
U Pazinu obilježena 80. obljetnica oslobođenja Istre
Miletić: Nastavimo zajedno graditi društvo temeljeno na poštovanju, toleranciji i suradnji.
19:47Prije 18 min09.05.2025
Danas obilježavamo Međunarodni praznik rada.
Tim povodom posjetili smo nekoliko žena koje svoje radno vrijeme provode u odjelu hortikulture pulskog komunalnog društva Herculanea. Zatekli smo ih u Augustovom parku ispred Arene gdje su upravo u tijeku radovi plijevljenja, vađenja zimskog cvijeća te sadnje ljetnica.
S njima je bio i njihov poslovođa, Patrik Sandri. Pojasnio nam je kako njegov odjel broji 15 djelatnica.
One rade od 7 do 15 sati, a među njihove glavne zadaće spadaju upravo plijevljenje, okopavanje, sadnja te orezivanje biljaka, ali i sakupljanje papira po parkovima, zaobilaznicama, a nerijetko i okućnicama. Rade na svim zelenim površinama u cijelome gradu te na području okolnih naselja kao što su Štinjan, Šikići i Škatari.
Građani – odlažite smeće gdje mu je mjesto
Naravno kako ovo nije lak posao za ženu, međutim ove ga dame obavljaju savjesno i marljivo. Nerijetko rade prekovremeno i praznicima. Izmjenjuju se u dežurstvima vikendom koja su nužna zbog sakupljanja papira i ostalog smeća koje ostavljaju mahom mladi nakon svojih noćnih izlazaka.
Štefa, Suzana i Daniela za našeg razgovora uputile su i jedan apel svojim mlađim sugrađanima, pogotovo onima koji se okupljaju u Titovom parku na pulskoj Rivi, a koji za sobom ostavljaju poprilične količine otpada, da budu uviđavniji i smeće bace onamo gdje mu je mjesto.
Samo na uništavanju postavljenih šprica za vodu u tom su parku nedavno mladi učinili štetu u iznosu od nekoliko tisuća kuna.
Ženama ipak finiji poslovi
Uskoro će turistička sezona pa će posla biti i više, stoga će u odjelu hortikulture zasigurno biti potrebe za novim zapošljavanjima. Trenutno na takvim poslovima radi 55 djelatnika. Žene su, ipak, u manjini, i obavljaju, kako kažu, finije poslove. No, svjesne su kako bi upravo takve poslove njihovim muškim kolegama bilo teže obavljati. Oni, stoga, kose travu, pile grane, krcaju na kamione te se bave orezivanjem.
Štefa Kosanović ovaj posao obavlja već četvrt stoljeća. Kaže kako nam neće lagati da nije naporno, a najgore je, veli, u ekstremnim vremenskim prilikama; kad je jako hladno i kad je jako toplo.
Pa tako i nju i njezine kolegice; Suzanu Koroman koja s njom radi posljednjih trinaest godina te Danielu Skoko Đurić koja je u Herculanei zadnje dvije godine, već sad brine pomisao na sezonu koja stiže. Uvijek tada sa sobom nose frižidere s velikim količinama vode i leda kako bi si olakšale rad.
Pokažimo poštovanje većom brigom o okolišu
Ono što najteže pada je to što nemaju dojam da građani dovoljno cijene njihov trud. Pokazuju to bacanjem papira i smeća na zelene površine baš kao i nedovoljnim vođenjem brige oko vlastitih okućnica.
Bilo bi lijepo kada bismo svi zajedno pokazali poštovanje prema onima koji rade i praznikom kako bismo mogli živjeti u čišćem gradu i slobodno vrijeme provoditi u uređenim i mirisnim parkovima.
'Rovinj-Rovigno Direct' dostupna je za preuzimanje putem Google Play trgovine i App Store-a, čime Rovinj postaje dio mreže pametnih gradova koji koriste digitalne alate za stvaranje dostupnijeg i transparentnijeg upravljanja u službi građana.
16:38Prije 3 h09.05.2025
Danas je polaganjem vijenaca na Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora Istre u Titovom parku obilježen Dan pobjede nad fašizmom i Dan Europe.
16:34Prije 3 h09.05.2025
Natječaj je otvoren do popunjenja mjesta, a odabrani kandidati bit će upućeni na obuku sukladno važećem pravilniku.
16:08Prije 3 h09.05.2025
Riječ je o ambicioznom projektu koji obuhvaća rekonstrukciju zgrade u starogradskoj jezgri i njezinu prenamjenu u znanstveno-istraživački centar, kao i prostor posvećen kulturnoj baštini Lovreštine.
15:50Prije 4 h09.05.2025
Vijenac su na Spomeniku položili gradonačelnik Marko Paliaga i predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Rovinjštine Branko Oplanić, a prisustvovali su i predstavnici Grada, gradskih ustanova, obrazovnih i kulturnih institucija te predstavnici Udruga antifašističkih boraca Rovinjštine.
15:32Prije 4 h09.05.2025
Sudjelovanje na promatranju ptica je besplatno i otvoreno za sve, bez prethodne najave.
15:12Prije 4 h09.05.2025
'Jedna slika doista govori više od tisuću riječi, ali boravak na terenu – na gradilištu ili u pogonu – govori nekoliko tisuća', rekao je profesor s Građevinskog fakulteta u Zagrebu.
14:54Prije 5 h09.05.2025
U slučaju bilo kakvog poremećaja na sustavima za kontrolu i upravljanje prometom ili incidentnih situacija ovaj sustav automatski upozorava na probleme te aktivira sustave upozorenja za vozače.
14:33Prije 5 h09.05.2025
Ostavite komentar