ŽIVOT U ROVINJU SEŽE NEKOLIKO TISUĆA GODINA U PROŠLOST pokazuju arheološka istraživanja

IstraIN

6 Prosinac 2022 I 22:14

ŽIVOT U ROVINJU SEŽE NEKOLIKO TISUĆA GODINA U PROŠLOST pokazuju arheološka istraživanja

Na platou crkve Sv. Eufemije odvija se treća i posljednja faza obnove popločenja.

Podsjetimo kako je, u protekle dve godine, prvom fazom radova uređen zapadni dio trga i okolnog prostora crkve, površine cca 1000 m2, dok su drugom fazom izvedeni radovi na južnom djelu platoa površine zahvata cca 550m2.

Kod izvođenja bilokakvih, a posebno ovako opsežnih radova, na prostoru koji je već stoljećima vrlo bitan prostor života našeg grada, posebna se pažnja posvećuje arheološkim istraživanjima i kvalitetnoj zaštiti nalaza.

"Možda će čudno zazvučati, ali mi u Hrvatskoj imamo dosta dobro riješene zakonske okvire zaštite kulturnih pa i arheoloških dobara, pa tako i kod građevinskih radova. Još kada postoji suradnja i interes investitora za i otkrivanjem, ali i zaštitom svog kulturnog nasljeđa kao što je ovdje slučaj, puno je lakše raditi." rekao je u gostovanju na Rovinj FM-u dr.sc. Josip Višnjić koji za Hrvatski restauratorski zavod vodi arheološki nadzor i istraživanja.

I u prve dvije faze pronađeni su i obrađeni vrijedni i zanimljivi arheološki nalazi, od starih grobnica do gotovo zaboravljene i odlično sačuvane crkcice sv. Mihovila, koju se u narednim godinama planira na adekvatan način otvoriti i za posjetitelje.

No nalazi ne sežu samo u tu, relativno bliskiju povijest.

"Istraživanja su pokazala, kako na dijelovima grada bliže vanjskim bedemima, ali i na samom brdu, postojanje naselja u doba gradina. Iako se grad Rovinj datira u otprilike 4./5. stoljeće poslije Krista, pronašli smo dokaze da je na istom mjestu funkcioniralo i prapovijesno naselje, prapovijesna gradina." rekao je arheolog Višnjić produžujući time povijest grada za poneku tisuću godina.

"Ovaj je sadašnji izgled tog prostora nastao dvadesetih i tridesetih godina 18. stoljeća. Već i prije početka istraživanja znalo se da je taj prostor bio i groblje, tako da smo očekivali dio nalaza tog tipa. Međutim ulazeći dublje u istraživanja, osim tih očekivanih grobnica, počeli smo otkrivati i starije nalaze, srednjovjekovne, pa i kasnoantičke. Nije ni to bilo potpuno neočekivano, znali smo da se život odvijao i tada, ali nismo mogli znati u kojem su stupnju sačuvanosti."

"Jedno od takvih otkrića bila je i crkva sv. Mihovila Arhanđela, za koju se iz crkvenih vrela znalo da je postojala, a otkrili smo da je zapravo sačuvana gotovo do pod krov, potpuno i da je bila pretvorena u kosturnicu bratovštine sv. Mihaela Arhanđela, što je bila bratovština rovinjskih kamenoklesara. Otprilike 400 članova bratovštine je bilo u njoj sahranjeno."

"Također je posebno zanimljivo otkriće bila i kasnorenesansna grobnica Ivana Krstitelja Basiliska koji je u Rovinj došao iz sjeverne Italije 1554., a sahranjen je 1586. godine, jedna prekrasna i odlično sačuvana grobnica. Zapravo je to plato 8x5 metara popločen sa mramornim pločama od crvenog i bijelog mramora i originalno natkriven." opisao nam je Višnjić

Najranije su grobnice, iz jedanaestog, dvanaestog stoljeća bile uklesane direktno u stijeni.

I istraživanja i radovi se naravno nastavljaju i otkrivaju nam sve više detalja prošlosti našega grada. Dovršetak obnove platoa očekuje se krajem veljače 2023. godine.

Ostavite komentar