Današnje društvo nije dovoljno informirano o disleksiji s kojom se suočava oko deset posto stanovništva, ponajviše zbog stigme da je disleksija prepreka koja se odnosi samo na poteškoće u čitanju i pisanju.
Zna to jako dobro Anja Cvetković, učenica srednje Medicinske škole Šibenik koja je s Antonijom Crnogaćom i njezinom mlađom sestrom Ivanom osnovala Tim 7.
Pokrenule su projekt Neinformiranost društva o disleksiji, u sklopu kojeg su nedavno izdale i vodič za disleksičare. Kako Anja i sama ima disleksiju i iz svoje perspektive može drugima lakše približiti koji su izazovi, ali i pozitivne strane, to je bila odskočna daska da kroz projekt šire svijest i znanje o disleksiji i potaknu svoju lokalnu zajednicu na suradnju i pozitivne promjene.
Njihov projekt trenutno obuhvaća izdavanje jednostavnog informativnog vodiča za disleksičare ‘Čitanje treba biti dostupno svima’. Održale su i ciklus od četiri on line radionice ‘Disleksija u četiri koraka - Što svaki roditelj treba znati?’ kroz koje je prošlo oko 160 sudionika.
Radionice su bile realizirane u suradnji s magistrom logopedije, Mihaelom Lulić, iz logopedskog kabineta ‘Od A do Ž’ u Puli koja je volontirala na ovom projektu.
Riječ je o trodnevnoj radionici za mlade od 13 do 19 godina u sklopu jedinstvenog programa za mlade i adolescente ZABUM (Za budućnost mladih) koji je pokrenuo Ured UNICEF-a za Hrvatsku i koji s njima u suradnji provodi Hrvatski ured za kreativnost i inovacije.
Njihov je projekt bio među pobjedničkim, a djevojke su za implementaciju rješenja u svojoj lokalnoj zajednici osvojile 15.000 kuna.
"Veliku suradnju smo ostvarile s našom urednicom iz Pule, Marijetom Matijaš te grafičkom dizajnericom Majom Škiljaica iz Kreativnog kotačića koje su nas vodile kroz proces stvaranja knjige od uredništva, lekture, korekture, grafičkog dizajna do same pripreme za tisak.
Imamo u planu uspostaviti suradnju s gradskim knjižnicama Vodica i Šibenika vezano uz našu promociju knjige. Knjigu ćemo izdati u digitalnom obliku i bit će besplatna. Poklonit ćemo je knjižnicama diljem Hrvatske da dopremo do što više ljudi i probudimo zanimanje za disleksiju te ćemo je pokušati distribuirati kroz izdavačke kuće.”, navode djevojke.
Ostavite komentar