Novac gradskih tvrtki mora biti transparentan, stoga pulski Možemo! poziva gradsku vlast da naprave nešto po uzoru na druge gradove u Hrvatskoj, poput Karlovca.
Priopćenje u cijelosti prenosimo u nastavku.
"Dva slučaja povezana s gradskim trgovačkim društvom Pula parking d.o.o. jasan su primjer da je hitno potrebno uvesti veću transparentnost plaćanja svih gradskih trgovačkih društava.
Prvi slučaj je kršenje Zakona o pravu na pristup informacijama kao i Poslovnika Gradskog vijeća zbog najprije odbijanja Pula parkinga da dostavi informacije o računima koji su plaćeni za izgradnju rotacijske garaže, a zatim i odbijanja slanja dokumenata u elektroničkom obliku. Zahtjev za dostavljanje računa Pula parkingu smo uputili 23. travnja, a po račune smo, nakon niza peripetija, otišli osobno u sjedište firme 28. kolovoza.
Ukupni iznos računa za izgradnju i opremanje rotacijske garaže koji su nam dostavljeni je 640.357,20 eura odnosno više od 800.000 eura s PDV-om. eura. Zanimljivo je da je na sjednici Gradskog vijeća 25. lipnja na izravno pitanje o preciznim ukupnim troškovima izgradnje rolo garaže Bojanić izjavio da je ukupna cijena 552.588,88 eura bez PDV-a. Sada, kada smo konačno dobili sve račune, vidimo da je ukupni iznos bez PDV-a za oko 90.000 eura viši od iznosa koji je Bojanić naveo.
Gdje pronaći informacije o trošenju javnog novca?
Drugi slučaj je informacija o novcima koje Pula parking d.o.o. isplaćuje redovito “prijateljskim” medijima za nepoznatu uslugu. Mjesečno im se potpuno netransparentno za neku uslugu plaća 5.300 eura, što na godišnjoj razini iznosi 63.528 eura. Javnosti nije poznato za što, npr. TV Nova na mjesečnoj razini od Pula parkinga prima 1.875 eura javnog novca.
Nakon dugog niza godina IDS-ovog netransparentnog plaćanja šutnje medija, Možemo! se 2021. izborio da se podrška Grada Pule medijima dodjeljuje na transparentni način putem javnog natječaja. Grad Pula je iznos koji se dodjeljuje putem javnog natječaja naknadno smanjio s početnih 130.000 na 80.000 eura.
To je vrlo blizu iznosa kojeg po vlastitom nahođenju i bez javnog nadzora Pula parking plaća medijima. Ne možemo ni pretpostaviti na koliko se penju iznosi netransparentnog financiranja medija ostalih trgovačkih društava, a čemu takvo financiranje služi - svatko može sam zaključiti.
Foto: Transparentnost Karlovac
Plaćanje medijima samo je jedan od primjera kako javnost nema informacije za što se i kome plaća javni novac putem trgovačkih društava. Postoje, naravno, planovi nabave i registri ugovora, no to je za građane dug, težak i uglavnom nepoznat put do informacija u kojem se ni ne mogu pronaći sve informacije o trošenju javnog novca.
Grad Pula uveo je e-transparentnost za vlastita plaćanja, pa nema razloga da to ne učine i trgovačka društva. I u tome ne bi bili prvi. Grad Karlovac je, npr., to učinio već 2022. godine za sva gradska trgovačka društva: https://transparentnost.vik-ka.hr/
Novac gradskih tvrtki je novac građana i zato pozivamo gradonačelnika da naredi uspostavu sustava e-transparentnosti u najkraćem mogućem roku svim gradskim poduzećima", poručuju iz Možemo! Pula.