NOVO POJAČANJE Mladi talent s Islanda potpisao ugovor za NK Istru 1961
U redove zeleno žutih stiže Logi Hrfan Robertsson, kapetan U21 reprezentacije Islanda, koji je potpisao ugovor do 2028. godine.
11:57Prije 1 h22.12.2024
U utorak, 10 prosinca 2024. godine u 18h, u prostoru novog kampusa Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, održano je znanstveno-popularno predavanje pod naslovom „Želatinozni plankton Sjevernog Jadrana - utjecaj na ekosustav i mogućnosti uzgoja.“
Predavanje su otvorili prorektor Sveučilišta izv. prof. dr. sc. Valter Boljunčić i dekanica Fakulteta prirodnih znanosti izv. prof. dr. sc. Emina Pustijanac.
Izv. prof. dr. sc. Paolo Paliaga s Fakulteta prirodnih znanosti i Klara Mičić, mag. ing. agron. iz pulskog Aquariuma prezentirali su ekološku ulogu želatinoznog planktona u moru, njegov utjecaj na hranidbenu mrežu te negativne utjecaje povezane s njegovim masovnim proliferacijama.
Tijekom predavanja publika je upoznala glavne skupine i vrste želatinoznih organizama koje obitavaju Jadran, njihove biološke i fiziološke osobine, uz potencijalne prijetnje za ljudsko zdravlje.
Prikazani su najnoviji rezultati monitoringa prisutnosti želatinoznih organizama uz zapadnu obalu Istre koje provode znanstvenici fakulteta prirodnih znanosti, s posebnim osvrtom na invazivne vrste, poput morskog oraha, koji se svake godine masovno pojavljuje uz naše obale, uz negativne utjecaje na turizam, ekosustav i ribarski sektor.
Uz to, predavači su prikazali najmodernije metode uzgoja želatinoznog planktona s realnim primjerima uspješnog uzgoja iz novih laboratorija pulskog Aquariuma, za želatinozne organizme i za molekularne analize.
Prezentirane su i moguće primjene korištenja želatinoznih organizama u kozmetičkoj, farmaceutskoj i prehrambenoj industriji.
U zaključku je naglašena činjenica da se naše Jadransko more mijenja te postaje sve više i češće zahvaćeno neželjenim proliferacijama želatinoznog planktona. Iz tog je razloga potrebno proširiti proučavanje takvih fenomena, implementirati nove strategije za smanjivanje njihovih negativnih posljedica, razvijati preventivne mjere i pokušati pretvoriti ekološki problem u novi i koristan resurs.
Predavanju su pretežito prisustvovali profesori, brojni studenti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli te građani Pule i okolice.
''Nakon takvog događaja sigurno kroz poglede u očima osjetite da tu ima određenog straha. Prvo treba riješiti fizičku ranu, a iza toga sigurno slijedi i cijeljenje psihičkih rana'', rekla je Hrstić.
09:02Prije 4 h22.12.2024
Početkom prosinca objavljena je lista najboljih liječnika i liječnica u Hrvatskoj, među kojima se našlo čak 15 doktora iz Istre! Liječnici, izabrani od strane pacijenata, svaki dan rade jedan od najvažnijih poslova za dobrobit zajednice i zdravlje ljudi.
08:37Prije 4 h22.12.2024
Nalaze se na margini društva, lutaju pulskim ulicama, a nekoć su imali normalne poslove i živote. Što je pošlo po krivu i kako danas žive beskućnici kojima je jedina želja za blagdane topli dom i mir u svijetu, saznajte u ovom članku.
06:20Prije 7 h22.12.2024
Dan žalosti u cijeloj zemlji dok ispred OŠ Prečko gore lampioni. Poruke i plišane igračke slamaju srce cijeloj naciji. Jedno je dijete od sedam godina izgubilo život u strašnoj tragediji koja se dogodila jučer, kada je 19-godišnji napadač ušetao u školu i nožem nasrnuo na učenike i učiteljicu.
19:23Prije 18 h21.12.2024
Prilikom obnove vozne karte, potrebno je predočiti osobnu iskaznicu i važeću godišnju umirovljeničku kartu.
13:34Prije 23 h21.12.2024
Delegacija koja radi na formiranju Centra za mlade „Dino Škrapić” u Rovinju posjetila Industrijsko-obrtničku školu Pula kako bi se upoznali s pozitivnim primjerima iz prakse.
11:23Prije 1 d21.12.2024
10:43Prije 1 d21.12.2024
Nakon tragedije u zagrebačkoj osnovnoj školi, Vlada RH je donijela odluku o novim mjerama sigurnosti koje će se provoditi u svim školama diljem zemlje.
09:11Prije 1 d21.12.2024
Ostavite komentar