Tko pije najviše piva? Hrvatska prestigla pivske legende
Češka je i 2023. godine ostala neprikosnovena svjetska prijestolnica piva s rekordnih 152,1 litara po stanovniku, dok je Hrvatska, s prosječnom potrošnjom od 94,2 litre, zauzela visoko peto mjesto među pivskim velesilama.
Prema najnovijim podacima za 2023. godinu, Češka je još jednom potvrdila svoj status neprikosnovene svjetske prijestolnice piva.
Sa zapanjujućih 152,1 litar piva po stanovniku godišnje, uvjerljivo drži prvo mjesto na globalnoj ljestvici potrošnje, daleko ispred ostalih zemalja.
Austrijanci, poznati po svojoj tradiciji pivskih vrtova, zauzimaju drugo mjesto s 106,5 litara, dok se Litva, gdje pivska kultura posljednjih godina ubrzano raste, našla na trećem mjestu sa 103,3 litre. Irska, zemlja slavnih pubova i Guinnessa, slijedi s prosječnom potrošnjom od 100,6 litara po osobi.
Hrvatska se s 94,2 litre godišnje pozicionirala na petom mjestu, ispred brojnih zemalja s bogatom pivskom tradicijom. Slijede Španjolska (93 l), Estonija (92,6 l) i Njemačka, koja je osma s 88,8 litara godišnje po stanovniku.
U top 15 još su Rumunjska (84,4 l), Slovenija (84,1 l), Latvija (83,8 l) i Poljska (83 l), čime središnja i istočna Europa potvrđuju ulogu glavnog svjetskog središta potrošnje piva.
Foto: IstraIN
Popis zatvaraju Bugarska (80 l), Panama (81 l) i Meksiko (79,8 l) – jedine neeuropske zemlje na ovoj listi.
Zanimljivo je da čak dvanaest od petnaest vodećih zemalja dolazi iz Europe, što dodatno svjedoči o dugoj tradiciji i snažnoj pivskoj kulturi na kontinentu.
Hrvatska u tom kontekstu ne zaostaje – sve više craft pivovara, brojni pivski festivali i društveni običaji ispijanja piva pridonose stalnom rastu konzumacije i pozicioniraju je kao jednog od vodećih pivopijskih naroda.
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli i ove je godine sudjelovalo u manifestaciji Festival znanosti,, ovoga puta pod temom 'mreže'. U Festivalu je sudjelovala većina fakulteta pri Sveučilištu, s aktivnostima poput predavanja i radionica.
Priroda nudi niz mogućnosti za njegu vlasišta, a uz odgovoran pristup i osnovne mjere opreza, ove metode mogu biti koristan saveznik u borbi protiv suhoće.
U još jednom uzbudljivom, ali golovima siromašnom susretu, nogometaši Istre 1961 i Varaždina remizirali su 0:0 pred gotovo pet tisuća gledatelja na stadionu Aldo Drosina. Iako su zeleno-žuti dominirali većim dijelom susreta i stvorili niz prilika, nisu uspjeli pronaći put do mreže gostiju.
Trećina ispitanika prvog nacionalnog istraživanja o boli se, s ciljem ublažavanja boli, okreće promjeni životnih navika, dok četvrtina poseže za alternativnim metodama.
Nikad veći broj vinara, njih 90, do nedjelje predstavljaju svoja vina u porečkoj dvorani Žatika. Uz vinare, tu su poznate destilerije, proizvođači delicija, vrhunska istarska kava i proizvođači vinarske i vinogradarske opreme.
Kao osnivačica današnjeg Majčinog dana slovi Anna Marie Jarvis. Ona je u Graftonu 12. svibnja 1907. godine u nedjelju nakon druge godišnjice smrti njezine majke osnovala Memorial Mothers Day Meeting. S 500 bijelih karanfila izrazila je ljubav prema majci i dijelila ih je drugim majkama.
Nakon turneje u Japanu te koncerata u Ženevi, Berlinu, Münchenu i Varšavi, maestro Ivo Pogorelić gostuje u Puli 23. svibnja nakon puna tri desetljeća, na što je umjetnička organizacija IM Infinite Music kao kreator Piano PoolA festivala osobito ponosna.
Osim besplatnog ulaza, u nedjelju 11. svibnja s početkom u 11 sati organizirana je i „Radionica izrade vjenčića za glavu“, a namijenjena je upravo za mamu i dijete.
Lokacija u Rovinju odabrana je zbog čistoće mora te velike raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta na relativno malom području plitkog mora, kao i vrlo dobre željezničke povezanosti Rovinja s Trstom, Berlinom i mnogim glavnim gradovima Europe.
Na obilježavanju Nacionalnog dana udomiteljstva će udomitelji, korisnici udomiteljskih obitelji i uzvanici biti obaviješteni o novostima u svezi s udomiteljstvom.