„Svjesni smo da je obitelj nukleus hrvatskog društva i želimo nizom mjera koje poduzimamo poboljšati položaj majki i očeva“, rekao je Plenković na predstavljanju četiri skupine demografskih mjera kojima se želi potaknuti rađanje više djece, kao i povratak iseljenika. Dodao je da Vlada želi postići što širi društveni konsenzus o temi demografske revitalizacije, kako bi se kreiralo pozitivno ozračje u društvu u kojem će biti poticajno ostati i graditi obitelj. Država je investicijskim ciklusom stavila obrazovanje zajedno s djecom i obitelji u prvi plan, nastavio je, istaknuvši da je za demografske mjere u idućoj godini osigurano 685 milijuna eura.
Na početku predsjedanja sjednicom Vijeća za demografsku revitalizaciju Republike Hrvatske, predsjednik Vlade Andrej Plenković naglasio je da je demografska revitalizacija najvažnija tema u smislu strateškog interesa i opstanka hrvatskog naroda.
Podsjetio je da je Vlada u svom trećem mandatu dotadašnji Središnji državni ured za demografiju i mlade transformirala u novo Ministarstvo demografije i useljeništva.
Dodao je da je ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić dobio važnu zadaću da zajedno sa svim drugim resorima i Vladom radi na mjerama koje će unaprijediti demografsku sliku Hrvatske, zaustaviti ili barem usporiti negativne trendove te ih nastojati preokrenuti.
Isto je tako podsjetio da je zahvaljujući inicijativi hrvatske Vlade 2019. demografija prvi put spomenuta u Strateškom planu Europske unije, a hrvatska povjerenica u prošloj i sadašnjoj Komisiji Unije zadužena za demografsko planiranje.
Usvojena Strategija demografske revitalizacije do 2033. godine
Strategiju demografske revitalizacije Republike Hrvatske do 2033. godine Sabor je usvojio u ožujku ove godine, kazao je Plenković, naglasivši da je to prvi strateški dokument iz područja demografije nakon 2006. godine.
Premijer je dodao da se ona nadograđuje na sve dosadašnje mjere koje je Vlada poduzimala, bilo da je riječ o gospodarskoj, poreznoj, socijalnoj, obrazovnoj, zdravstvenoj ili nekoj drugoj politici.
„Svjesni smo da je obitelj nukleus hrvatskog društva i želimo nizom mjera koje poduzimamo poboljšati položaj majki i očeva“, rekao je.
Vlada želi postići što širi društveni konsenzus o temi demografske revitalizacije, kako bi se kreiralo pozitivno ozračje u društvu u kojem će biti poticajno ostati i graditi obitelj, poručio je, dodavši da je za to potreban pomak u mentalitetu i optimističnije gledanje na društvo i zajedničke odgovornosti, a i našu budućnost.
Odlučne i djelotvorne mjere koje će poticati natalitet i povratak iseljenika
Što se tiče globalne pozicije, istaknuo je da Europska unija gubi stanovništvo što će sigurno utjecati na njezin položaj.
Naveo je da broj umrlih u posljednjih 40 godina u Hrvatskoj varira oko 55 tisuća na godišnjoj razini, dok je broj rođenih u tom istom razdoblju pao za oko 30 tisuća. Posljednji podaci pokazuju da se u Hrvatskoj na dan rodi 88 djece, a umre 140 osoba.
Istaknuo je da te brojke potvrđuju potrebu za odlučnim i djelotvornim mjerama koje će poticati natalitet kao jedan oblik povećanja stanovništva te mjerama za povratak iseljenika kao drugi.
Da bi se održao broj stanovnika koji imamo trenutno, potrebno je imati u prosjeku 2,1 dijete na jednu ženu, a takvu stopu fertiliteta danas u Europi nema nitko. U usporedbi s europskim zemljama, Hrvatska je u sredini sa stopom od 1,47, kazao je.
Zemlje u kojima se najviše povećao standard često imaju pad nataliteta što desetljećima, u smislu potreba tržišta rada, kompenziraju uvozom radne snage iz drugih zemalja, podsjetio je premijer.
Kao primjer je naveo Njemačku i Švedsku, i dodao da najveću stopu fertiliteta imaju najsiromašnije zemlje poput Konga i Somalije.
Kazao je kako je za demografsku politiku potrebno da svi resori i društvo u cjelini zajedno sa svojim akterima daju doprinos i pomoć u rješavanju problema demografske revitalizacije.
Istaknuo je da je u tijeku najveće ulaganje u obrazovanje i znanost, u iznosu od čak 2,7 milijardi eura. Ulaže se u predškolsko obrazovanje, osnovne i srednje škole, sportske dvorane, kreće se u jednosmjensku nastavu, a u drugom mandatu Vlade svakom smo djetetu osigurali besplatni prijevoz, udžbenike i obrok, rekao je Plenković. Dodao je da je to Vlada postavila kao standard koji se neće mijenjati.
Država je investicijskim ciklusom stavila obrazovanje , zajedno s djecom i obitelji, u prvi plan, nastavio je premijer i kazao da je zbog toga strateški cilj Nacionalne razvojne strategije da do 2030. da svako dijete ima osigurano mjesto u vrtiću.
Za demografske mjere u idućoj godini osigurano 685 milijuna eura
Govoreći o novom demografskom paketu mjera, premijer je istaknuo da su sredstva namijenjena Ministarstvu demografije i useljeništva veća za 202 posto nego što je to bilo ranije. Kazao je da se njihov proračun za 2026. podiže sa 685 milijuna eura na 769 milijuna eura.
Podsjetio je da se udvostručuje jednokratna naknada za svako rođeno dijete s 309 na 618 eura, a udvostručuje se i broj dana za plaćeni očinski dopust. Izdvojio je povećanje naknade za drugih šest mjeseci roditeljskog dopusta od 1. ožujka iduće godine, koje će iznositi do 3000 eura umjesto dosadašnjih 995, što će, kako je rekao, pokriti oko 98 posto svih majki koje mogu imati toliku plaću.
Premijer je podsjetio i na izmjene Zakona o doplatku za djecu, rekavši da se broj djece koja su obuhvaćena dječjim doplatkom udvostručio na preko pola milijuna.
"Cilj je doći do svakog djeteta, no moramo voditi računa da imovinske prilike i prihodi svih obitelji nisu iste", ustvrdio je.
Predsjednik Vlade je, u kontekstu ukupne ekonomske situacije, istaknuo da se BDP po stanovniku u proteklih osam godina udvostručio, s 11.600 na više od 22 tisuće eura, kazavši da će se taj broj nastaviti povećavati.
Naglasio je da će Vlada nastaviti ulagati i stvarati ozračje ključno za rješavanje stambenog pitanja mladih, jačanje njihove kreditne sposobnosti, kao i za mjere koje će utjecati na cijene najma stanova i kupnju prve nekretnine.
Demografska obnova zemlje ključna
Što se tiče rasta plaća, kazao je da je Vlada napravila ogromne iskorake u zadnjih nekoliko godina te će nastaviti u tom smjeru.
Istaknuo je i nikad veću zaposlenost i nikad manje nezaposlenih za koje vjeruje da će pridonijeti realizaciji strateških ciljeva demografske revitalizacije.
"Demografska obnova zemlje ključan je zadatak svih nas. Svjesni smo težine ove zadaće i odgovornosti ove generacije da napravi maksimalan napor kako bi se okolnosti promijenile", poručio je premijer Plenković.
Foto/Izvor: Vlada RH
Ostavite komentar