Kako bi se podigla svijest o značaju pčela i upozorilo na smanjenje njihovog broja u svijetu, Ujedinjeni narodi proglasili su 20. svibnja Svjetskim danom pčela.
Ovu rezoluciju je predložila Slovenija, a podržale sve članice EU i mnoge druge zemlje svijeta. Pčele su poznate kao neumorne radilice i, zajedno s drugim oprašivačima, čine neizostavnu kariku u prirodi.
Neophodne su za održivu poljoprivredu, prehrambenu sigurnost i biološku raznolikost. Odluku o obilježavanju Svjetskog dana pčela Generalna skupština UN donijela je krajem 2017. godine.
Svjetski dan pčela izvrsna je prilika da se pčele na jedan dan stave u središte razgovora, ne samo u naučnim, već i u političkim krugovima.
Pčele i drugi oprašivači od ključnog su značaja za globalni lanac ishrane. One ne samo da osiguravaju sigurnost u hrani, nego i obavljaju ekonomske aktivnosti vrijedne 577 milijardi dolara, procijenila je Međuvladina naučno-politička platforma o biodiverzitetu i uslugama ekositema (IPBES).
Pčele su ključni dio mnogih ekosistema i dobar su indikator stanja zdravlja ekosistema.
Broj oprašivača u Europi smanjen je u posljednjih 30 godina za tri četvrtine. Iako nije potpuno jasno zašto je to tako, mnogi znanstvenici smatraju da je odlučujući bio rast upotrebe pesticida neonikotinoida.
Taj pesticid koji je u širokoj upotrebi, djeluje na živčani sustav insekata, težinu i reproduktivni sistem. Obično se koristi za prskanje sjemena prije sijanja, no biljke aposrbiraju manje od 20% kemikalije, a ostalo završi u okolišu, piše Agrobiz.hr.
Ostavite komentar