Udruga tehničke kulture Galileo Galilei Rovinj-Rovigno ove 2020. godine obilježava 20 godina od osnivanja i neprekinutog rada.
U tom je razdoblju kroz Udrugu prošlo više stotina rovinjskih učenika i učenica, obol su dali mnogi mentori, roditelji, škole i sam Grad Rovinj-Rovigno.
Njima u čast Galileo na prigodan način, obzirom na okolnosti, priprema izložbu koja će poslužiti kao presjek stvaranja, postignuća i sjećanja, ali i naznaka da idemo dalje po sljedeća dva desetljeća.
U TIJEKU POSTAVLJANJE VELIKE IZLOŽBE
Postavljanje izložbe na ukupno 20 panoa za isto toliko godina je u tijeku i moći će se pogledati od ponedjeljka, 21. prosinca 2020. godine zaključno do četvrtka, 31. prosinca 2020. godine, na najljepšem mjestu- rovinjskom središnjem gradskom Trgu maršala Tita.
Ujedno, jesenas je kreirana i Facebook stranica Galileo Galilei Rovinj gdje se objavljuju stare uspomene, fotografije, ali i okupljaju nekadašnji članovi Galilea i njegove preteče.
“Ta dvijetisućita godina bila je poznata po mnogo čemu, nadmudrivali smo se da li u toj godini ulazimo u 21. stoljeće ili će to biti tek dvijetisuće prve godine. U sklopu reformi u prosvjeti se tada ukida školski predmet tehnička kultura i uvodi povijest tehnike.” rekao je profesor Miroslav Stanišić.
I upravo te godine grupa entuzijasta, prof. Dubravka Svetličić, prof. Radenko Matijašec i prof. Miroslav Stanišić, dipl.ing. osnivaju Udrugu tehničke kulture- Societa di cultura tecnica “Galileo Galilei” koja je od početka isticala kako “Čovjeka ne možeš ničemu naučiti. Možeš ga samo potaknuti u tome da to znanje pronađe u sebi”.
Ipak, osnivanje Galilea nije bilo kao grom iz vedra neba već je njemu prethodio strastven rad i natjecanja rovinjskih učenika.
Među njima svakako treba istaknuti 1996. godinu kada se Ante Mrkoci i Velimir Gašparović kao učenici Osnovne škole “Jurja Dobrile", u kategoriji konstruktorstvo, plasiraju na Državno natjecanje mladih tehničara u Varaždinu.
Godinu kasnije, 1997. Luka Habijanec, Bojan Burić i Ante Mrkoci izlažu svoje radove na 39. Smotri tehničkog stvaralaštva mladih Hrvatske u Zadru.
“Te smo godine zbog odličnih rezultata na županijskoj razini bili pozvani na državno natjecanje iz TK. Kako smo prezentirali likovni rad izrađen na računalu, smjestili su nas trojicu u posebnu skupinu nazvanom OSTALE KONSTRUKCIJE. Kako smo bili jedini, tako smo i osvojili prva tri mjesta! Državni prvaci!” rekao je Bojan Burić, jedan od učenika koji je utabao put Galileu, danas ravnatelj osnovne škole Vladimir Nazor.
Već 1998. godine na 40. Smotri tehničkog stvaralaštva mladih u Puli pojavljuju se prvi roboti u izvedbi učenika Nikole Majora i Gorana Zaharije.
“Radilo se o malom robotu kontroliranom preko kompjutera i njime smo zalijevali cvijeće! Sve je započelo na jednoj radionici u Dugoj Uvali. Tamo smo robota lemili i spajali, a kodirali smo ga na, tada prvim, kompjuterima koje smo dobili. Robot je išao od lonca do lonca i zalijevao,” sjeća se Major.
Naposljetku, 2000. godine, konačno pod zastavom Udruge “Galileo Galilei”, na 42. Natjecanju mladih tehničara u Čakovcu, učenici Petar Flego i Leonard Gojani demonstriraju svoje radove u kategoriji prometna tehnika, Marko Rubbi u kategoriji graditeljstvo i Goran Zaharija u kategoriji robotika.
Predsjednik Udruge je prvih petnaest godina bio profesor tehničke kulture, Miroslav Stanišić koji je 2015. godine kormilo predao profesoru Gordanu Sinđiću koji Galileo strastveno vodi i danas.
PROF. DUBRAVKA SVETLIČIĆ, JEDNA OD OSNIVAČICA UDRUGE
Ove se Udruge rado prisjećaju svi. Jedna od osnivačica, prof. Dubravka Svetličić, danas ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Rovinj i dvadeset godina kasnije živo se sjeća ondašnjeg stanja stvari.
“Klasičan model tehničke kulture gdje se je radilo rukama i izrađivalo stvari je nestao, informatičko doba pomelo je sve pred sobom. Tehnički odgoj u školama se je tako sveo na informatiku, obrazovni sustav nije više mogao pružiti više od toga pa je Udruga okupljala učenike koji su znali ili su mislili da znaju stvarati. Danas o STEM radionicama bruje svi. Morate znati da bez kreativnosti nema ničega” rekla je Svetličić.
Popularnost Udruge nikad nije prestala opadati, a tomu svjedoči i podatak da se do današnjeg dana za sudjelovanje na raznim radionicama koje Galileo nudi kroz godinu uvijek traži mjesto više. Aktualni voditeljsko mentorski tim čine prof. Gordan Sinđić, Ina Venier dipl. učiteljica informatike te Aleksandar Žibert, dipl.ing. informatike.
„Zašto je važno djecu učiti programirati i logički razmišljati već u osnovnoj školi?! Ne iz hira, nego zato što su mnogi koji promišljaju o budućnosti, shvatili da već živimo u digitalnom dobu i da nekakvo programiranje stoji iza svega što nas okružuje. Svaka industrija i svaki posao ili već jest ili će sigurno biti digitalan i protkan tehnologijom. Ne želimo da naša djeca budu samo korisnici novih tehnologija, već i njihovi stvaraoci!“, rekao je Sinđić.
Već dvadest godina u rad Galilea uključuju se učenici svih triju rovinjskih osnovnih škola, a popularizacija znanstvenih, tehničkih i tehnoloških dostignuća bila je i ostala glavna premisa Udruge.
Zadnjih pet godina kroz radionice i proljetne te zimske škole tehnike prosječno sudjeluje po šezdeset učenika kroz godinu.
Udruga se priključila projektu IRIM te sudjeluje u pokretu CROATIAN MAKERS, popularizaciji STEM područja i uvođenja programiranja u institucije.
Osim toga, planirana je radionica LEGO-animacije, ljetna škola tehnike i radionica video obrade, no zbog nepovoljne epidemiološke situacije, a za sigurnost sviju navedeno je odgođeno i planira se odviti u doglednom vremenu.
Ostavite komentar