ROVINJSKE MUKE S DIVLJIM SVINJAMA STAJU U KANFANARU Smrdljivim repelentom tjeraju ih od obradivih površina JESU LI MJEŠTANI TOLERANTNIJI ILI OVA DIVLJAČ VIŠE VOLI OBALU?

IstraIN

27 Svibanj 2020 I 10:33

ROVINJSKE MUKE S DIVLJIM SVINJAMA STAJU U KANFANARU Smrdljivim repelentom tjeraju ih od obradivih površina JESU LI MJEŠTANI TOLERANTNIJI ILI OVA DIVLJAČ VIŠE VOLI OBALU?

Dok su Rovinjci još prije koji tjedan započeli s dojavama o grupama divljih svinja koje ulaze na poljoprivredna zemljišta i uništavaju usjeve, šetaju po gradskim prometnicama, ali i napadaju ljude čemu je svjedočio i video iz Bala, u susjednoj općini, čini se, takvih problema nemaju.

Nakon što je Franko Udovičić, predsjednik Lovačkog društva Rovinj situaciju u Rovinju nazvao uobičajenom, kanfanarski je predsjednik tamošnjeg Lovačkog društva Golub, Nenad Vujić, situaciju na njihovu lovištu nazvao stabilnom.

Za Rovinj FM Vujić je komentirao kako stabilno znači bez previše šteta i poziva mještana.

DIVLJA SVINJA DNEVNO PUTUJE I PO 60 KILOMETARA

No, naglsio je Vujić, tomu je možebitni razlog i činjenica kako je poljoprivreda u Kanfanaru mnogo manje od one rovinjske, a i sama divlja svinja dnevno može prijeći od 50 do 60 kilometara što znači da dnevno 'prošeta' i do Vrsara.

Znači li to da divlje svinje baš ne vole Kanfanar, je li im ova općina samo tranzitno područje ili je dugogodišnja podjela repelenata urodila plodom, pitanja je na koje je teško odgovoriti.

No, ovih se dana, baš kao i svake godine zadnje desetljeće u proljeće, pozivaju svi poljoprivrednici da zaštite svoje obradive površine, jer oni su to dužni isto kao što su u lovačkom društvu obvezni ponuditi način na koji da to učine, komentira Vujić.

I dok se neka lovačka društva odlučuju za podjelu električnog pastira, u Kanfanaru su skloniji repelentu, tekućini u litarskim bocama izrazito neugodnog mirisa koji odbija divlje svinje.

Repelent pak nije štetan za usjeve, jer nije u doticaju sa zemljom već se tekućnom natapa komad tkanine potom se on pričvrsti za kolac i takav zatakne na površinu.

Vrlo učinkovito pokazalo se je ovo za Kanfanarce koji se na tehniku ne žale, a čini se k tome da je i uspješna obzirom da Lovačko društvo Golub žalbe ne zaprima.

Ostavite komentar