Planetarna šetnica i cvjetna galaksija uskoro u pulskoj Industrijsko-obrtničkoj školi!

IstraIN

30 Travanj 2020 I 11:56

Planetarna šetnica i cvjetna galaksija uskoro u pulskoj Industrijsko-obrtničkoj školi!

U prostoru pulske Industrijsko-obrtničke škole ovih dana niče edukacijsko-popularizacijski kompleks odnosno Centar za istraživanje svemira.

Brojne sadržaje priprema idejni začetnik projekta, Marino Tumpić, voditelj Astronomske udruge Vidulini.

Ondje ćete uskoro moći hodati po Marsu ili Mjesecu planetarnom šetnicom i cvjetnom galaksijom.

'Sve će to biti dostupno javnosti, a radi se o rezultatu naše dugogodišnje suradnje s ravnateljem škole, Petrom Gavrićem. Naš Centar za svemirska istraživanja već ima svoje temelje. Jedan dio se nalazi unutar škole, a to je atrij površine 60 kvadratnih metara i on će vjerno dočarati površine Marsa i Mjeseca s kraterima, lenderima, roverima, orbiterima, raketom i prikladnim tlom. Sad nam predstoji još položiti panoramske snimke na staklene zidove', kazao je Tumpić za Rovinj FM.

Vanjski dio škole imat će takozvanu planetarnu šetnicu na kojoj marljivo rade djelatnici tvrtke Cesta d.d. Pula. Tamo će se nalaziti cijeli Sunčev sustav na način da će 6 milijardi kilometara stati u 60 metara. U tom dijelu predviđen je i sunčani sat. Na projektu radi i agronom Ivica Lađarević. Zahvaljujući njemu biljna instalacija predstavljat će galaktiku, a sadni materijal donirala je obitelj Prgomet iz Rovinja.

'Ostavit ćemo trag u životima svih koji će sudjelovati u projektu, ali i u životima njihovih potomaka. Sama škola na ulazu ima i Zid vremena na kojem smo se poigrali s analognim satovima pa tako možete odmah po ulasku doznati koliko je sati, primjerice, u Australiji, Moskvi ili u Ujedinjenom Kraljevstvu. Radimo ono čemu je obrazovni sustav i namijenjen, a to je učenje kroz zabavu i igru', pojasnio je također Tumpić.

Dosad je obavljen velik dio posla. Radilo se već nekoliko školskih godina unatrag u čemu je sudjelovalo više generacija učenika i profesora. Idući tjedan nastavlja se sadnja bilja. Postojat će i posebni kodovi koji će korisnike mobilnih uređaja voditi na linkove s realnim fotografijama i informacijama kako izgleda Mliječni put izvana. U ovim vremenima sve više postajemo svjesni da smo samo jedan mali dio svemira i moramo jako dobro upamtiti da Zemlja može bez nas, ali mi bez nje ne možemo. Moramo postati kvalitetniji i odgovorniji ljudi. Nalazimo se na svemirskom brodu kojeg zovemo Zemljom i jurimo 40 kilometara u sekundi oko Sunca te skupa s njim oko centra galaktike i još dalje sa Zvjezdanim gradom jurimo svemirom. Dakle, mi smo putnici na svemirskom brodu i akteri svega što se na Zemlji događa. Tolika je naša odgovornost', zaključio je.

Robotički teleskop s daljinskim upravljanjem naći će, pak, svoje mjesto na samom krovu škole, na čemu će se raditi od jeseni nadalje. Cijela slagalica trebala bi biti dovršena za otprilike dvije godine.

Ostavite komentar