Turizam je vrlo fluidna kategorija. Trendovi se konstantno mijenjaju, neki prođu, drugi ostaju. Jedan od ovih koji izgleda neće prestati je i to da sve više gostiju stižu sa svojim kućnim ljubimcima, i da sukladno tome, sve više smještajnih kapaciteta prima i četveronožne goste.
Što možemo učiniti da i takvi gosti budu zadovoljni i da zbog toga i njihovi ljudski pratioci budu zadovoljniji, u emisiji Radio ordinacija Rovinj FM-a otkrio je dr. vet . Hrvoje Labura.
“Iz godine u godinu, pored ostalih rekordnih brojki, bilježimo sve više pasa i mačaka koji dolaze sa svojim ljudima. Da bi gost bio zadovoljan trebamo svakako obratiti pažnju i na životinjske goste. Ljudi uglavnom očekuju da se prema njihovom kućnom ljubimcu odnosi kao prema nekakvoj 'osobi' i vrlo pozitivno reagiraju na to“, izjavio je Labura.
“Gost koji dolazi sa kućnim ljubimcem dolazi sigurno pripremljen sa svim što mu je neophodno, uključujući i hranu na koju je ljubimac navikao. Međutim, dobro je imat nekakav jastuk ili nekakvu fotelju kao ležaj za kućnog ljubimca, kao i zdjelice za hranu i vodu.“ rekao je Labura.
“Nije definitivno na odmet imati i nekakve poslastice, igračkice i slično iz razloga što gost koji dolazi sa kućnim ljubimcem to zna cijeniti. Na kraju dana, ponekad mu je tako nešto na razini utiska bitnije nego neka druga opcija u apartmanu“, otkrio je.
„Svi iznajmljivači koji primaju i kućne ljubimce u našoj veterinarskoj ambulanti mogu preuzeti info letke na kojima su i kontakti i najbitnije informacije koje im mogu zatrebati ukoliko se dogodi kakva neželjena situacija i ljubimac treba pomoć. Tako se i gosti osjećaju sigurnije, kad znaju da im je 24/7 brzo dostupna pomoć u slučaju potrebe“ savjetuje poznati rovinjski veterinar.
„Dobro je imati i informacije o plažama za kućne ljubimce, prostorima i parkovima koji su posebno namijenjeni psima“, dodao je Labura.
„Ove godine jedna je posebna situacija za sve koji dolaze iz ratom pogođene Ukrajine, koja nema propise usklađene sa onima Europske unije. Kako bi se olakšao dolazak Ministarstvo poljoprivrede, odnosno Uprava za veterinarstvo dozvolila je vlasnicima pasa i mačaka koji dolaze iz Ukrajine bez inače potrebnih papira.
To se odnosi i na kontrolu cijepljenja protiv bjesnoće i označavanje mikročipom, što u Ukrajini nije obavezno. Sve ta potrebna usklađivanja se onda mogu, nastavno na prijavu nadležnom inspektoratu, obaviti u veterinarskim ambulantama u Hrvatskoj“ rekao je dr. vet. Hrvoje Labura.