreza na nekretnine. Od iduće godine plaćat će ga svi koji imaju prazne nekretnine ili su im u kratkoročnom najmu, što znači da će od plaćanja ovog nameta biti izuzete kuće i stanovi u kojima građani žive ili su u trajnom najmu.
Premijer Andrej Plenković poručuje da je cilj veći naglasak staviti na oporezivanje imovine u odnosu na rad.
"Cijena nekretnina je visoka, a istodobno je i cijena najma visoka. Vlada želi mjerama koje su kombinacija zemljišne, porezne, financijske i energetske politike stvoriti preduvjete da mladi ljudi i mlade obitelji budu u poziciji da lakše i jednostavnije dolaze do onoga što se naziva priuštivo stanovanje. Ovo je jedna sveobuhvatna reforma."
Prosvjed umirovljenika
Ponovno su nezadovoljni umirovljenici. Predsjednika Bloka umirovljenici zajedno Milivoj Špika poručuje da bi vladajući nakon rasprodanih tvornica i uništenih radnih mjesta 90-ih sada otimali i naše domove.
"Vlada svojim ponašanjem, posebno od početka ovog trećeg mandata, potpuno lišena empatije i socijalne osjetljivosti kao da je odlučila sve brutalnije izrugivati se građanima, no netko je u svojoj obijesti izgleda zaboravio da svakoj sili prije ili kasnije dođe kraj pa će tako i Vladi AP-a koja svojom najavom novog poreza daje samo razlog više za najavljeni prosvjed", poručio je Špika.
"Vladajući su ovo trebali uvesti odavno", rekao je ekonomski analitičar Damir Novotny.
"Primarna svrha tog poreza je osiguravanje stabilnih prihoda jedinicama lokalne samouprave. Taj porezni oblik bi morao zamijeniti ove paraporeze kao što su to komunalne naknade, razne druge tipove lokalnih poreza.
Porez na nekretnine nema svrhu reguliranja tržišta, to nije njegova uloga, već osiguravanje stabilnih izvora prihoda. Posebna uloga može biti da se opterete one nekretnine koje nisu u funkciji ekonomskih procesa i poslovanja, da ne stvaraju dodatnu vrijednost."
Dodaje kako naredni korak mora biti u smjeru vrijednosti nekretnina.
Povećanje cijene plina
Sve to na tržište bi trebalo dovesti više nekretnina, a potom bi trebao djelovati zakon ponude i potražnje. No, hoće li to uistinu biti tako upitali smo stručnjaka za nekretnine Boru Vujovića koji je rekao:
"Kada pričamo o tržištu novih stanova tu je teško očekivati korekciju s obzirom na visoke troškove gradnje, nemaju investitori prostora da bi novim stanovima snižavali cijenu. Izvjesno je da bi određenom dijelu polovnih nekretnina koje u ovom trenutku zbog velike potražnje, a male ponude, imaju nerealnu cijenu, te cijene mogle korigirati. Mislim da tu ne može doći do nekog drastičnog pada cijena."
No, uskoro može doći do drastičnog povećanja cijena plina. Hrvatska energetska regulatorna agencija objavila je nove cijene, koje su s 26 eura po megavatsatu, skočile na 37,50 eura što je povećanje od 42,5 posto. Premijer je ranije najavio da će novi paket mjera biti smanjenog obujma, ali umiruje građane:
‘‘Mi ćemo fazno i postupno popuštati mjere, što znači da ćemo i dalje pomagati građane i gospodarstvo, samo ne u obuhvatu koji smo imali do sada. U svakom slučaju Vlada je tu, naša politika je jasna i tako velikih povećanja, kakva su hipotetski izračunata, neće biti.‘‘
Uz mjere i poreznu reformu, vladajuće čeka i rebalans proračuna, a podsjetimo, prosvjed su već najavili nezadovoljni umirovljenici, dok sve pozorno prate i predstavnici sindikata. Prema svemu sudeći, pred vladajućima, ali i građanima su zaista izazovni mjeseci.
Photo: Srecko Niketic/PIXSELL
Ostavite komentar