Mjesec Plavog Irisa - Mjesec podizanja svjesnosti o raku debelog crijeva

IstraIN

20 Ožuljak 2021 I 11:32

Mjesec Plavog Irisa - Mjesec podizanja svjesnosti o raku debelog crijeva

Rak debelog i završnog crijeva jedan je od vodećih uzroka oboljenja i smrtnosti u svijetu s oko 1.400.000 novooboljelih i 700.000 smrtnih slučajeva godišnje. Pojavnost ove vrste raka  povećala se u industrijaliziranim zemljama, a tome doprinosi i bolje bilježenje oboljelih odnosno postojanje populacijskog registra za rak.

Svake godine se u 370.000 građana u Europskoj uniji postavi dijagnoza raka debelog crijeva i 170.000 njih umre. Bolesnici u kojih je ta bolest rano otkrivena (stadij I) imaju šanse za preživljavanje od 90% u usporedbi sa samo 10% kada se otkriju u fazi IV.

Povodom mjeseca povećanja svjesnosti o ovoj vrsti karcinoma u Radio ordinaciji Rovinj FM-a gostovala je dr. Jadranka Cetina Žgrablić, gastroenterologinja i voditelj odjela gastroenterologije OB Pula.

Unatoč činjenici da se rak debelog crijeva sporo razvija, tijekom razdoblja od osam do deset godina, većina bolesnika i dalje se otkriva u kasnim fazama III i IV kada je liječenje bitno teže i manje uspješno.

”Glavni pregled kojim se dijagnosticira rak debelog crijeva, ili njegovo ne postojanje, je kolonoskopija. To je endoskopska metoda kojom se u debelo crijevo uvodi sonda sa svjetlom i mikroskopskom kapsulom te se njome pod povećanjem od nekoliko desetaka puta mogu zamijetiti i najmanje  promjene na sluznici debelog crijeva.” Objasnila je dr. Cetina Žgrablić.

”Neke osobe sam pregled doživljavaju kao neugodan u većoj ili manjoj mjeri, no prethodnim razgovorom i objašnjenjem kako će pregled izgledati realna neugoda se bitno smanjuje. Većina pacijenata nakon pregleda kaže da je bio puno manje neugodan od onog što su očekivali.”

U Hrvatskoj je rak debelog crijeva drugi uzrok smrtnosti od zloćudnih novotvorina, u muškaraca iza raka pluća, a u žena ispred dojke (u 2019. prvi put ispred raka dojke). U ukupnom broju novooboljelih od raka, oko 15% muškaraca i 13%  žena  oboli upravo od raka debelog crijeva. Godišnje se otkrije oko 3.500 novooboljelih, no u preko polovice njih bolest je već proširena u okolne ili udaljene organe. Osobito je visok udio proširenog raka u osoba s rakom rektuma. Naime, djelomičan razlog je kasni odlazak na pregled unatoč simptomima kao što je opstipacija ili vidljiva krv u stolici, ili nepravovremeno upućivanje na pregled osoba koje vidljivo krvare s uvjerenjem da se radi o hemoroidima.

Ostavite komentar