Donosimo zanimljivosti o Božiću koje do sada možda još niste čuli...
IstraIN
25 Prosinac 2024 I 21:15
Pexels
Blagdan je Božića, a u nastavku donosimo vam nekoliko informacija o božićnim običajima ali i o zanimljivim konceptima te rekordima vezanim uz Božić koje možda niste znali.
Tradicija slavljenja Božića izvorno je poganska, povezana je sa zimskim solsticijem i stara je tisućama godina, baš kao i brojni drugi običaji kojima se ovaj blagdan danas obilježava.
U ranim danima kršćanstvo se uglavnom širilo po gradovima dok su se poganska vjerovanja i tradicije zadržali u ruralnim krajevima. Riječ pogan zapravo i potječe od latinskog termina paganus koji se može prevesti kao polje, selo, seljak i sl. Kršćani su zazirali od pogana, ali su bili poprilično fascinirani njihovim svetkovinama i ritualima.
Božićno drvce njemački je izum iz 17. stoljeća, no i ono vuče korijene iz poganske prakse ukrašavanja kuće zelenilom u prosincu, a Djed Mraz ili Božićnjak također je, barem dijelom, nasljednik drevnih poganskih ideja o duhovima koji zimi putuju nebom.
U Bibliji nigdje ne piše kada se rodio Isus, a rani kršćani nisu slavili njegovo rođenje. Blagdan je službeno prihvaćen tek u četvrtom stoljeću u Rimu. Jedan od ključnih razloga, smatraju povijesničari, bilo je širenje ideje prema kojoj je Isus bio duh, a ne čovjek. Uvođenje rođendana bilo je odgovor Crkve na ono što je smatrala herezom.
Prema stručnjacima za Bibliju, Isus se najvjerojatnije rodio u spilji, a ne u štali. Brojni teolozi smatraju da se nije rodio 25. prosinca, već negdje u rujnu između 6. godine p. n. e. i 30. godine n. e.
U Bibliji se nigdje ne spominje broj kraljeva, odnosno mudraca koji su odali poštovanje novorođenom Isusu.
Pexels
Zima je u agrarnom društvu bila idealno vrijeme za slavlja i kontemplaciju. U tom razdoblju svi su poljoprivredni radovi bili obavljeni pa nije bilo puno posla, barem ne u polju. Festivali su dobro došli ljudima da nekako podnesu hladnoću te manjak dnevnog svjetla i hrane.
Tradicija vješanja poklona na drveće ili stavljanja pod stabla vjerojatno potječe iz druidskog vjerovanja da je drveće izvor svih dobrih stvari, a ljubljenje pod imelom potječe od tradicije štovanja Frigge, nordijske boginje ljubavi koja se povezuje s imelom.
Slavljenju Božića protivili su se puritanci, a u Engleskoj je bilo zabranjeno za vrijeme Olivera Cromwella.
Darivanje je izvorno bilo novogodišnji običaj, a božićnim je postalo tek u viktorijansko doba u 19. stoljeću.
Lik Krampusa, polujarca, poludemona koji šibom tjera djecu na poslušnost potječe iz nordijske mitologije u kojoj je on bio sin Hel, vladarice svijeta mrtvih. U Njemačkoj je prije više stoljeća postao svojevrsna druga strana sv. Nikole.
Pexels
Američki su znanstvenici izračunali da bi Djed Božićnjak, kako bi isporučio sve poklone, morao putovati brzinom od oko 1000 km u sekundi i posjetiti 822 doma u sekundi kako bi isporučio sve poklone širom svijeta.
Vješanje čarapa potječe iz nizozemskog običaja da se hrana za magarce Svetog Nikole ostavlja u posloženim cipelama.
Svake godine u Europi se za Božić uzgoji oko 60 milijuna jelki.
Najuspješniji božićni film je 'Kako je Grinch ukrao Božić', a najviše božićnih pjesama na prvom mjestu liste imali su Beatlesi 1963, 65 i 67. godine.
Djed Božićnjak sekularna je, posvjetovljena verzija Svetog Nikole, a potječe od nizozemskog Sinterklaasa. Božićni darivatelji različito se zovu u raznim zemljama: Santa Claus u Velikoj Britaniji i SAD-u, Christkind u Njemačkoj, La Befana u Italiji, Pere Noel u Francuskoj, Deduška Moroz u Rusiji...
Lovro Majkić, kapetan i dugogodišnji vratar Istre 1961, napustio je pulski klub i karijeru nastavlja u grčkom Arisu, koji je aktivirao otkupnu klauzulu od 200 tisuća eura.
U Istarskom narodnom kazalištu Gradskom kazalištu Pula ovoga se ljeta održava dvotjedni međunarodni edukativni program Contemporary Performance Practices (CPP), radionica hrvatsko-američkog redatelja i kazališnog umjetnika Ivana Talijančića, suosnivača prestižnog njujorškog ansambla WaxFactory.
Osim velikog sportskog značenja, turnir je bitan i kao događanje koje značajno obogaćuje turističku ponudu, jer će osim tenisa na programu biti i koncerti, izvrsna gourmet ponuda… Grad Umag na taj se način uspješno profilirao!
Insekticidna sredstva koje se koriste prilikom dezinsekcije neznatno su opasna za čovjeka i njegovu okolinu, a u okolišu ne zaostaju jer su biorazgradiva.
Poreč od 8. do 14. rujna postaje središte vrhunske gastronomije, sportskog ribolova i glazbenog spektakla uz nastupe velikih regionalnih glazbenih imena.
Ovogodišnje izdanje GinIstre pratit će i iznimno atraktivan glazbeni program. U petak, 17. listopada, na pozornici će nastupiti popularna grupa Dalmatino, dok će u subotu, 18. listopada, festivalsko ozračje dodatno upotpuniti Marko Tolja.
Hrvatska se može pohvaliti s jednim restoranom koji nosi dvije MICHELINOVE zvjezdice te s 12 restorana nositelja jedne prestižne MICHELINOVE zvjezdice, globalno najznačajnije i najprepoznatljivije gastronomske oznake.
Od samog trenutka objave, pjesma je osvojila srca slušatelja zahvaljujući jedinstvenom spoju mladenačke energije Lima Lena te iskustva i prepoznatljivog glazbenog izričaja Alena Vitasovića.
Ugovor o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji potpisan je u Bruxellesu 9. prosinca 2011. godine, a na današnji dan prije dvanaest godina to je napokon i ostvareno.
Tacoor, čiji su članovi glazbenici različitih stilskih pozadina, već godinama istražuje granice žanrova, stvarajući svježu kombinaciju funka, hip-hopa i popa osamdesetih. Novi singl bavi se aktualnim pitanjem – sukobom ideologije nasilja i pacifizma, temom koja je danas možda važnija no ikad.
Festival "Dimela cantando" iz godine u godinu sve više jača svoju kulturnu ulogu ne samo u Istri, već i u susjednim dijelovima Slovenije i Italije, potvrđujući važnost očuvanja istrovenetskog narječja kroz umjetnost, glazbu i zajedništvo.