Trudnoća započinje oplodnjom u jajovodu, a nakon što se jajna stanica ugnijezdi u endometrij maternice traje 280 dana, 40 tjedana ili 10 lunarnih mjeseci. Trudnoća je podijeljena u tri tromjesečja, prvo traje od 1. do 13. tjedna, drugo od 14. do 26. tjedna i treće od 27. do 40. tjedna. Posteljica se počinje formirati osmog tjedna trudnoće. Njena svrha je osigurati optimalne uvjete za razvoj fetusa.
Posteljica teži oko 400 do 600 grama. Pupkovina se sastoji od dvije arterije i vene, te Werthonove sluzi koja omogućuje savijanje i rastezanje pupkovine te štiti njen sadržaj. Dužine je oko 60 centimetara.
Postoje dvije plodove ovojnice, unutarnja – amnij i vanjska korij njih zajedno nazivamo – vodenjak. Vode ima oko 1 litra. Redovne kontrole kroz trudnoću kao i edukacija trudnice i partnera o trudnoći, porodu i babinju jako su važni.
Važno je dobro se raspitati i odabrati ženskog ili muškog liječnika kojem nije teško objasniti ono što vas zanima, koji je empatičan i drag. A s druge strane možete mu se povjeriti i pitati ga sve što vas zanima. Takva podrška kroz trudnoću jako je važna.
Prvi pregled u trudnoći trebao bi biti do 8. tjedna trudnoće (tt), kod trudnoća u kojima je sve u najboljem redu pregledi se preporučuju svaka četiri tjedna, do 32 tt. Nakon toga svaka tri tjedna do 35 tt., nakon toga svaka dva tjedna. Kada trudnica odabere rodilište od 36 tt. kontrole su svakih tjedan dana. U samom terminu i češće što nije ni loše, jer ćete tako ponekad doći i vikendom i upoznati atmosferu u rodilištu.
Velike promjene vas čekaju, no imajte povjerenja u svog liječnika
Znakovi trudnoće su vidljivi zbog promjena na gotovo svim organskim sustavima, mogu biti subjektivni, objektivni i pozitivni ili sigurni. Pri prvoj posjeti liječniku odredit će vam termin poroda dobro znanim metodama, termin je okviran i ne treba ga se striktno držati. Kako beba raste liječnici će pratiti mjerenjima u narednim mjesecima. Imajte povjerenja u svog liječnika.
U mjesecima pred nama hormoni se mijenjaju, beba i maternica rastu, stvara se sluzni čep, pojavljuju se kontrakcije /stezanja maternice. Dojke mogu postati napete i tvrde, količina krvi raste za 40 %, prsni koš mijenja oblik i teže se diše. Stvaraju se pritisci na organe, najviše su zahvaćeni želudac, crijeva, mjehur, prsni koš, beba preuzima njihov prostor. Na trbuščiću se pojavljuje tamna pruga. Pjegice na licu i paukoliki madeži su česti, a i strije nas pomalo muče. Teže se i spava.
Prehrana je kroz trudnoću iznimno važna kako za mamu tako i za bebu. Tri osnovna obroka i dva međuobroka se savjetuju. Važno je da uzimamo svega pomalo: bjelančevine, masnoće, ugljikohidrate, minerale, vitamine i dovoljno tekućine.
Ako je sve u najboljem redu i nema razloga za mirovanje trudnicama se savjetuje tjelesna aktivnost. Vježbanjem ćete se lakše prilagoditi kilicama koje će doći, mišiće održavamo u funkciji i jačamo, bol u leđima je manja, pripremamo tijelo za porod i bolji nam je san.
Priprema za porođaj vrlo je važna, vježbe opuštanja pomoći će da se naučite opustiti i da vam to ne bude problem kada dođe vrijeme i porođaj krene. Disanje vam je važno kroz cijelu trudnoću, a pogotovo za vrijeme poroda. Pohađajte radionice za trudnice i vježbajte disanje kroz trudnoću.
Za uzimanje bilo kakvog lijeka važno se savjetovati s liječnikom. I naravno ako možete izbacite iz svog života poroke: pušenje, alkohol ili bilo kakve opojne droge.
Budite pozitivne i opuštene! Sretno!
Piše: Sanja Bukač Štritof, Doula, izvor: Mamin kutak
Ostavite komentar