Sjajne vijesti! Stigla je građevinska dozvola za dogradnju OŠ Jurja Dobrile u Rovinju
Planirana dogradnja obuhvaća izgradnju šest dodatnih učionica za razrednu nastavu, centralnu kuhinju koja će opsluživati OŠ Jurja Dobrile i OŠ Vladimira Nazora, veću blagovaonicu, učionice za posebne razredne odjele te kabinete za nove učionice razredne i predmetne nastave.
Osnovna škola Jurja Dobrile u Rovinju uskoro će krenuti u dugo očekivanu dogradnju i rekonstrukciju, čime će se omogućiti jednosmjenski rad i značajno poboljšati uvjeti za učenike i nastavnike. Dobivanjem građevinske dozvole otvoren je put za realizaciju projekta koji uključuje niz modernizacija i proširenja.
Planirana dogradnja obuhvaća izgradnju šest dodatnih učionica za razrednu nastavu, centralnu kuhinju koja će opsluživati OŠ Jurja Dobrile i OŠ Vladimira Nazora, veću blagovaonicu, učionice za posebne razredne odjele te kabinete za nove učionice razredne i predmetne nastave.
Od Italije i Irske do radionica o mentalnom zdravlju i prevenciji nasilja – učenici rovinjske Osnovne škole Jurja Dobrile Europski tjedan mladih obilježili su kroz međunarodna iskustva, nova prijateljstva i važne životne lekcije.
Unatoč opsežnim radovima na rekonstrukciji škole, nastava, prijevoz i prehrana učenika OŠ Jurja Dobrile u Rovinju uspješno su organizirani, a povratak u obnovljenu školu planiran je početkom 2027. godine.
06:15Prije 198 d16.01.2026
Ravnatelj škole, Marin Mihovilović, istaknuo je kako će proširenje omogućiti jednosmjenski rad, što je značajno za sve korisnike škole. "Škola će dobiti veću kuhinju i blagovaonicu, čime će se poboljšati uvjeti za učenike, roditelje i djelatnike.
Naravno da se radujemo toj vijesti. Godinama smo to čekali i svi smo jako zadovoljni da možemo udovoljiti učenicima i roditeljima. Ovime ćemo svi biti u jutarnjoj smjeni, a poslijepodne će učenici imati slobodno vrijeme za zadaću, igru i ostale učeničke aktivnosti" dodao je Mihovilović.
Ovaj projekt, koji predstavlja jednu od najvećih investicija u obrazovnu infrastrukturu u Istri, sufinanciran je sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti te Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Gradonačelnik Rovinja, Marko Paliaga, izrazio je zadovoljstvo postignutim. "Ovo je dugogodišnja želja koja se napokon ostvaruje zahvaljujući angažmanu svih službi. Posebno zahvaljujem pročelnici Sošić Blažević i kolegama na njihovom trudu. Ovim projektom osigurat ćemo jednosmjensku nastavu i standard kakav naši sugrađani zaslužuju," rekao je Paliaga.
IstraINGradonačelnik Rovinja Marko Paliaga
Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća, gradonačelnik Paliaga komentirao je i glasine kako će se za vrijeme izvođenja radova morati obustaviti nastava, a odgovorio je i na pitanje SDP-ove vijećnice Marie Blažina.
„Ne znam na temelju čega je netko plasirao ovu informaciju. S roditeljima smo ovog tjedna održali sastanak i oni su upoznati s cijelim projektom.
Izgradnja škole morat će krenuti u nekom trenutku iduće godine i to iz razloga jer je to zadato nacionalnim planom i natječajem. Mi u ovom trenutku dok ne privedemo kraju postupak javne nabave, mi nismo u mogućnosti kazati u kojoj dinamici i kada će se dio nastave premještati ili izmještati sve do trenutka rekonstrukcije kuhinje kada će se ta nastava morati izmjestiti.
U ovom trenutku bilo bi jako neodgovorno govoriti da će djeca biti razmještena na neka mjesta jer se o tome nije još razgovaralo i nemamo dinamiku izvođenja radova.“
Izgradnja škole će trajati više od godinu dana
Rovinjski gradonačelnik kazao su putem ravnatelja i putem Vijeća roditelja dane sve potrebne informacije. „Postoje propisi u RH, tako postoji i propis koji određuje način, standard i funkcioniranje ustanova koje se bave edukacijom i nigdje nije predviđeno da može postojati zamjenski prostor jer svaki prostor gdje su djeca mora biti prilagođen standardima za izvođenje nastave i boravak djece u predškolskoj, školskoj i srednjoškolskoj ustanovi.
Zato molim da se apsolutno ne insinuira da će se djeca razmještati po različitim mjestima, halama i dvoranama, jer to nije moguće.
Izgradnja škole će trajati preko godine dana i mi ćemo nastojati smanjiti na najmanji mogući način dekomodacije djece. Ovo nam je četvrta obnova različitih škola. Jesmo li kada premještali ili izbacivali djecu? Nismo i ne razumijem zašto se oko ovog pitanja sada politizira kada su svi dobili potrebne informacije“ odgovorio je gradonačelnik Rovinja, Marko Paliaga.
Povodom Svjetskog dana hepatitisa, koji se obilježava 28. srpnja, stručnjaci upozoravaju da virusni hepatitis često prolazi bez simptoma, a može dovesti do ciroze i raka jetre ako se ne otkrije na vrijeme.
Na današnji dan, 2. kolovoza 1995. godine, pripadnici 119. brigade Hrvatske vojske krenuli su u vojno-redarstvenu operaciju Oluja. Brigada, u kojoj su ratovali vojnici iz cijele Istre, ostvarila je jednu od ključnih uloga u završnim oslobodilačkim akcijama.
Lead: Rovinj se priprema za još jedno izdanje Grisije, jedne od najpoznatijih likovnih manifestacija u Hrvatskoj. Umjetnici, amateri, studenti, učenici te mladi i djeca pozvani su da prijave svoje radove za izložbu koja će se održati 23. kolovoza u ulici Grisia.
Rovinjska ribarnica i ovog je jutra bila prepuna kupaca. Uz domaće sugrađane, svježu ribu i morske plodove razgledavali su i brojni turisti, a bogata ponuda još jednom je potvrdila zašto je ribarnica jedno od nezaobilaznih mjesta u gradu.
Rovinjež Gabriel Debeljuh karijeru nastavlja u litavskom prvaku Kauno Žalgirisu. Hrvatski napadač potpisao je za momčad koju vodi Željko Sopić, a već u utorak mogao bi se naći s druge strane terena protiv Dinama u kvalifikacijama za europsko natjecanje.
Prosječan zaposlenik u Hrvatskoj ima 25 dana godišnjeg odmora, no gotovo dvije trećine smatra da to nije dovoljno. Novo istraživanje pokazalo je i da ove godine regres očekuje 59 posto radnika.
Drugi dan 14. Srednjovjekovnog festivala u Svetvinčentu obilježili su viteški turniri, povijesni prikazi i atraktivni vatreni nastupi koji su privukli velik broj posjetitelja. Festival danas završava bogatim programom posvećenim legendama.
Ugledni National Geographic uvrstio je Poreč među najpodcjenjenije destinacije na hrvatskom Jadranu. U novoj reportaži ističu njegovu više od dvije tisuće godina dugu povijest, Eufrazijevu baziliku pod zaštitom UNESCO-a, i vrhunsku gastronomiju.
Porečka policija dovršila je kriminalističko istraživanje nad 34-godišnjakom koji je pod utjecajem alkohola vrijeđao djelatnice trgovine u Poreču, a potom napao policijske službenike. U događaju je lakše ozlijeđeno dvoje policajaca.
Nakon što je jučer u velikom požaru kod sela Orihi u Općini Barban izgorjelo 15 hektara trave i niskog raslinja, požarište se jutros ponovno aktiviralo. Vatrogasci su ponovno na terenu, a više informacija očekuje se tijekom dana.
Zbog visokih temperatura i dugotrajnog sušnog razdoblja Istarski vodovod i odvodnja pozvao je građane na odgovornu potrošnju vode. Posebno apeliraju na smanjenje navodnjavanja zelenih površina kako bi se osigurala uredna vodoopskrba za sve korisnike.
U subotu su na području Barbana i Oprtlja izbila dva velika požara otvorenog prostora u kojima je izgorjelo više od 45 hektara trave, niskog raslinja, makije i šume. U gašenju je sudjelovalo gotovo stotinu vatrogasaca, uz pomoć pet protupožarnih zrakoplova Canadair.
Ne bi vijest trebala biti da je cesta otvorena. Vijest bi trebala biti da je otvorena na vrijeme. A ipak, ovoga puta najveća vijest bila je da je otvorena čak šest mjeseci prije roka. U zemlji u kojoj smo navikli na odgode, takva informacija zvuči gotovo nevjerojatno.