Reakcije na novi paket mjera: jedni ga pozdravljaju, drugi tvrde da ne treba zadirati u tržišne procese

IstraIN

9 Rujan 2024 I 08:28

Reakcije na novi paket mjera: jedni ga pozdravljaju, drugi tvrde da ne treba zadirati u tržišne procese

Nižu se reakcije na novi Vladin paket mjera pomoći. Dio sindikata ga pozdravlja, ekonomski stručnjak smatra da nije dobro na taj način intervenirati na tržištu, a umirovljenici tvrde da im se Vlada ponovno narugala.

Sedmi paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena vrijedan je ukupno 248 milijuna eura. ‘‘Vlada je intervenira u onoj mjeri u kojoj joj dopuštaju mogućnosti‘‘ poručio je potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. ‘‘Tih deset posto, kada govorimo o struji i plinu, je opet prilično ispod onoga što bi bila neka realna tržišna cijena. Socijalna osjetljivost ove Vlade i predanost da se na tim pitanjima radi non stop je nešto što Vlada radi kroz sve ove godine.‘‘

Podsjetimo, cijene struje i plina kroz idućih će šest mjeseci rasti za deset posto. Povećanje će se odvijati kroz dvije faze, prvi računi s osjetnim povećanjem bit će oni za studeni dok će poskupljenje biti vidljivo i na računima u veljači.

‘‘Sedmi paket mjera bio je apsolutno potreban‘‘ rekao je za Media servis predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvatske, Mladen Novosel. ‘‘Moramo biti zadovoljni barem da su na ovoj razini ostale cijene i plina i struje. Posebno napominjemo da ne bi smjelo pasti na pamet nijednom proizvođaču, posebice prehrambenih proizvoda i pekarskih proizvoda, da ovo poskupljenje ponovno iskoristi za povećanje svojih cijena jer su i sada cijene, posebice pekarskih proizvoda, enormno velike.‘‘

​Ekonomski analitičar Damir Novotny smatra pak da je došlo vrijeme da Vlada prestane s ovim tipom intervencije na tržište, štoviše, da nikada nije ni trebala s mjerama pomoći zadirati u tržišne procese. "Naime, to su mjere koje imaju horizontalni, vodoravan karakter i one su zapravo najteže doprle do onih kojima stvarno trebaju. To je nešto što je zapravo netipično za ostale europske tržišno orijentirane zemlje. Jednostavno to nije način na koji se rješavaju socijalni problemi u takvim situacijama kada dolazi do velikih vanjskih šokova, kao što je to bilo energetski šok na početku invazije Rusije na Ukrajinu.‘‘

Napuštanje državng intervencionizma želi i Hrvatska udruga poslodavaca. ‘‘Što manje države u tržišnoj ekonomiji.‘‘ poručuju iz HUP-a.

Novim paketom mjera predviđena je i jednokratna novčana potpora za umirovljenike. Što je mirovina niža, potpora je viša i obratno. ‘‘Ovo je samo još jedno ruganje umirovljenicima‘‘ smatra predsjednik Bloka umirovljenici zajedno Milivoj Špika.

umirovljenici1.png

"Jednostavan primjer za osobu koja ima 840 eura mirovina. Ta osoba će primiti 60 eura jednokratne pomoći, međutim ova sljedeća tri mjeseca će ona platiti više od 80 eura poreza na tu svoju mirovinu. Dakle, što je Vlada pomogla? Ništa. Jeli Vlada mogla konkretno pomoći? Jeste. Mogli su donijeti odluku da se sve mirovine do 900 ili 1.000 kuna oslobađaju bilo kakvog poreza.

Glavni problem je formula za izračun mirovina i to je jedan od razloga zbog kojih 1. listopada idemo na prosvjed‘‘, poručio je Špika.

Podrška umirovljenicima stiže i s Pantovčaka. "Treba zaštiti one koji žive teže, a to su umirovljenici. Iz ne znam kojeg razloga Vlada se nikad nije potrudila izračunati nekakvu održivu formulu za umirovljenike. Prosječna mirovina je ostala na 40% plaće, isto kao kad sam ja bio premijer, i to u puno težim uvjetima. Umirovljenici tada nisu prosvjedovali jer su znali kako stvari stoje.‘‘, poručio je predsjednik Zoran Milanović.

A mi dodajmo da novi paket mjera na snagu stupa prvog listopada.

Ostavite komentar