OVISNI O UVOZU HRANE, TEK JEDAN OD TRI OBROKA DOMAĆEG PORIJEKLA Udruga OPG-a Hrvatske predlaže mjere za spas poljoprivrede i prehrambene industrije

IstraIN

18 Ožujak 2020 I 13:10

OVISNI O UVOZU HRANE, TEK JEDAN OD TRI OBROKA DOMAĆEG PORIJEKLA Udruga OPG-a Hrvatske predlaže mjere za spas poljoprivrede i prehrambene industrije

Budući da je sektor poljoprivrede i prehrambene industrije puno osjetljiviji, Udruga OPG-a Hrvatske Živo predlaže niz hitnih mjera kojima će se ublažiti ova kriza, prenio je Mediaservis.

"Trenutna situacija u društvu i gospodarstvu, uzrokovana pandemijom korona virusa, razotkrila je niz slabosti sustava koji je uspostavljan desetljećima, a koji je rezultirao činjenicom da je Hrvatska danas visoko ovisna zemlja o uvozu hrane, te da je njezina samodostatnost za poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima ispod 50%. ...

Od tri obroka koja se danas dnevno konzumiraju u našoj Domovini, dva su podrijetlom iz uvoza. Proizvodnja goveđeg mesa ovisna je o uvozu teladi za tov od preko 90%, proizvodnja mlijeka je ispod 400 milijuna kilograma na godinu, a Hrvatska je u Europskoj uniji, proporcionalno broju stanovnika, najveći uvoznik živih svinja i svinjskog mesa.

Ne treba niti spominjati da je slična situacija i u sektoru voćarstva. Ovakvi pokazatelji poljoprivredne proizvodnje ukazuju da bi Hrvatska, ukoliko se zatvore granice na 3-4 mjeseca, bila suočena s nestašicom većine poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. ...

Mjere koje se ovih dana protežiraju i koje će biti usvojene od strane Vlade Republike Hrvatske i izglasane u hrvatskom Saboru, a kojima je, navodno, cilj pomoć gospodarstvu, ne osiguravaju olakšanje privrednicima i poljoprivrednicima, nego samo dogodu njihovih obveza na određeno vrijeme, što može uzrokovati njihovo još veće opterećenje u doglednoj budućnosti i pritisak na, ionako, krhku ekonomsku stabilnost.

Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske „Život“ zahtjeva od Vlade Republike Hrvatske i ministrice poljoprivrede pomoć poljoprivrednim proizvođačima kroz ispunjavanje njihovih zagarantiranih prava, a to je isplata poticaja u punom iznosu najkasnije do 15. travnja 2020. godine, osiguranje brzih kreditnih linija s nultom kamatnom stopom kako bi se isfinancirala nadolazeća proljetna sjetva, reprogramiranje i zamrzavanje otplate kredita do završetka krize.

Navode i važnost oslobađanja plaćanja zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta za 2020. godinu, smanjenja cijena osnovnih energenata neophodnih za poljoprivrednu proizvodnju, povećanje kvota plavog dizela po poljoprivrednom gospodarstvu i snižavanje cijene istog, osiguranje kompenzacijskih mjera za izvoznike hrane koji su pogođeni zabranom izvoza i zatvaranjem granica.

Kao mjere iz Udruge navode i ostavljanje PDV-a malim proizvođačima mlijeka, preuzimanja plaćanja obveza za članove i vlasnike obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji moraju boraviti u samoizolaciji uslijed sumnje na infekciju korona virusom i osiguranje nesmetanog kretanja ljudi koji se bave poljoprivrednoim proizvodnjom, te prometa životinjskog i biljnog materijala, prenio je Mediaservis.

Marko Prpic/PIXSELL

Ostavite komentar