Svibanj i lipanj mjeseci su u kojima se u Hrvatskoj često izvještava o LGBT temama, a radi Međunarodnog dana borbe protiv homo/bi/transfobije koji se diljem svijeta obilježava 17. svibnja. Medijski prostor LGBT osobama češće se daje i prilikom lipanjskih Povorki ponosa u Zagrebu i Splitu.
Obzirom da mediji imaju veliku ulogu u oblikovanju javnog mnijenja te mogu izravno ili neizravno utjecati na (re)produkciju predrasuda i stereotipa o LGBT osobama, a način izvještavanja može pridonijeti porastu ili smanjenju govora mržnje, tolerancije i diskriminacije, Centar za građanske inicijative Poreč, u suradnji s Hrvatskim novinarskim društvom organizirao je edukaciju za novinare i novinarke o medijskom izvještavanju.
Kako je rekla Nataša Vajagić iz CGI Poreč, osnovni je cilj edukacije podizanje svijesti o fenomenu homofobije, transfobije i bifobije u medijima, a osobito o izravnoj ili neizravnoj (re)produkciji stereotipa i predrasuda o LGBT osobama.
Na edukaciji su se obradile LGBT terminologije, predrasude i stereotipi, upotreba prikladnog jezika, govor mržnje/diskriminacija/zločin iz mržnje te osnovne smjernice u komunikaciji te primjeri dobre prakse.

S Natašom smo tako prošli najveće greške koje se, radi neznanja, koriste u svakodnevnom komuniciranju.
“Često se misli da su termini korišteni ispravno, a zapravo nije tako. Problematičana fraza je na primjer –javno priznati gay ili javno priznata lezbijka”, rekla je Vajagić za Rovinj FM. Taj termin treba zamijeniti prikladnijim, a to je- out odnosno otvoreni gay ili lezbijka.
“Još je jedna česta pogreška reći da je osoba rođena kao muškarac, a kasnije je postao žena”, kaže Vajagić, dok bi točna verzija bilo termin- muški rod dodjeljen pri rođenju ili trans muškarac odnosno trans žena.
Termini kao što su homoseksualac, homoseksualka ili homoseksualnost također imaju svoje korektne verzije- lezbijka ili gay muškarac što su neutralni i pozitivni termini i odnose se isključivo na identitet osobe, a ne na njihovu seksualnost. Vajagić je podsjetila i kako je homoseksualnost do 1973. godine bila na popisu bolesti.
“Promjena spola je također neprikladna fraza jer sugerira na intervenciju ili procedure obnove da bi se nešto popravilo. Predoperativni ili postoperativni postupak također su u toj kategoriji”, kaže Vajagić. Tranzicija, naime, ne podrazumijeva operaciju. Trans osobe se mogu, ali i ne moraju podvrgnuti medicinskim postupcima.
“Spolni izbor, prefercija ili ukus također su krivi izrazi, a točna je –orijentacija jer LGB osobe ne biraju svoju orijentaciju”, kaže Vajagić. Transeksualna osoba je također stari termin koji podrijetlo vuče iz medicinskih i psihologijskih zajednica, dok je točna verzija transrodna osoba ili trans.
“Termin hermafrodit ili dvospolac je pogrdan i uvredljiv naziv za interspolne osobe jer vuče za sobom značenje čudnosti ili abnormalnosti”, kaže Vajagić koja je napomenula i kako je lako izbjeći reprodukaciju predrasuda i stereotipa ako se malo pripazi.
“Ne treba olako pretpostavljati rodni identitet ili spolnu orijentaciju samo pogledom na osobu, a treba upotrebljavati ime ili zamjenice koje vas osoba traži, ako niste sigurni, uvijek je najbolje pitati”, kaže Nataša Vajagić.
Valja imati na umu i postojanje privatnih pitanja na koja nitko nije dužan odgovarati, a i davanje komplimenata nerijetko ispadne vrlo nesretno. “Lezbijki ne bi trebalo reći da je ona tako lijepa i ženstvena, nikada ne bi pogodili da voli žene. To je uvredljivo isto kao kad se trans osobi kaže da izgleda baš kao žena ili baš kao muškarac, nikad ne bi pogodili da su prošli neku tranziciju”, zaključuje Vajagić.
FOTO: CGI POREČ, ILUSTRACIJA