Povodom Svjetskog dana borbe protiv raka, kojeg smo obilježili 4. veljače, u emisiji Radio ordinacija Rovinj FM-a gostovala je specijalistica onkologije iz OB Pula, dr. Anuška Budisavljević, ujedno i jedna od petoro finalista velikog izbora čitatelja portala Istrain i radija Rovinja FM-a za Naj doktora koji je proveden krajem 2020. godine.
Kad govorimo o tumorima postoje tri bitne faze. Prva je prevencija, druga samo liječenje i treća post tumorsko doba koje se uglavnom manifestira kroz podizanje svijesti društva o potrebama prevencije, i to od samih izliječenih bolesnika, kako drugi ne bi trebali prolaziti ono što su oni prošli, i preživjeli.
“Prevencija je izuzetno bitna”, rekla je dr. Budisavljević, “Ona se provodi kroz različite aspekte, vođenjem zdravog načina života, bavljenjem sportom, izbjegavanjem dokazano kancerogenih aktivnosti kao što je pušenje… Ali najvažnija stvar su redovni pregledi kod doktora.”
U OB Pula djeluju specijalisti za tumore pluća, jetre i ostale specifične podskupine
Naime otkrivanje tumora u ranoj fazi jedan je od ključnih faktora uspješnog liječenja i izliječenja. Tumor otkriven u kasnoj fazi se moguće već proširio i na druge organe i/ili jako uništio organ na kojem je nastao da je liječenje teže i sa manjom vjerojatnošču uspjeha.
Razvoj znanosti i tehnologije uvelike mijenja i poboljšava kako mogućnosti dijagnostike, pa i one najranije, tako i mogućnosti liječenja. Same poboljšane spoznaje o samim tumorima dovele su i do toga da se za razliku od prije, kad su se praktički razlikovala dva područja borbe protiv tumora, onkologija koja se bavi tumorima čvrstih organa i hematologija koja se bavi tumorima krvi i limfnog sustava, pojavila potreba za subspecijalizacijom liječnika za pojedine organe kako bi bili što efikasniji, bolje informirani i uspješniji u borbi protiv ove zloćudne bolesti. Tako danas i u OB Pula djeluju specijalisti za tumore pluća, jetre i ostale specifične podskupine.
No, naročito ako se ne otkrije rano tumorske stanice se mogu proširiti tijelom i na druge organe, što se popularnim jezikom kaže da je tumor metastazirao što dodatno otežava liječenje.
Budućnost nam donosi sve efikasnije metode i lijekove
Dva su osnovna tipa liječenja tumora, kemoterapijom i zračenjem, ona nisu međusobno isključiva i nemaju istu svrhu.
Zračenjem se uništavaju točno određene stanice tumora u tijelu, bilo da su zaostale nakon operativnog procesa otklanjanja tumora ili nakon uništavanja dijela tumora kemoterapijom. Današnja tehnologija omogućava sve preciznije korištenje zračenja, vrlo fokusirano i time uz mogućnost korištenja puno većih snaga uz manje uništavanje okolnog tkiva.
Današnje su kemoterapije, tretmani lijekovima koji se unose u organizam, isto jako uznapredovale u odnosu na razdoblje od prije desetljeće ili dva. Sve se više koristi personalizirani pristup odabiru najefikasnijeg lijeka, tj. lijekovi se do neke mjere biraju ili rade upravo za određeni podsoj tumora i prilagođeno konkretnom pacijentu. Tako oni precizno targetiraju stanice tumora i efikasno ih uništavaju bez kolateralne štete za ostale, zdrave stanice. Nuspojave liječenja su tako smanjene u odnosu na ranije, iako su neke, kao što je gubitak kose kod određenih terapija, za sad još neizbježne, budućnost nam donosi sve efikasnije metode i lijekove.