Nesreća u Šišanu: Automobilom udarila u zid pa se prevrnula na bok
U nesreći nitko nije ozlijeđen. Protiv vozačice slijedi podnošenje optužnog prijedloga zbog prekršaja iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
12:32Prije 33 min26.12.2024
Na Velikom Brijunu u petak, 26. lipnja, otvorena je izložba fotografija Morski mikrosvjetovi Nacionalnog parka Brijuni te je tom prigodom promovirana knjiga skupine autora Vitezovi, balerine i nevidljivi o rakovima deseteronošcima zaštićenog morskog područja Nacionalnog parka Brijuni. Knjiga i izložba rezultat su dugogodišnjeg projekta istraživanja podmorja NP Brijuni.
Nakon pozdravne riječi ravnatelja Javne ustanove Nacionalni park Brijuni dr. sc. Marna Milotića, o projektu su govorili autor dr. sc. Roland R. Melzer s Instituta u Münchenu (Zoologische Staatssammlung München), dr. sc. Martin Pfannkuchen, ravnatelj rovinjskog Centra za istraživanje mora (Instituta Ruđer Bošković u Zagrebu) te voditelj Službe stručnih poslova zaštite, održavanja, očuvanja i korištenja JU NP Brijuni Sandro Dujmović.
Na izložbi u crkvi Sv. Roka video prezentacijom i izloženim fotografijama prikazane su „najbolje od najboljih“ fotografija podvodnih fotografa i zoologa koji su istraživali Brijune tijekom posljednjih godina. Većina je fotografija snimljena u moru, na licu mjesta. Dodatno su prikazane još četiri fotografije živih organizama pod mikroskopom. Pored svake fotografije navedeno je ime vrste te je ispričana kratka priča o njezinim životnim navikama. Izložba će biti otvorena tijekom cijele ljetne sezone.
Nacionalni park Brijuni, naime, uz otoke, čini i more koje ih okružuje. To okolno more brijunskog arhipelaga, zaštićeno morsko područje, obuhvaća ukupno 2.651,7 hektara površine i proteže se od površine do morskog dna, a posebno je zbog toga što je već desetljećima izvan čovjekovog utjecaja i eksploatacije te, kao takvo, vrlo pogodno za istraživanja.
Institucije uključene u projekt su: Zoologische Staatssammlung München, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Department Biologie II, Ludwig-Maximillians-Universität München, NIB-morska biološka postaja Piran, Javna ustanova Nacionalni park Brijuni i Centar za istraživanje mora (Institut Ruđer Bošković u Zagrebu), Rovinj. Koautori knjige su: Roland R. Melzer, Felica Cesena, Moira Buršić, Tobias Lehmann, Roland Meyer, Borut Mavrič, Tihomir Makovec, Martin Pfannkuchen, Jessica McHenry i Martin Heß. Tekst, organizaciju, dizajn i koncept izložbe osmislili su: Roland R. Melzer, Moira Buršić, Mira Pavletić, Lena Puhar O'Grady i Sandro Dujmović. Autori podvodnih fotografija su: Martin Heß, Tobias Lehmann, Tihomir Makovec, Borut Mavrič, Roland Melzer, Roland Meyer i Manuel Staggl.
Donosimo zanimljivosti o Božiću koje do sada možda još niste čuli...
21:15Prije 15 h25.12.2024
Edukativne radionice sastoje se od različitih jezičnih igara, vježbi pažnje i pamćenja te vođenog čitanja uz aktivnosti koje uključuju vježbe razumijevanja pročitanog.
20:28Prije 16 h25.12.2024
Nakon primitka vijesti o osvajanju nagrade, Guzy je istaknula da joj je posebna čast što je prepoznat njihov rad na dokumentiranju lokaliteta kroz razgovore sa žiteljima, s kojima su se povezali tijekom putovanja kroz Istru.
18:31Prije 18 h25.12.2024
Donosimo zanimljive božićne običaje iz cijelog svijeta...
17:09Prije 19 h25.12.2024
Ovo je najveće uprizorenje takve vrste u Hrvatskoj, a starogradska jezgra Svetog Lovreča pruža savršenu kulisu za prikaz rođenja Isusa.
14:38Prije 22 h25.12.2024
Stanovnici Krnice pokazali su da male zajednice mogu biti velike u srcu, a njihova poruka odjekuje daleko izvan granica ovog idiličnog mjesta.
09:41Prije 1 d25.12.2024
Najpoznatija božićna pjesma "Tiha noć, sveta noć" prvi je put izvedena na Badnjak 1818. godine.
18:13Prije 1 d24.12.2024
Ususret Božiću, vrijeme je da se prisjetimo blagdanske tradicije i običaja u kulinarstvu.
15:12Prije 1 d24.12.2024
Ostavite komentar