Načelnik Medulina Ivan Kirac: “Mještanima je dosta neugodnih mirisa"
Načelnik Općine Medulin, Ivan Kirac, pridružio se današnjem prosvjedu u Puli protiv Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun, istaknuvši da su stanovnici Medulina nezadovoljni širenjem neugodnih mirisa, mogućim utjecajem PM čestica na zdravlje te narušenom turističkom slikom mjesta.
D.A.
22 Listopad 2025 I 17:55
IstraIN
Prosvjed koji je danas održan u Puli zbog Kaštijuna podržao je načelnik Općine Medulin, Ivan Kirac koji je kazao da je došao pružiti podršku mještanima općine medulin kojima je preko glave Županijskog centra Kaštijun, odnosno širenja neugodnih mirisa s Kaštijuna.
"Osim neugodnih mirisa moramo spomenuti i zdravlje na koje sigurno utječu PM čestice koje izlaze iz postrojenja Kaštijuna. U konačnici moramo spomenuti I egzistenciju naših mještana pošto se veliki broj stanovnika Općine Medulin bavi turizmom, a ovo uvelike utječe na kvalitetu smještaja za turiste i recenzije gostiju.", kazao je Kirac
Građani su u znak prosvjeda zbog neugodnih mirisa s Kaštijuna bacili smeće pred ulaz Komunalne palače, dok se u isto vrijeme u njoj održava sjednica Gradskog vijeća.
Građani Pule, Medulina i okolnih naselja danas su se okupili na Portarati i prosvjednom povorkom krenuli prema Gradskoj upravi, tražeći hitno rješenje za dugogodišnji problem neugodnih mirisa koji se šire s Kaštijuna.
16:15Prije 4 h22.10.2025
Foto: Srećko Niketić/PIXSELL
Općina Medulinu uvela je od početka godine smeđe kante za termički obrađenu hranu iz kućanstva za dio naselja, a ostatak će se dobaviti do kraja 2026. godine.
Ugostiteljima se pak od 2022. Nudi mogućnost da medulinsko komunalno društvo Med eko servis preuzima hranu iz restorana.
Nezadovoljni građani najavljuju kako će prosvjedovati u Puli u srijedu, 22. listopada, u 15:30 sati na Portarati. Navode i kako će oko 17 sati prosvjednici krenuti u šetnju do Foruma gdje će se napraviti i mali performans.
11:43Prije 4 d18.10.2025
Kirac je na kraju kazao kako smatra da ima političke volje da se problem Kaštijuna riješi kako od strane pulskog gradonačelnika Peđe Grbina, tako i od strane Istarske županije.
Dok su građani ispred Komunalne palače bacanjem smeća prosvjedovali zbog Kaštijuna, unutra je u isto vrijeme trajala sjednica Gradskog vijeća na kojoj se raspravljalo upravo o tom problemu.
Načelnik Općine Medulin, Ivan Kirac, pridružio se današnjem prosvjedu u Puli protiv Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun, istaknuvši da su stanovnici Medulina nezadovoljni širenjem neugodnih mirisa, mogućim utjecajem PM čestica na zdravlje te narušenom turističkom slikom mjesta.
Tijekom svih susreta razvili su se živi razgovori, prilagođeni dobi djece, ali svi su, od vrtićaraca do šestih razreda pokazali iskrenu želju za suradnjom i veliku otvorenost prema prihvaćanju različitosti.
Dom hrvatskih branitelja u Puli ovog će četvrtka, 23. listopada, postati središte kreativnosti i boja – održava se treći Jesenski Handmade Butik, događaj koji okuplja brojne umjetnike i zaljubljenike u rukotvorine te donosi 13 sati stvaralačke čarolije uz besplatan ulaz.
U organizaciji Agencije za ruralni razvoj Istre (AZRRI) u Puli je održana međunarodna konferencija „Europska genetska baština: očuvanje i valorizacija autohtonih pasmina“, koja je okupila stručnjake, uzgajivače i donositelje politika iz cijele Europe
Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za kolovoz 2025. bila je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 557 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 202 eura.
U rujnu je u Hrvatskoj ukupno bilo 1.756.388 zaposlenih, što je za 12.593 ili 0,7 posto manje nego krajem kolovoza ove godine. Na godišnjoj razini broj ukupno zaposlenih je porastao za 0,2 posto, pokazuje statistika Državnog zavoda za statistiku.
Krajem rujna 2025. u Hrvatskoj je zabilježen blagi rast broja blokiranih tvrtki, ali i pad ukupnog iznosa dugova, koji sada iznosi 679,4 milijuna eura. Istarska županija među onima s najmanjim porastom duga
Predsjednik HUP-a Mislav Balković je poručio da se trenutni gospodarski rast može nastaviti samo uz ozbiljne investicije iz privatnog sektora, a da bi do njih došlo tvrtkama je "potreban prostor".