U sklopu Europskog tjedna regija i gradova, održanog od 7. do 10. listopada u Briselu, u sklopu konferencije pod nazivom ''Shaping energy transition, together'' u organizaciji međunarodnih udruženja Energy Cities i Rescoop.eu te pod pokroviteljstvom CINEA-e (Izvršne agencije Europske unije za klimu, okoliš i infrastrukturu), Grad Poreč-Parenzo predstavio je aktivnosti provedene u sklopu projekta SCCALE203050 iz programa OBZOR2020.
„Kao pilot područje i jedan od partnera na projektu, a kao primjer dobre prakse Poreč je predstavio aktivnosti osnivanja i rada Sunčanog ureda grada Poreča, ''one-stop-shop''-a na kojem građani mogu dobiti besplatnu tehničku i savjetodavnu podršku kada je u pitanju postavljanje vlastite sunčane elektrane, kao i prateće edukativne te aktivnosti osnaživanja građana za aktivnu ulogu u energetskoj tranziciji kroz poticanje razvoja energetskih zajednica i inovativnih investicijskih modela u obnovljive izvore energije, koji uključuju suradnju javnog sektora i građana, te su kao takvi pionirska i jedinstvena na području europske unije.“, rekla je Gordana Lalić, direktorica gradskog trgovačkog društva Parentium d.o.o.
Nastavak svog rada na osnaživanju građana, kao i važnost kontinuiranog strateškog usklađivanja aktivnosti s ciljevima europskih politika u području energetsko-klimatski održivog razvoja, Grad Poreč-Parenzo nastavit će kroz aktivnosti novog projekta pod nazivom ''SPARKLE – Sustainable Planning And Resilience: Knowledge Learning Environment'', na čijem je inicijalnom sastanku, održanom u Briselu i sudjelovao.
Naime, projekt skraćenog imena ''SPARKLE'', ukupne je vrijednosti 1.782.452,01 €, a provodi se u sklopu LIFE CET (Clean Energy Transition – Prijelaz na čistu energiju) programa Europske unije. Vodeći partner je međunarodno udruženje Energy Cities, a uz Grad Poreč-Parenzo, na projektu sudjeluje još 12 partnera. Budžet Grada Poreča – Parenzo u sklopu projekta iznosi 72.578,10 €, uz stopu sufinanciranja od 95%, dok planirano trajanje projekta iznosi 42 mjeseca.
Cilj projekta je razvoj novog inovativnog središta za učenje koje će, kroz ukupno pet tematskih cjelina, podržati jedinice lokalne samouprave u razvoju i provedbi njihovih Planova prijelaza na čistu energiju te razviti niz inovativnih rješenja koja će omogućiti integrirano CET (Clean Energy Transition - Prijelaz na čistu energiju) planiranje na lokalnoj i regionalnoj razini. Na temelju dosadašnjih uspješnih rezultata i dobre prakse, Grad Poreč-Parenzo odabran je kao pilot područje vezano uz tematsku cjelinu koja će se baviti vezom između energetskih zajednica, građanske energije te uloge istih u generiranju lokalno proizvedene energije iz obnovljivih izvora.
„Energetska tranzicija, kao i prilagodba klimatskim promjenama velikim se dijelom događa na lokalnoj razini, odnosno na ''kućnom pragu''. Upravo iz tog razloga, edukacija i osnaživanje građana za preuzimanje aktivne uloge, kako na energetskom tržištu, tako i u provedbi mjera prilagodbe klimatskim promjenama te osiguravanje pravedne i uključive energetske tranzicije, neovisno o socijalnom, financijskom ili nekom drugom statusu pojedinca, od presudnog je značaja i upravo ovom tematikom će se baviti projekt SPARKLE.“, zaključila je Lalić.
Projekt SPARKLE, financiran je sredstvima Europske unije, u sklopu programa ''LIFE - Prijelaz na čistu energiju''.
Ostavite komentar