Nakon što je nekoliko građana dojavilo o bliskom susretu s lisicama u ranim jutarnjim satima usred naseljenog područja Rovinja o toj smo temi razgovarali s doktorom veterine, Hrvojem Laburom.
Kako i sam kaže, lisica nikad nije bilo više, a razlog tomu je što su zdravije nego što su ikad bile.
Naime, Ministarstvo poljoprivrede već desetak godina provodi oralnu vakcinaciju. Mamci sa cjepivom se bacaju iz aviona, a kada ga lisica pojede postaje zaštićena od bijesnoće pa samim time dulje i žive. Bijesnoća uzrokuje smrt kod životinje.
Lisice se tako viđaju na područjima prema Monseni, oko gradskog groblja Laste, nogometnog igrališta.
Kako je Labura naglasio, mamak, koji je bacan iz aviona može završiti i u dvorištu kuća u predgrađu ili na okolnjim zelenim površinama, livadama i šumamama, nije opasan za pse ukoliko ga pojedu. Od njega mogu imati samo probavne smetnje jer se keks mamak sastoji or ribljeg brašna, a u njemu je lijek protiv bijesnoće.
Labura ističa i podatak da lisice kao divlje životinje ne prilaze ljudima ni psima, već od njih bježe. Za razliku od zdravih, bijesne lisice kojih je sve manje, su pitome, ne bježe i u tom slučaju češće od njihova ugriza stradavaju psi, a ne ljudi obzirom da im oni ne prilaze.
Iako veće opasnosti od lisica nema, Labura preporuča da se njihovo viđenje unutar gradskih nasilja ipak prijavi nadležnim službama kako bi se o njima vodilo računa.
Ostavite komentar