U Puli vozila pijana i zaradila paprenu kaznu
Državljanka Kosova idući će put razmisliti dvaput.
14:47Prije 1 min13.01.2025
Zahvaljujući kvaliteti Centra za translacijska i klinička istraživanja te Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska je konačno zastupljena u europskoj mreži translacijskih centara - EATRIS (European Advanced Translational Research Infrastructure in Medicine).
Riječ je o europskoj mreži izvrsnosti u translacijskim istraživanjima koja imaju za cilj ubrzan prijenos temeljnih otkrića u kliničku praksu kako bi se unaprijedilo ljudsko zdravlje i poboljšala zdravstvena skrb te istodobno prijenos znanja iz kliničke prakse u istraživanja u području razvoja lijekova, dijagnostike i medicinskih proizvoda.
EATRIS je jedan od najznačajnijih konzorcija Europske istraživačke infrastrukture te će Hrvatskoj omogućiti lakši put do novih lijekova, dijagnostičkih testova i cjepiva.
Naime, učinak translacije možda je najbolje vidljiv u vremenu u kojem živimo, kada je upravo primjena bazičnih otkrića u razvoju lijekova i cjepiva temeljenih na glasničkoj RNA omogućila da se u rekordnom vremenu razviju cjepiva za SARS-Cov2, poput onih tvrtki Pfizer i Moderna.
Uključenje Hrvatske u EATRIS rezultat je dugogodišnjih napora vodstva Centra za translacijska i klinička istraživanja (CETKI) koji je utemeljen prije 12 godina kao zajednička ustanova Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Kliničkog bolničkog centra Zagreb, kao prvi takav centar u Hrvatskoj.
Tijekom proteklih desetak godina djelatnici Centra su ostvarili značajna postignuća, pa su tako uspjeli razviti i uvesti nove genetske i genomske pretrage koje su putem HZZO-a dostupne svim osiguranicima u Hrvatskoj, a koje omogućavaju jednokratnu analizu svih gena u stanici, zbog čega više ne postoji potreba za provođenjem genetskih analiza u inozemstvu.
Također, valja istaknuti da su djelatnici Centra razvili dva nova medicinska pripravka za cijeljenje dugih kosti i kralješnice, što predstavlja prve originalne medicinske proizvode razvijene u Hrvatskoj od izuma azitromicina.
Ne propustite predavanje akademkinje Vide Demarin u INK-u!
09:36Prije 5 h13.01.2025
Pisala je na talijanskom književnom jeziku i pulskom inačicom istromletačkoga.
08:56Prije 5 h13.01.2025
Kroz razmjenu iskustava i praktičnih savjeta, panelisti će rasvijetliti ključnu ulogu marketinga u razvoju poslovanja i brenda.
06:45Prije 8 h13.01.2025
Donedavna su se na području Vrsara prostirale mnogobrojne plantaže lješnjaka, te su se zbog izobilja tog ploda u prošlosti Vrsaranski amareti izrađivali od lješnjaka, za razliku od poznatijih talijanskih amareta čiji je glavni sastojak badem.
18:31Prije 20 h12.01.2025
Posebnu vrijednost ovoj priči daje činjenica da je Vinko Coce dio svog radnog vijeka proveo kao mornar u ACI marini Trogir, jednoj od najljepših na Jadranu, a upravo mu je ACI odao počast dajući svoj obol u ovom hvalevrijednom projektu.
11:40Prije 1 d12.01.2025
U 1950-im pokrenula je s Ruggerom Rovattijem Zajednicu Buzeta, Roča i Sovinjaka u egzilu, kojoj je bila i dugogodišnja predsjednica. U više mandata bila je i potpredsjednica Udruženja istarskih zajednica.
11:19Prije 1 d12.01.2025
Leptiri podsjećaju na važnost očuvanja okoliša i ljepotu suživota s prirodom.
18:31Prije 1 d11.01.2025
Nakon uspjeha na području Poreča, i prošle smo godine očekivali jednako dobre vijesti. Međutim, rezultati su nažalost sve slabiji.
17:23Prije 1 d11.01.2025
Ostavite komentar