S rujnom je započela i kazališna sezona Teatra Naranča.
Već danas, u nedjelju 22. rujna, s početkom u 18 sati u pulskom se Circolu može pogledati premijera predstave PROMETNA DŽUNGLA.
Prenosimo razgovor s redateljicom i autoricom teksta, diplomiranom glumicom i lutkaricom Katjom Rabar.
-Kako se rodila ideja o predstavi?
Dugo smo u Naranči razmišljali kako bi htjeli jedan naslov povezan s edukacijom djece u prometu. Odredili smo vrijeme, početak školske godine kao savršen trenutak za edukaciju najmlađih u prometu , ali još uvijek nismo imali ni priču ni redatelja.
Nekako možda i sasvim slučajno, ali i možda zato što sam obiteljski povezana s policijom i nedavno sam položila ispit vožnje (ne znam hoće li se čitatelji prepoznati, ali ja sam još mjesecima nakon položene vožnje bila najglasnija kad se radilo o prometu i prometnim pravilima) - bila sam savršeni kandidat. Malo pomalo, nađem se pišući tekst za predstavu. I to za svoju prvu režiju.
Trebalo je onda doći do priče, jer naravno želimo djecu upoznati s prometom, ali na koji način, kako. U nekom prijašnjem razgovoru s glasnogovornicom PU Istarske doznala sam da osoba koja je bila zadužena za predavanje po školama o sigurnosti najmlađih u prometu odlazi u mirovinu i da će biti vrlo teško zamijeniti je.
E, onda se rodila ideja. Što kad bi baš taj glumac u predstavi bio taj prometni policajac koji zamjenjuje umirovljenog kolegu koji je bio odličan, ljestvica je visoko postavljena, a svoje znanje treba opravdati. Tako je nastao prometni policajac – Vlado Plavac.
Svidjela mi se ideja da baš policajac bude lik koji u priči nije samo policajac, već prije svega tata – koji u dječjim očima nikada ne može biti strašan i zagonetan kao uniformirani policajac. Nakon toga htjela sam uključiti i djecu, jer s kim se djeca bolje povezuju i kome više vjeruju.
E, ostalo je priča koju pričamo tijekom predstave, na ipak puno zanimljiviji način, haha.
- Kome je namijenjena?
Predstava je namijenjena svim mladim sudionicima prometa, posebice onima koji u njega stupaju po prvi puta, a to su starije skupine vrtićke dobi te prvašići.
Predstava nas upoznaje s osnovama prometa, semaforom, pješačkim prijelazom i pravilima kod vožnje bicikle, stoga je vrlo dobra za svu djecu koja se svakodnevno nalaze u tim prometnim situacijama.
Kroz rad na tekstu, istraživanje i veliku pomoć bivšeg instruktora vožnje Maria Katića, spoznala sam da su česti problem upravo vozači koji od onih najmlađih očekuju da poznaju prometne propise i da se ponašaju prema pravilima. Iz tog razloga predstava apelira i na vozače da pripaze na svoje ponašanje u prometu.
- Mlađi glumci koji putem predstave "komuniciraju" sa svojim vršnjacima.
Smatram da odrasla osoba djetetu nikada tako jasno i glasno ne može dati do znanja, kao primjerom, a posebice ako dolazi od strane drugog djeteta, kako se ponašati.
Djeca iz ove predstave nisu savršena ni nepogrješiva, dapače i oni griješe i kroz predstavu uče. Mislim da će se tako i mali gledatelji povezati s mladima u predstavi. Puno je poruka i savjeta koji upravo naši mladi žele poručiti najmlađima i iskreno, jedva čekam vidjeti kako će mališani na predstavu reagirati.
- MUP
Velika pomoć kroz ovu predstavu došla je od strane PU Istarske prvenstveno zbog teme. I zbog rekvizita koji su nam bili potrebni kako bi predstava na što vjerodostojniji način djeci približila promet i policiju, budući da je glumac u policijskoj uniformi, ali i zbog savjeta vezanih oko predavanja koje se održava po osnovnim školama.
Tu bih se zahvalila posebno glasnogovornici PU Istarske, gđi. Nataši Vitasović, voditeljici Odjela prevencije PU Istarske gđi. Alici Rosić Jakupović, pomoćniku načelnika prometne policije Pula, gosp. Mariu Novačkom, ali i mom tati, koji je iako policajac na prvom mjestu tata.
- Mario... Kao bivši instruktor... Koliko je bitno da djeca od malih nogu nauče pravilno kretanje u prometu?
Vrlo je bitno jer je opće poznato da su djeca u prometu potpuno nepredvidiva i često misle da su brži i spretniji nego što to zapravo jesu, a djeca školarci koji sami ili s prijateljima odlaze u školu u prometu su ranjiva skupina pa je svakako ulagati u edukaciju djece bitno.
Također, većina djece jesu budući vozači stoga je vrlo bitno još u najranijoj dobi na njih utjecati i educirati ih. Kroz predstavu i kroz igru djeca sve lakše razumiju pa mi je drago da se još netko, osim policije angažirao po tom pitanju pogotovo na ovako lijep i kreativan način.
- Edukativna predstava je lakši način približavanja teme djeci?
Edukacija o prometu kod najmlađih sudionika svakako nije strana, policija se trudi kroz prvo polugodište obići sve osnovne škole te održati predavanje i za djecu i za roditelje, a u suradnji s HAK –om provode se različite akcije za školarce i starije skupine vrtićke dobi.
Ipak, kao glumica, moram priznat da je kazalište cjelokupni medij koji obuhvaća edukaciju, savjete te se držeći realnog graniči s maštom i na zabavniji način se kroz glazbu, rekvizite i naravno glumu, približava djeci. Predstava na zabavan način, bez dociranja ili nametanja educira djecu.
Nakon samo jednom odgledane predstave djeci ostaju slike, ili refreni pjesama koji će pamtiti možda i do kraja života, a tako, nadamo se, i znanje koje im želimo prenijeti.
- Glazba u predstavi
Ako mene pitate, glazba je uvijek važna komponenta dječjih predstava. Ako slika vrijedi tisuće riječi rekla bih da u predstavi i dobar song vrijedi tisuću riječi. Pjesmice, pogotovo ako su lako pamtljive, zarazne, ostaju u uhu, i gledatelj ih zauvijek nosi sa sobom.
Nema ljepše nego vidjeti djecu dok izlaze iz kazališta kako pjevuše stihove iz predstave. E sad, ako će prelazeći zebru, pjevušiti song koji će ih naučiti kako je treba prelaziti, olakšali smo im, često po prvi puta i stresnu situaciju - put od kuće do škole.
...
Vaš komentar je uspešno snimljen i biće vidljiv nakon verifikacije administratora portala.