Hrvatska danas obilježava Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja, državni praznik koji se u Hrvatskoj obilježava na današnji dan 5. kolovoza kao spomen na 1995. godinu i pobjedu u Domovinskom ratu.
Na taj dan 1995. Hrvatska vojska je oslobodila okupirani grad Knin u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja.
Nakon četverogodišnje okupacije gotovo trećine hrvatskog teritorija, života u izbjeglištvu i u strahu od neprijateljskih napada na izložene hrvatske gradove, a nakon brojnih neuspješnih pregovora i mirovnih inicijativa, Republici Hrvatskoj ništa drugo nije preostalo nego vlastitom oružanom silom osloboditi hrvatski teritorij.
U svitanje 4. kolovoza 1995. započela je Operacija Oluja.
Operacijom je vraćen u hrvatski ustavno-pravni poredak cijeli okupirani teritorij, osim istočne Slavonije. Oluja je uz Bljesak ključna akcija koja je dovela do kraja Domovinskog rata.
U operaciji je oslobođeno 10.400 četvornih kilometara ili 18,4 posto ukupne površine Hrvatske.
Uspješna operacija Oluja dovela je i do mirne reintegracije Hrvatskog podunavlja te je značajno doprinijela skorom kraju rata u BiH.
Nakon oslobođenja omogučen je povratak 210.592 Hrvatskih prognanika: s područja oslobođenih "Bljeskom" i "Olujom" 126.909 a iz iz hrvatskog Podunavlja 83.683 osoba
U programu Rovinj FM-a gostovali su Drago Pulić, zapovjednik 2. bojne 119. brigade Hrvatske vojske i Jozo Brstilo, IPD-ovac.
''Oluja je trebala nastati jer bilo je kranje vrijeme da se konačno završi rat i održi opća operacija kojom će se krenuti u završni obračun. Oluja je, profesionalno gledano, bila izuzetno kvalitetna operacija, dobro organizirana i izvršena u kratkom vremenu.'' rekao je zapovjednik Pulić prisjećajući se tog 5. kolovoza. ''To je bila otvorena borba u kojoj smo se nadmudrivali taktički, znanjem i praksom.''
SVIH 564 PRIPADNIKA VRATILO SE SVOJIM KUĆAMA
Brstilo je istaknuo kako je njihova 2. bojna bila izuzetno organizirana gdje se u svakom trenutku znalo tko što radi i kako je upravo ta kordinacija vrlo bitna. ''Vojska mora osjećati da je vođena i da ukoliko slušaju što se nekome kaže, da će se zadatak izvršiti i da je velika vjerojatnost da će ostati živi.''
Drago Pulić, zapovjednik 2. bojne 119. brigade Hrvatske vojske prisjetio se kako je od osnutka rovinjskog bataljuna 1992. godine pa sve do 1995. godine, u isti bilo uključeno 2130 pripadnika iz Rovinja i okolice i srećom nitko nije izgubio život.
''Jedini bataljun i šire od riječke regije, koji je otišao sa 564 vojna obveznika u rat i toliko ih je vratio doma. Naše mame, tete i očevi mogu biti sretni da je tako završilo.'' rekao je Pulić.
Brstilo se prisjetio dana kada su stizali za Rovinj kada je organizirano veliko slavlje a sve je krenulo već u Rovinjskom Selu:
''U Rovinjskom Selu nas je čekala kolona automobila, zastava, sve do Rovinja. Bilo je trubljenja, pjevanja, sviranja, mislim da smo uspjeli spojiti vojsku i narod i imali smo osjećaj da su oni došli sa nama.'' rekao je Brstilo.