
Ljetna kuhinja koja ima smisla: Evo koja su lagana, a prava jela za vruće dane!
Ljeto je savršeno vrijeme da uživamo u jelima koja su osvježavajuća, jednostavna, a ipak konkretna i zasitna.
19:14Prije 8 min05.07.2025
Već smo debelo zagazili u studeni, a još se uvijek između dvije kiše možemo šetati kratkih rukava.
Temperatura mora u Istri se kreće između 17 i 20 stupnjeva. Peći palimo iznimno navečer, ali u pravilu još štedimo na preskupom grijanju. Mnogi će reći da ovakvo vrijeme ne pamte i uprijeti će prstom u klimatske promjene. Što god da je razlog ovim visokim temperaturama, svi uživamo u sunčanim razdobljima, opet, između dvije kiše.
Jugo, toplo vrijeme i visoke temperature pogoduju doseljavanju i razvoju mnogim životinjskim i biljnim vrstama, koje su nam donedavno bile nepoznate. Jedna od njih je i plavi rak (Callinectes sapidus Rathbun, 1896) koji se nedavno pojavio u okolici Rovinja.
Plavi rak je vrsta koja nam dolazi s američkog kontinenta, nativan je na zapadnoatlantskoj obali od Nove Škotske do Argentine. Svijetom se proširio u prošlom stoljeću, a u Sredozemnom moru je prvi puta zabilježen upravo u Jadranu davne 1949. u okolici Venecije. Vjeruje se da je došao balastnim vodama prekooceanskih brodova.
U Hrvatskoj je prvi puta zabilježen 2004. na ušću Neretve i od tada se redovito bilježi na mnogim lokacijama duž istočne obale Jadrana.
U Istri su prvi primjerci zabilježeni od strane ribara negdje 2013./2014., a u posljednje dvije godine pojavljuje se duž čitave obale zapadne Istre. Naročito voli bočata staništa i plitka obalna muljevita dna, rekli su nam iz Javne ustanove Natura Histrica.
S obzirom da u Jadranu ne postoji slična vrsta raka, lako je prepoznatljiv po svijetloplavoj boji duž frontalnog područja tijela, dok je ostatak tijela zasjenjen maslinasto-smeđom bojom. Kliješta su obojena različitim nijansama plave, a kod ženki crvenkaste boje.
Još jedna specifičnost ovog raka je da mu je stražnji par nogu modificiran u oblik nalik veslu, tako da je odličan plivač i brzo se širi na nova područja.
Kao i svaka vrsta, i ova traži svoje mjesto pod suncem, bolje reći morem. Pojesti će sve do čega dođe, kamenice, dagnje, druge rakove… Njegova izražena agresivnost i čvrstina, daju mu prednost pred našim „domaćim“ rakovima.
Pa da ne bi ostali bez grancipovera i granceule, koje većina nas voli u brudetu ili s paštom, ajmo se pokušati „boriti“ protiv plavog invazivnog raka.
A, kako to najbolje učiniti? Pojedimo ga!
Plavi rak se sve češće viđa na našim ribarnicama i sve ga više ribari i sportski ribolovci love. Odlična je namirnica i u Americi prava delikatesa. Talijani ga već izvoze u SAD i neke azijske zemlje, a mi možemo obogatit svoju gastro ponudu jednom malo egzotičnijom vrstom.
Na internetu i u tiskanom izdanju, postoje recepti kako ga pripremiti. No, možete ga pripremiti kao i svakog drugog raka, razlike nema. Meso je bijele boje i vrlo ukusno.
Stručnjaci za zaštitu prirode iz Javne ustanove Natura Histrica poručuju: "Za spas Jadrana i naše faune, krenimo u boj loncima i kuhačama. Jedimo nove vrste koje smo nekada mogli kušati samo u restoranima dalekih destinacija. Iskoristimo priliku da probamo nešto novo i usput činimo dobro djelo za našu prirodu! Biti ekološki osviješten nije nikada bilo lakše."
Dodajmo još za kraj kako je plavi rak veliki problem u Laguni di Venezia pa u nastavku prilažemo i video materijal.
Foto: Ilustracija
Za potrebe koncerta bit će angažirano više od 6500 policajaca. Na sigurnost će uz njih paziti i nešto manje od 5000 zaštitara koje je angažirao organizator. Na Bundeku će, osim policije, biti spasioci, ronioci i policijska plovila.
12:46Prije 6 h05.07.2025
Članove Prometne jedinice mladeži redovito ćete susretati na najfrekventnijim križanjima u Medulinu, Premanturi i Pješčanoj uvali. Trenutno jedinica broji deset članova, uz mogućnost priključenja novih, s ciljem pokrivanja još većeg broja prometno opterećenih lokacija.
10:51Prije 8 h05.07.2025
"Tresla se brda, rodio se miš... Nema nikakve gužve, normalno smo putovali i stigli u Zagreb. Što nas čeka popodne, tek ćemo vidjeti, no zasad je situacija baš mirna...", poručio je čitatelj portala IstraIN koji je s ekipom stigao u Zagreb danas u jutarnjim satima.
10:14Prije 9 h05.07.2025
Na lokaciji su uočili veliko stablo dužine preko 10 metara kako nekontrolirano pluta morem, ugrožavajući sigurnost svih plovila u tom dijelu akvatorija.
09:11Prije 10 h05.07.2025
Ovo istraživanje, koje se provodi svaka tri mjeseca, donosi detaljne podatke o vrstama putovanja – od privatnih, poput odlaska na more, planinarenja, krstarenja, wellness odmora ili posjeta rodbini i prijateljima, do poslovnih putovanja, edukacija ili vjerskih putovanja.
08:37Prije 10 h05.07.2025
Zaprimljena su tri zahtjeva koja su i odobrena te su odlukom Gradonačelnika od 16. lipnja 2025. godine dodijeljena sredstva poduzetnicima u ukupnom iznosu od 5.203,94 eura.
07:55Prije 11 h05.07.2025
Gordan Lakoš, dr. med., i specijalistica dermatologije i venerologije Valentina Saint Georges, dr. med., preglede će obavljati metodom digitalne dermoskopije koja omogućava precizniju dijagnozu.
19:14Prije 1 d04.07.2025
Ostavite komentar