Dan prije no što čitate ove retke, veselo sam redakciji najavio članak o dolasku proljeća, lapsus zvan želja za suncem i morem. Ljeta su nam prekratka. Jeseni već godinama doživljavamo kao ono baš pravo ljeto kad bez gužve i strke stignemo na posao, u trgovinu, na plažu a da u svemu zadržimo dašak privatnosti.
Upravo nam takvo produženo ljeto, kao prava astronomska jesen, dolazi subotu, 23.09.2023., rano ujutro u 08:49 po našem vremenu. Jesen završava 22.12.2023. u 04:27, nakon čega počinje zima. Sunce izlazi još u astronomskom ljetu (06:52) a zalazi u astronomskoj jeseni u 19:01, podaci su to za lokalitet Vidulini u centralnoj Istri, drugdje na Poluotoku neznatno se razlikuju.
Trajanje razdoblja dnevnog svjetla i noćne tmine prvog je dana jeseni gotovo jednako. Jesenska ravnodnevnica, jesenski ekvinocij (lat. aequinoctium: jednakonoćje) nazivi su kojima označavamo dan početka jeseni. Sunce izlazi gotovo točno na istoku, a zalazi gotovo točno na zapadu. Nakon prvog dana jeseni razdoblje dnevnog svjetla biti će sve kraće i kraće, sve do prvog dana zime. Nakon toga krećemo u novi krug, ka novom ljetu i ljetnim radostima.
Jesenska koloritna jutra narednih tjedana začinjava presjajna zvijezda nad istočnim obzorjem. To je planet Venera! Visinski slojevi atmosfere uskoro će se početi mijenjati, ujutro i navečer dočekivati će nas prekrasni koloritni prizori. Priroda se pomodno ugleda na nebo te i krajobrazi sjaje u pastelnim bojama.
Zastanite bar jednom i uživajte u prvom danu jeseni, TO je pravo bogatstvo!