Temperature su ovih dana često prelazile i 35 stupnjeva, a hitne pomoći bile su prepune pacijenata. Uz puno drugih briga na pameti lako je moguće da smo zaboravili neke osnovne postulate koji bi trebali smanjiti mogućnost negativnih učinaka vrućina.
Na jednu od stvari na koju moramo pripaziti podsjetili su nas na Rovinj FM-u u emisiji Radio ordinacija u kojoj je gost, specijalist opće medicine dr. Vlado Bjelajac upozorio na pravilno postupanje sa klimatiziranjima prostora, kako bi se smanjile moguće negativne posljedice na zdravlje.
Dvije su grupe najčešćih problema koji se javljaju kad bježimo od vrućina. Jedna je rashlađivanje pijenjem hladnih tekućina, a drugi nepravilno korištenje klima uređaja, upozorio je dr. Bjelajac.
Kada u mokroj ili vlažnoj odjeći ulazimo u klimatizirani prostor moguće je da se ti dijelovi tijela pretjerano rashlade, naročito u odnosu na ono što tijelo očekuje. Naša se tijela postepeno adaptiraju ovisno o godišnjim dobima tako da je tijelu ulazak u „zimske“ uvjete dok ono očekuje ljetne. To zbunjuje tijelo i razni virusi i bakterije koji su inače prisutni u našim organizmima reagiraju, lokalni imunitet zbog pothlađivanja pada i oni se počnu razmnožavati, što onda može dovesti do bolesti, upala i slično.
Dio problema tako je i prekomjerno rashlađivanje prostorija, one ne bi smjele biti rashlađene na veliku razliku prema vanjskim uvjetima, naročito ako se u prostorima boravi na kraće vrijeme tj. često ulazi i izlazi iz njih u toplije okruženje.
Slično je i sa ispijanjem hladnih tekućina, upozorava dr. Bjelajac. Postiže se privid ugode, ali se pritom pothladi ždrijelo i onda je podložno utjecaju prije spominjanih bakterija i virusa i često dolazi do upala.