JESTE LI ZNALI? Zara, Zita i Ksena čuvaju pulsku Zračnu luku, a tamo i žive

IstraIN

15 Studeni 2024 I 09:10

JESTE LI ZNALI? Zara, Zita i Ksena čuvaju pulsku Zračnu luku, a tamo i žive

Zara, Zita i Ksena posebne su kujice koje osim što čuvaju Zračnu luku Pula i rade dvokratno, tamo i žive.

Gospodin Danijel Bošković, jedan od njihovih trenera i djelatnik pulske Zračne luke, rekao nam je kako osim njih tri, imaju još troje koji su na tzv. "školovanju", a početkom nove godine i oni će početi raditi. Štenci se zovu Pula, Istra i Rea. Jedan je pas trenutno u mirovini.

No, što ovi pametni čovjekovi najbolji prijatelji rade na pulskom aerodromu?

"Psi se koriste za koliziju ptica i divljači, a to znači da prije svakog polijetanja i slijetanja zrakoplova, na poziv kontrolora leta iz tornja ili samoinicijativno da se njima javimo, kada uočimo galeba ili vrane, izlazimo na pistu, očistimo ju i vraćamo se na platformu", objasnio nam je Bošković.

"U sezoni radimo od 5:30 ujutro do nekih 10 sati, dok ne dođu velike vrućine. Onda opet dolazimo na pistu oko 19 sati i budemo dok ima svjetla, oko 21:30 sati. Kada treniramo, prvo radimo poslušnost, a paralelno radimo i na socijalizaciji. Vodimo ih u grad, među ljude, vozila i druge pse. Zatim stiže na scenu lutka koju bacamo, a koja 'glumi' pticu. Kada napune nekih godinu dana, sami počnu pratiti ptice", kaže trener ovih posebnih psećih sestara.

PXL_310523_100398413.jpg

Sve ovisi o fizičkoj spremi psa, ali u mirovinu najčešće idu s oko osam godina. Ako pas pokaže da može još, koristi se najviše do devet godina starosti. Zanimljivo je da ovi predivni psi osim što rade, i žive na Zračnoj luci.

"Netko je od nas uvijek tamo na dužnosti, dakle 24 sata dnevno imaju nekoga uz sebe. Čak i kada odu u mirovinu, psi ostaju na aerodromu do svog posljednjeg dana. Zbrinuti su od strane veterinara, uvijek imaju hrane, a imaju boksove velike 300-tinjak kvadrata. Svaki pas ima boks veličine malog stana od 40 kvadrata, sa sjenom unutra i kućicama", otkriva Danijel.

Ističe i da je cijeli život okružen psima. "Uzgajao sam ih, radio dresuru kasnije pa sam se doškolovao 2007. godine u Dugom Selu, gdje smo i preuzeli prva tri psa. Tako je to krenulo", ispričao nam je ovaj poseban djelatnik Zračne luke u Puli.

Kaže i kako se dosta toga promijenilo od tada, koriste i petarde i lasere kako bi što manje opteretili pse na velikim vrućinama. "Zračna luka maksimalno izlazi u susret i financijski se dosta novaca troši na to jer je vrlo važno osigurati sigurno okruženje, da ne bi došlo do neke tragedije. Naši psi čuvari ovdje u tome imaju ključnu ulogu", zaključio je Danijel Bošković.

Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL

Ostavite komentar