
Akcija ''5 do 12'' stiže u Pulu: Vozačima se provjerava komplet prve pomoći
Ne zaboravite da su svom vozilu morate imati kutiju prve pomoći jer ona je obavezan dio opreme svakog vozila.
06:45Prije 1 min12.05.2025
Europska noć šišmiša obilježava se svake godine zadnjeg vikenda u kolovozu s ciljem podizanja svijesti javnosti o potrebi i važnosti zaštite šišmiša zbog pada njihove brojnosti u svijetu. Mnoge od 45 europskih vrsta šišmiša danas su ugrožene, a neke su čak i pred izumiranjem.
Hrvatska je s 35 do sada zabilježenih vrsta jedna od šišmišima najbogatijih zemalja Europe i sve su strogo zaštićene Zakonom o zaštiti prirode i Pravilnikom o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim, a 17 vrsta nalazi se u Crvenoj knjizi ugroženih sisavaca Hrvatske. Sve su vrste šišmiša zaštićene i na razini EU Direktivom o staništima.
U državama potpisnicama Sporazuma organiziraju se različite prigodne aktivnosti, kojima se nastoji upoznati javnost s ulogom šišmiša u ekosustavu, razlozima njihove ugroženosti i potrebi zaštite, kao i s načinima kako se može postići skladan suživot šišmiša i ljudi.
Šišmiši su ove godine bili definitivno najpoznatija i najviše spominjana skupina životinja!
ZA SVE JE KRIV KORONAVIRUS
Ni danas se ne zna s koje je životinje točno virus prešao na čovjeka, a istraživanja su još u tijeku. Ono što je sigurno poznato je da je virus SARS-CoV-2 u potpunosti prilagođen na širenje s čovjeka na čovjeka, a i da čovjek može prenijeti virus na druge životinje. Upravo zbog toga Zavod za zaštitu okoliša i prirode izdao je preporuke vezane uz smanjenje potencijalnog rizika prijenosa virusa sa čovjeka na šišmiše koje se nalaze ovdje
Da, istina je da šišmiše jedu u mnogim zemljama Afrike i Azije. No, istina je i to da je u nekim zemljama došlo do zabrane konzumacije divljih životinja upravo zbog povećanog rizika od prijenosa raznih bolesti opasnih za čovjeka. Na žalost, u mnogim zemljama zbog panike i straha uništene su čitave kolonije šišmiša jer se smatralo da su oni glavni krivci za pandemiju.
U Hrvatskoj na sreću nismo imali takvih slučajeva, a vjerujemo da je to stoga jer se Međunarodna noć šišmiša obilježava još od 1997. godine, posljednjeg vikenda u kolovozu, pod okriljem Sporazuma o zaštiti europskih populacija šišmiša –EUROBATS.
Hrvatska je članica Sporazuma od 2000. godine. Kroz razne događaje (interaktivne radionice, predavanja izložbe i slično), organizirane u suradnji većeg broja organizacija za zaštitu prirode i nevladinih udruga, prenosi se znanje o šišmišima, njihovom načinu života, navikama i potrebama različitih vrsta šišmiša. Također se ukazuje na njihovu nezamjenjivu ulogu u očuvanju prirodne ravnoteže u ekosustavima kao i na potrebu njihova očuvanja i zaštite.
Šišmiši su jedini sisavci koji lete, a dosad je na Zemlji zabilježeno više od 1400 vrsta šišmiša i jedna su od najugroženijih skupina sisavaca. Sve vrste šišmiša koje žive u Hrvatskoj, njih 33, strogo su zaštićene Zakonom o zaštiti prirode. Više informacija o šišmišima dostupno je na našim stranicama, dok ćemo ovdje sa vama podijeliti nekoliko zanimljivosti.
Što u ovo doba godine rade šišmiši u Hrvatskoj?
Mladi šišmiši su odrasli, odrasli šišmiši polako kreću iz ljetnih skloništa u zimska, a pritom mogu prijeći od više desetaka do više stotina kilometara. A ovo je i razdoblje parenja. Najveći broj vrsta pari se u kasno ljeto i jesen, a plod se počinje razvijati tek u proljeće nastupom toplijeg vremena… Nerijetko mladi šišmiši istražuju prostore i ulijeću u stanove i kuće, ponekad i za kukcem kojeg žele uloviti. Šišmiš se u tom slučaju sigurno prepao više vas nego vi njega. Neće vas napasti… samo ostavite otvoren prozor, razmaknite zavjese, ugasite sva svjetla u prostoriji (i televiziju i radio…) i on će sam naći put natrag u prirodu.
Kakve veze imaju šišmiši i banane?
Kako su nastale banane koje jedemo? Od divljih sorta banana. Tko oprašuje i rasprostranjuje sjemenke divljih sorti banana? Šišmiši. Bez njih ne bi bilo ni banana koje jedemo.
A šišmiši i čokolada?
Šišmiši rasprostranjuju sjemenke drva kakaovca od kojeg se dobiva čokolada. Nema šišmiša – nema čokolade.
Opstanak šišmiša ovisi o čovjeku – pazite na njih, jer oni paze na vas.
Naši šišmiši jedu komarce i štetnike u poljoprivredi i šumarstvu.
Čuvaju naše zdravlje, naš okoliš, našu hranu. Pa to je zaista jako važno, zar ne?
Ove godine Međunarodna noć šišmiša obilježava se 29. i 30. kolovoza, a u NP Brijuni tradicionalni program posvećen šišmišima održat će se 5. rujna.
19:15Prije 11 h11.05.2025
Trećina ispitanika prvog nacionalnog istraživanja o boli se, s ciljem ublažavanja boli, okreće promjeni životnih navika, dok četvrtina poseže za alternativnim metodama.
17:23Prije 13 h11.05.2025
Majčin dan je blagdan u čast majki i majčinstva koji se u većini zemalja, pa i Hrvatskoj, obilježava svake godine druge nedjelje u svibnju.
15:12Prije 15 h11.05.2025
Istrijan Baby Lasagna nalazi se na šestom mjestu na listi osoba s najviše osvojenih bodova u povijesti Eurosonga!
12:30Prije 18 h11.05.2025
Nikad veći broj vinara, njih 90, do nedjelje predstavljaju svoja vina u porečkoj dvorani Žatika. Uz vinare, tu su poznate destilerije, proizvođači delicija, vrhunska istarska kava i proizvođači vinarske i vinogradarske opreme.
11:21Prije 19 h11.05.2025
Češka je i 2023. godine ostala neprikosnovena svjetska prijestolnica piva s rekordnih 152,1 litara po stanovniku, dok je Hrvatska, s prosječnom potrošnjom od 94,2 litre, zauzela visoko peto mjesto među pivskim velesilama.
08:50Prije 21 h11.05.2025
Kao osnivačica današnjeg Majčinog dana slovi Anna Marie Jarvis. Ona je u Graftonu 12. svibnja 1907. godine u nedjelju nakon druge godišnjice smrti njezine majke osnovala Memorial Mothers Day Meeting. S 500 bijelih karanfila izrazila je ljubav prema majci i dijelila ih je drugim majkama.
07:55Prije 22 h11.05.2025
Nakon turneje u Japanu te koncerata u Ženevi, Berlinu, Münchenu i Varšavi, maestro Ivo Pogorelić gostuje u Puli 23. svibnja nakon puna tri desetljeća, na što je umjetnička organizacija IM Infinite Music kao kreator Piano PoolA festivala osobito ponosna.
22:05Prije 1 d10.05.2025
Ostavite komentar