Kao i svake godine 7. rujna, i danas se obilježava Svjetski dan svjesnosti o Duchenne mišićnoj distrofiji.
Riječ je o teškoj, progresivnoj i rijetkoj genetski uvjetovanoj bolesti koja se javlja u djetinjstvu i to najčešće kod dječaka.
Savez društava distrofičara Hrvatske, zajedno s 28 udruga članica diljem Republike Hrvatske, i ove godine uključio se u kampanju obilježavanja 7. rujna – Svjetskog dana svjesnosti o Duchenne mišićnoj distrofiji koju provodi Svjetska organizacija osoba s Duchenne mišićnom distrofijom.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana svjesnosti o DMD je „Život odraslih i Duchenne“, koja se naglašava s posebnom pažnjom.
Mišićna distrofija je progresivna, nasljedna bolest koja djeluje na mišiće koji kontroliraju pokrete te oni propadaju i slabe. Puno je vrsta i oblika mišićne distrofije, a među najprogresivnijim je Duchenne mišićna distrofija (DMD) koju je prvi opisao francuski neurolog Duchenne de Boulogne 1861. po kojem je i dobila ime.
Poremećaj je uzrokovan mutacijom u genu, a majke bolest u pravilu prenose na mušku djecu. Oboljeli dječaci već oko desete godine života gube sposobnost samostalnog hoda, a progresija bolesti je takva da se u adolescentskoj dobi javljaju izrazite teškoće plućne i srčane funkcije uslijed slabljenja dišnih i srčanog mišića te uglavnom umiru u trećem desetljeću života.
Ipak, tijekom posljednjih desetljeća, životni vijek osoba s DMD se znatno produljio. Život odraslih s Duchenneom donosi nove izazove i mogućnosti, kao i nova medicinska pitanja.
Foto: Krenizdravo