Obnova pulske rive postala je jedan od najvažnijih i najsloženijih urbanističkih projekata u Istri, koji izaziva podijeljena mišljenja među građanima, stručnjacima i turističkim sektorom.
Iako se obnova smatra nužnom zbog očuvanja kulturne baštine i unapređenja infrastrukture, mnogi se protive izmjenama koje, prema njihovim riječima, ugrožavaju autentičnost grada.
O pulskoj rivi moglo se čuti i na posljednoj sjednici Skupštine Istarske županije.
SDP-ov Igor Belas podsjetio je da Odluka o proširenju pulske rive datira još od 2011. godine. "Čeka se punih 13 godina, napravljen je jedan lijep, pompozan projekt, no ostao je samo mrtvo slovo na papiru.
Svjetlo na kraju projekta se pojavilo kad su Sporazum 2022. godine potpisali Grad Pula, ACI i Lučka uprava, preko koje su zajedno trebali krenuti u obnovu rive. Nakon dvije godine silnih rasprava, sjednica i medijskog cirkusa, nažalost, Lučka uprava se povlači iz tog projekta.
Jeste li vi kao župan razgovarali s direktorom Lučke uprave, upravnim vijećem i njegovim predsjednikom o toj odluci? Koji je vaš stav o svemu tome?", upitao je Belas.
Župan Boris Miletić složio se s Belasom i rekao kako postoji mogućnost iskoristiti nešto što neće u 100 %-tnom iznosu opteretiti Proračun Grada Pule.
"Mislim da, ako se ide u rekonstrukciju rive, bilo bi itekako poželjno da Pula konačno, kao mediteranski grad na moru, doista saživi s time. Nisam ja nikoga u Lučkoj upravi ni pitao niti nagovarao, ali kao rođenom Puležanu mi je stalo do toga da se pulska riva produži", istaknuo je Miletić.
Dodaje i kako riva treba postati mjesto susreta i života.
"Onaj dio od Riječkog gata prema Mandraču ide svojim tokom, uskoro ide natječaj za prvu zgradu. Pula je grad koji živi uz tržnicu, a to meni nije odlika mediteranskih gradova. Mislim da bismo trebali iskoristiti rivu, pulski zaljev, i tu će sigurno Lučka uprava aktivno participirati kako bi konačno, kad se već ide nešto raditi, napravili kako treba za narednih 100, 200 ili 300 godina", zaključio je istarski župan.
Ostavite komentar