Istarski srednjoškolci dnevno provode više od 4 sata na mobitelima, osnovnoškolci čak tri sata!

IstraIN

13 Siječanj 2021 I 09:35

Istarski srednjoškolci dnevno provode više od 4 sata na mobitelima, osnovnoškolci čak tri sata!

U posljednje vrijeme, zbog situacije s virusom Covid-19, sve više mladih koristi Internet za izradu zadaća, istraživanje, ali i za zabavu, odnosno za komunikaciju sa svojim vršnjacima putem društvenih mreža.

No, ta komunikacija ponekad krene i u pogrešnom smjeru te se događa da mladi koriste društvene mreže kako bi vršnjake, koji im se iz određenih razloga ne sviđaju, prikazali u negativnom svjetlu. Otvaraju se lažni profili osoba, kreiraju se grupe koje u svom nazivu, pokraj imena i prezimena žrtve, imaju i riječi koje pozivaju na mržnju, objavljuju se video uradci koji prikazuju zlostavljanje, osobe se vrijeđa ili im se prijeti, nerijetko i fizičkim napadom.

Osim što Internet povećava mogućnost vršnjačkog nasilja i zlostavljanja, može dovesti i do toga da su mladi izloženi neprimjerenim sadržajima ili medijskoj manipulaciji, povećava se osjećaj otuđenosti i fizička pasivnost, a moguće su i situacije u kojima djeca postaju žrtve kaznenih djela.

Djeca vrlo često nisu svjesna rizika komunikacije s nepoznatim osobama koje se nerijetko lažno predstavljaju, daju netočne podatke o svojim godinama, izgledu mjestu stanovanja drugim osobnim podacima. Za razliku od potencijalnih zlostavljača, djeca uglavnom objavljuju istinite podatke o svom identitetu i aktivnostima.

Zavod za javno zdravstvo Istarske županije 2017./2018. školske godine proveo je istraživanje pod nazivom ''Analiza rizičnih ponašanja i konzumacija opojnih sredstava kod učenika osnovnih i srednjih škola u Istarskoj županiji'', kojom prilikom je kod osnovnoškolaca i srednjoškolaca analizirano i korištenje pametnih telefona i korištenje interneta i računala.

Veliki postotak korištenja pametnih telefona kod mladih

Kroz istraživanje je utvrđeno da u uzorku učenika sedmih i osmih razreda 28.7% djevojčica i 28.5% dječaka provodi dnevno dva do tri sata na pametnom telefonu, dok kod učenika srednjih škola 48% djevojaka i 29.4% dečkiju provodi više od četiri sata na pametnom telefonu.

Tijekom svakodnevnog korištenja interneta 30.6% djevojaka i 29.9% dečkiju, učenika srednjih škola, naišlo je na uznemirujuće sadržaje na internetu, dok je od dijela učenika nepoznata osoba zatražila osobne, odnosno intimne podatke. Kao ugrožavajuću aktivnost djeca i osnovnih i srednjih škola su doživjela da ih netko uznemirava ili vrijeđa putem interneta (osnovne škole – 7.9% djevojčica i 4.2% dječaka, srednje škole – 7.5% djevojčica i 6.8% dječaka).

Budući da tijekom epidemije Covid-19 djeca provode još više vremena na internetu u odnosu na razdoblje istraživanja i uobičajeno razdoblje prije epidemije, za očekivati je da će problemi kod neodgovornog korištenja interneta biti izraženiji te je stoga važno da i djeca i roditelji usvoje određena pravila ponašanja kako bi svi zajedno bili sigurniji.

Ostavite komentar