Više no u ostatku godine, od siječnja kao početka nove kalendarske godine, mahom se kupuju dozvole za ribolov. Ne bi li zaštitili hrvatsko podmorje, nadležno je Ministarstvo svojedobno propisalo kako se jednogodišnje dozvole mogu kupiti do prvog dana mjeseca ožujka, a kasnije u godini pecati se može s onim dnevnim dozvolama.
To je velikim djelom išlo nauštrb turista koji su vrijeme odmora poželjeli skratiti rekreativnim ribolovom, pa su, u volji da u ovom sportu budu po zakonu, davali šezdesetak kuna za dnevne dozvole, odnosno tristotinak za tjedne.
Po svemu sudeći, odluka je to koja će se sprovesti i u ovoj godini što je dobar razlog da su oni savjesni ljubitelji pecanja svoje dozvole već napravili, a oni drugi tek hoće.
Računajmo da uvijek ima i onih koji vole riskirati pa za dozvole ne mare i, skladno s time, niti ih kupuju. Slobodno to možemo nazvati krivom procjenom jer će kazna, ukoliko budu uhvaćeni na djelu iznositi oko 2 tisuće kuna, a čak 6 tisuća ako su uhvaćeni u Limskom kanalu.
Kako je i propisano na samim stranicama Ministarstva poloprivrede, po odredbama Zakona o morskom ribarstvu godišnje dozvole za rekreacijski ribolov izdaju se u razdoblju od 1. prosinca do 1. ožujka.
Posebne dozvole za ribolov ostima, vršama za lov ribe, stajaćim parangalima i upotrebu umjetne rasvjete mogu se kupiti samo uz prethodno posjedovanje važeće godišnje rekreacijske dozvole za 2020. godinu. Posebne dozvole mogu se kupiti do kraja tekuće godine.
FOTO SRK MEDUZA
Vratimo se mi na one standardne dozvole za koje bi krivo bilo reći da su jednogodišnje, jer točnija je informacija da iste traju do kraja tekuće godine.
U svakom slučaju, ishodovanje takvih većinu će stajati 500 kuna, dok će umirovljenici za nju izdvojiti 100 kuna, koliko bi stajala i mlađe od 18 godina.
Ipak, dobrom voljom Sportsko ribolovnog kluba Meduza iz Rovinja, mlađe će naraštaje takva dozvola stajati tek 50 kuna, a preostali iznos sufinancira sama Meduza, s ciljem poticanja mladih na ovaj sport. Rekao je to za Rovinj FM predsjednik SRK Meduza, David Pinezić, a potvrđuje nam i podatak u korist Rovinjaca da su isti savjesni pa njih nemali broj kupuje dozvole za sve članove obitelji, ne bi li se uopće doveli u priliku da budu kažnjeni pri uživanju u ovom lijepom sportu.
Dozvola za četveročlanu obitelj, u Republici Hrvatskoj još uvijek bez kakvog popusta na količinu, koštati će tako 1.100 kuna Rovinjce, odnosno 1000 kuna za dvoje odraslih i 100 kuna dozvola za dvoje djece.
Za izdavanje kazne za sada su u Hrvatskoj zaduženi djelomično djelatnici pomorske policije, a djelomično oni iz Ministarstva poljoprivrede čiji je jedini ured onaj u Puli. Navodno, u dogledno bi vrijeme dio uloge oko dozvola i kazni trebao pripasti i Lučkoj kapetaniji što bi mogla biti naznaka da će sam ribolov, sportski ili rekreativni biti pod većom stegom.